1

Temat: Kierownik zamawiającego

Witam, mam pytanie jeśłi w naszej jednostce (Powiat) Kierownikiem zamawiającego jest Przewodniczący Zarządu, który zgodnie z przepisami podpisuje Oświadczenie Zp-1 i to on zawsze podpisuje wszelkie dokumenty typu odpowiedzi na pyt. dot. SIWZ, Zawiadomienia o wyborze bądź unieważnieniu postępowania itp. ale zdarza się że z różnych przyczyn jest nieobecny w pracy wówczas wicestarosta przejmuje rolę i podpisuje te dokumenty. ZGodnie z przyjętą uchwała mamy 5 członków komisji w tym jest również  wicestarosta. W pracach komisji musi brać udział conajmniej 3 członków komisji. (tak wynika z przyjętego reg.) jednak nie zawsze wicestarosta występuje jako członek komisji ponieważ najczęściej występuję ja i 2 kolegów z referatu wówczas praca jak wiadomo przebiega sprawniej tylko
co w sytuacji gdy nieobecny jest starosta a trzeba wysłać zawiadominie bądź inne pismo w ramach przetargu i jeśli podpisuje je wice to jako kto składa oświadczenie Zp - 1 też jako Kierownik zamawiającego czy jako inna osoba biorąca udział w postępowaniu i czy z data kiedy faktycznie podpisuje ten dokument czy z mocy prawa gdy starosta jest nieobecny to wice go zastępuje i  nie wypełnia wówczas oświadczenia ZP - 1.

2

Odp: Kierownik zamawiającego

To nie do końca tak, jak pisze maja2009.
Jezeli zamawiającym jest Starostwo, to kierownikiem zamawiającego jest Starosta. Natomiast jeśli zamawiającym jest Powiat w imieniu którego działa jego organ wykonawczy - Zarząd Powiatu, to kierownikiem zamawiajacego jest Zarząd Powiatu.
Oto jedna z opinii dostępnych na stronach internetowych:
Kierownikiem zamawiającego jest kierownik odrębnej jednostki sektora finansów publicznych, dla urzędu gminy jest nim wójt gminy, który zgodnie z przepisami jest uprawniony do zarządzania gminą. Z art. 31 ustawy o samorządzie gminnym wynika, że wójt kieruje bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz, a z art. 46 ust. 1, że składa jednoosobowo oświadczenie woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem. W jednostce organizacyjnej gminy nieposiadających osobowości prawnej kierownikiem zamawiającego jest kierownik tej jednostki, który na podstawie art.44 ust.1 ustawy o finansach publicznych jest odpowiedzialny za całość gospodarki finansowej, działając jednoosobowo na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez wójta gminy (art.47 ustawy o samorządzie gminnym). Kierownikiem zamawiającego jest również kierownik jednostki komunalnej posiadającej osobowość prawną (np. instytucja kultury) oraz zarząd spółki komunalnej.
W powiecie kierownikiem zamawiającego jest zarząd powiatu, który na podstawie art.32 ust.2 pkt.3 ustawy o samorządzie powiatowym odpowiada za gospodarowanie mieniem powiatu. Zgodnie z art. 48 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym, oświadczenie woli w sprawach majątkowych w imieniu powiatu składają dwaj członkowie zarządu lub jeden członek zarządu i osoba upoważniona przez zarząd. Starosta może występować jednoosobowo wyłącznie w zakresie określonym w art.34 ust.1 ustawy o samorządzie powiatowym (organizując pracę zarządu powiatu i starostwa powiatowego, kierując bieżącymi sprawami powiatu oraz reprezentując powiat na zewnątrz). W jednostce organizacyjnej powiatu nieposiadającej osobowości prawnej kierownik tej jednostki, odpowiedzialny jest na podstawie art.44 ust.1 ustawy o finansach publicznych, za całość gospodarki finansowej jednostki, której organizację i zasady funkcjonowania określa regulamin organizacyjny uchwalony przez zarząd powiatu, zgodnie z art. 36. 1 ustawy o samorządzie powiatowym. Zgodnie z art.48 ust.2 zarząd może upoważnić pracowników starostwa, kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych powiatu do składania oświadczeń woli związanych z prowadzeniem bieżącej działalności powiatu. Zarząd powiatu może powierzyć pisemnie wykonywanie zastrzeżonych dla niego czynności związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia staroście, kierownikom powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych powiatu, ich zastępcom lub innym pracownikom, stosownie do art.18 ust.2 ustawy ? Prawo zamówień publicznych.

Więcej o: Komentarz do ustawy Prawo zamówień. Kierownik zamawiającego

3

Odp: Kierownik zamawiającego

Mieliśmy wiele różnych kontroli i nigdy nikt nie zakwestionował że Przewodniczący Zarządu działa jednoosobowo, (chodzi mi o podpis tylko jego na wszelkich dolumentach przetargowych) wiadomo, że w przypadku podpisywania umowy 2 członków zarządu ma upoważnienie pozostałych i  z reguły jest to Starosta i wicestarosta. A propo wcześniejszego pytania to dalej nie wiem jak ma być podpisane to oświadczenie. bo przeważnie mieliśmy sytuację, że wicestarosta też był w komisji i nigdy nie było z tym problemu. Proszę ewent. sugestie.

4

Odp: Kierownik zamawiającego

Skoro ?nigdy nie było z tym problemu? to w czym problem i po co w ogóle ten  wątek?
Skoro są wątpliwości, to czytać co karolk podaje i stosować.

Ja jednak, podobnie jak karolk, zauważam niekonsekwencje. Np. wicestarosta podpisuje dokumenty jako kierownik zamawiającego, czyli też wyniki prac komisji, w której uczestniczy, czyli zatwierdza sam swoją robotę. To w ogóle po co mu komisja ??? Po co to mydlenie oczu??? Coś tu przekombinowane.

Teraz sedno.

maja2009 napisał/a:

1) co w sytuacji gdy nieobecny jest starosta a trzeba wysłać zawiadominie bądź inne pismo w  ramach przetargu i jeśli podpisuje je wice to jako 2) kto składa oświadczenie Zp - 1   3) też jako kierownik zamawiającego czy jako inna osoba biorąca udział w postępowaniu i   4) czy z data kiedy faktycznie podpisuje ten dokument czy z mocy prawa gdy starosta jest nieobecny to wice go zastępuje i  nie wypełnia wówczas oświadczenia ZP - 1.

1) Zawiadomienie może wysłać i podpisać je w zasadzie ktokolwiek, np. sekretarka, pod warunkiem, że jedynie zawiadamia o faktach, takich jak zatwierdzenie wyboru oferty, wykluczenia, itd. To ostatnie zatwierdza - chyba wiadomo kto. Nota bene wypisanie zawiadomienia na podstawie takiego zatwierdzenia nie jest czynnością w postępowaniu i nie wymaga złożenia ZP-1
2) W szczególności ten kto zatwierdza.
3) Jeśli nie wiadomo w jakiej roli, to można przypisać kilka. Ważniejsze by w ogóle podpisał, że nie jest związany.
4) Raczej jest zasadą, że zawsze podpisuje się z datą bieżącą (podpisanie z datą umyślnie inną jest właściwie potwierdzaniem nieprawdy)

5

Odp: Kierownik zamawiającego

Ok dzięki bardzo za odpowiedzi.