1 (edytowany przez pirania 2011-02-14 10:06:09)

Temat: Zła dokumentacja - R.B.

Witam,

Robota budowlana, wykonawca wyłoniony, roboty trwają.
Jednak w trakcie tychże robót okazało się, że mamy złą dokumentację, problem polega w odtworzeniu dróg. Projekt i reszta dokumentacji (przedmiary, kosztorysy) zakładają częściowe odtworzenie drogi, powinna być odtworzona cała droga. Projektant nie zastosował się do  warunków, które dostał z dróg powiatowych. Musimy wiec odtworzyć nie fragment drogi a całą powierzchnię. Zwiększy to koszt zamówienia o blisko 400 tys. zł
Jeśli zrobimy wg projektu z przetargu nie bedziemy mogli odebrać tej inwestycji.

Roboty uzupełniające nie były przewidziane, zresztą i tak nie bylibyśmy w stanie tego przewidzieć.

Zastanawiam się co robić. Macie jakieś sugestie? 

z góry dziekuję

2

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

Jakie wynagrodzenie?

3

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

Marcel napisał/a:

Jakie wynagrodzenie?

kosztorysowe

4

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

Moim zdaniem, rodzaj wynagrodzenia nie ma tu znaczenia. Całkowite odtworzenie drogi nie było przedmiotem zamówienia - nie było na to projektu budowlanego i przedmiaru robót. Za przygotowanie zamówienia odpowiada zamawiający - nienależycie przygotował postępowanie o udzielenie zamówienia, w tym przypadku dokumentację projektową służącą do opisu przedmiotu zamówienia, (art. 31 ust.1 Pzp) -projektant działał na zlecenie zamawiającego. Co by nie doradzić, każde teraz działanie zamawiajacego prowadzić będzie do naruszenia prawa. Nie będzie to przecież robota dodatkowa ani zamówienie dodatkowe.

5

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

No właśnie tak się zastanawiałem nad zamówieniem dodatkowym lub r. dodatkową, jest to kwestia do przemyślenia karolk.

6

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

Roboty dodatkowe - to roboty, które były przewidziane w projekcie budowlanym a nie zostały ujęte w przedmiarze robót - w tym przypadku nie wchodzą w rachubę.
Zamówienia dodatkowe - nie wchodzi również w rachubę - zamawiajacy wiedział od  z warunków postawionych przez zarządcę drogi, że musi dokonać odtworzenia całej nawierzchni - nie sprawdził nalezycie dokumentacji projektowej przygotowanej przez projektanta.

7

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

Zobacz Uchwałę KIO z dnia 18 listopada 2010 r. w sprawie zastrzeżeń zamawiającego do wyników kontroli przeprowadzonej przez Przesa UZP - sygn. akt KD 90/10

8 (edytowany przez pirania 2011-02-14 11:00:33)

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

Dziękuję za wasz uwagi i wskazanie uchwały. Utwierdziła mnie w przekonaniu, że skorzystanie z art. 67 ust. 1 pkt 5 będzie grubo naciągane. Ewidentnie błąd leży po stronie projektanta, czyli naszej. 

Sytuacja trochę patowa. Co radzicie ?rozwiązać umowę i wszcząć nowe postępowanie?

Czy może lepiej wykreślić z umowy samo odtworzenie dróg i zrobić tylko na ten element nowe postępowanie.

9 (edytowany przez hubal 2011-02-14 11:48:50)

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

Moim zdaniem sprawa nie musi być przegrana i warto ponownie przeanalizować treść dokumentów opublikowanych w ramach postępowania. Może są tam zapisy pozwalające na wykonanie w ramach obecnej umowy, ważne jest też samo ?określenie przedmiotu zamówienia?.

pirania napisał/a:

Jeśli zrobimy wg projektu z przetargu nie bedziemy mogli odebrać tej inwestycji.

Z tego rozumniem, że wykonanie zakresu objętego projektem nie wystarcza do wykonania przedmiotu zamówienia. A przedmiot trzeba wykonać - tak czy nie? Warto może zatem wesprzeć się przepisem 647 k.c. i kontynuować wykonywanie zgodnie ? ... i zasadami wiedzy technicznej?.

10

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

Jestem tego samego zdania co hubal, trudno aby teraz wszystko unieważnić.

11

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

Nie ma możliwości, żeby odebrać zadanie, bazując na tym zamówieniu, którego udzieliliśmy. Wina, leży ewidentnie po stronie projektanta, nie spełnił on otrzymanych od zarządcy drogi warunków, w wyniku czego błędnie określiliśmy przedmiot zamówienia. Zarządca drogi nie podpisze odbioru a tym samym nie będziemy mogli oddać do użytku inwestycji.

Nie bardzo rozumie, jak mogę skorzystać się do Kc art. 647, przedmiot zamówienia rzeczywiście trzeba wykonać, ale wina leży ewidentnie po stronie zamawiającego. Opis przedmiotu zamówienia konkretnie określa zakres prac jakie należy wykonać.

12

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

Wiedza techniczna została wypowiedziana przez projektanta w projekcie budowlanym . Przecież w  wielu przypadkach  np. przy budowie kanalizacji, odtworzenie nawierzchni drogi wykonuje się tylko na cześci nawierzchni drogi, która była zajęta pod budowę kanalizacji

13 (edytowany przez pirania 2011-02-14 13:11:01)

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

Sprawa dot. wasnie kanalizacji. Niestety z warunków, które otrzymał projektant od zarządcy, wynika konieczność zrobienia całej nawierzchni a nie tylko odtworzenia ?zepsutej? części. Zarządcy tym sposobem remontują sobie drogi sad

14

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

pirania napisał/a:

1) Nie ma możliwości, żeby odebrać zadanie, bazując na tym zamówieniu, którego udzieliliśmy.  2) Wina, leży ewidentnie po stronie projektanta, nie spełnił on otrzymanych od zarządcy drogi warunków, w wyniku czego 3) błędnie określiliśmy przedmiot zamówienia.  4) Zarządca drogi nie podpisze odbioru a tym samym nie będziemy mogli oddać do użytku inwestycji.  5) Nie bardzo rozumie, jak mogę skorzystać się do Kc art. 647  przedmiot zamówienia rzeczywiście trzeba wykonać, ale 6) wina leży ewidentnie po stronie zamawiającego.  7) Opis przedmiotu zamówienia konkretnie określa zakres prac jakie należy wykonać.

1) Czyżby? Zamawiający MUSI odebrać od wykonawcy zgodnie z zamówieniem (chyba że w danej chwili stwierdza niezgodność, ale to inny temat)
2) Przestańmy o winie, tylko trwonimy siły, w sprawie wykonania zamówienia to mało ważne
3) O, to może być problem, jednak podejrzewam tu mylenie pojęć, przede wszystkim ?określenie? i ?opis?.  Powinniście ustalić co naprawdę zostało zamówione, może znajdzie się tam to, co wydaje się pominięte, choćby jakiś punkt zaczepienia. Przykładowo przez określenie zamówienia ?budowa ulicy Kopernika? można rozumieć wszelkie roboty niezbędne do jej budowy tej ulicy, niezależnie np. od zawartości przedmiaru.
4) No i co z tego? Brak jego podpisu nie wcale nie musi oznaczać, że zamówienie nie zostało wykonane i że wykonawcy nie należy się wynagrodzenie.
5) No,  to faktycznie dość zawiła sprawa. W uproszczeniu chodzi o to, że obiekt (np.droga) musi być wykonany tak, by mógł służyć zgodnie ze swoim przeznaczeniem, niezależnie co zapisane w pomocniczych dokumentach,  jeśli projekt nie wystarcza, to trzeba resztę dorobić zgodnie z zasadami wiedzy technicznej (ta wiedza to oczywiście nie przekonanie kierownictwa, lecz najlepiej powinna wynikać z przepisów, norm, podręczników itp.)
6) Jak w p.2
7) No, niby tak, ale opisu nie należy rozumieć jako zamkniętego katalogu zamawianych prac. Najważniejsze by opisywany obiekt stał się obiektem, jakby niezależnie od tego katalogu, często ułomnego.

15

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

pirania napisał/a:

Projektant nie zastosował się do  warunków, które dostał z dróg powiatowych.

Gdyby te uzgodnienia weszły w skład specyfikacji, to by pomogło sprawie.

16

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

Żeby było jasne - jestem za poztywnym  załatwieniem zaistniałej sytuacji i prawidłową realizacją przedmiotowego zamówienia  (zgodnym z odtworzeniem nawierzchni zgodnie z uzgodnieniem dokonanym przez zarządcę drogi), tylko nie znajduje (może się okazać, że nie potrafię) znaleźć uzasadnienia, które nie narażałoby zamawiajacego na zarzut naruszenia obowiązujących przepisów prawa.

17

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

Ja zupełnie jak karolk, jedynie próbowałem wykombinować pozytywnie, nie uwzględniając wszystkich okoliczności. Biorąc teraz po uwagę konkret jakim jest kanalizacja wydaje się nieuniknione zamówienie nawierzchni w odrębnym postępowaniu, bo z pewnością da się użytkować ulicę po tym obecnym, mniejszym, zakresie robót, albo inaczej: ciężko będzie udowodnić, że się nie da użytkować.

18

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

Moim zdaniem, zamawiający winien  odbierać  od  wykonawcy  wykonane  należycie roboty budowlane, wykonane  zgodnie z dokumentacją  projektową i wiedzą techniczną.
Jednocześnie  zamawiający winien rozmawiać z zarządcą drogi w sprawie odstąpienia  na czas nieokreślony  lub o czasowe odstąpienie od obowiązku ułożenia nowej nawierzchni na całej szerokości drogi oraz o odstąpienie od naliczania opłat za zajęcie drogi na cele nie związane z ruchem drogowym.

19

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

Dziękuję za wasze cenne wskazówki. Niestety opis przedmiotu zamówienia jest zrobiony bardzo szczegółowo (np. rozebranie drogi i odtworzenie), nie ma żadnych niedopowiedzeń . Bardzo ciężko będzie nagiąć to na swoja korzyść. Jutro mam spotkanie z prawnikami, może oni coś wskórają.

sam jednak przygotowuję sie na konieczność rozpisania nowego przetargu dot. tylko nawierzchni. Dlatego chciałbym już dziś poznać  procedurę wykreślenia części prac z umowy. Czy zawsze się to musi wiązać z karami umownymi. Co z gwarancjami, jeśli dwie firmy są wykonawcą inwestycji? Na co zwrócić szczególną uwagę.

Karolik z zarządcą drogi juz były prowadzone rozmowy ... jest nieugięty.

20

Odp: Zła dokumentacja - R.B.

To teraz pozostają negocjacje z wykonawcą, aby wyraził zgodę na nieodtwarzanie drogi na części nawierzchni i nie żądał z tego tytułu umownego wynagrodzenia lub kar za odstąpienie przez zamawiajacego od realizacji części zamówienia. Dobrze, że przygotowujesz postępowanie dotyczące wyłącznie nawierzchni, bo przy nieugiętym stanowisku zarządcy drogi, może on naliczać opłaty za zajęcie drogi na cele nie związane z ruchem drogowym, do czasu odbioru   drogi od zamawiającego.