Ponieważ przepisy ustawy Pzp nie zawierają definicji rażąco niskiej ceny, masz możliwość (a jednocześnie obowiązek!) sam, jako zamawiający, ustalić, czy podana cena jest rażąco niska. W tym celu musisz wyjaśnić wszystkie okoliczności i czynniki, które mogły wpływać na wysokość ceny, jaką wykonawca podał w ofercie (art. 90 ust. 1 ustawy Pzp).
Mimo że ustawa Pzp nie zawiera definicji rażąco niskiej ceny, to jednak prób zdefiniowania tego pojęcia podejmowano się w orzecznictwie. Wydane wyroki zawierają wiele wytycznych, które pomogą Ci ustalić, co należy rozumieć pod pojęciem ?rażąco niska cena?.
OrzeczenieW jednym z wyroków Zespół Arbitrów stwierdził, że rażąco niska cena w stosunku do przedmiotu zamówienia to taka, która:
* jest ceną nierealistyczną i niewiarygodną,
* odbiega rażąco od cen rynkowych,
* wskazuje na możliwość realizacji zamówienia poniżej kosztów
* (wyrok z 16 marca 2006 r., sygn. UZP/ZO/0-771/06).
Podobne stanowisko w sprawie definicji rażąco niskiej ceny zajął Zespół Arbitrów w wyroku z 25 stycznia 2005 r. (sygn. UZP/ZO/0-69/05). W jego uzasadnieniu podkreślił, że za ofertę z rażąco niską ceną należy uznać taką, której cena w relacji do cen rynkowych podobnych zamówień jest nierealna. Inaczej mówiąc, odbiega ona od cen przyjętych i wskazuje na fakt wykonania zamówienia poniżej kosztów.
Tak jak napisał karolk, ofertę sprawdzasz jako całość, a nie wybrane tylko pozycje.