1

Temat: Nadrzędność

Mam nieco naiwne pytanie: czy dyrektywy EU, dotyczące zamówień publicznych są nadrzędne wobec PZP? Pamiętam moment uniowstąpienia kiedy okazało się, że niektóre przepisy unijne nie zostały opublikowane w dzienniku urzędowym UE i wówczas były dwa stanowiska:
Nr 1 - przepisy były opublikowane we wspomnianym dzienniku w języku angielskim, a ponieważ prawo UE jest nadrzędne wobe prawa  krajowego więc należy jes stosować
Nr 2 - dopóki przepisy  nie zostaną opublikowane we wspomnianym  dzieniku należy je traktować jako nieobowiązujące.

Wracając do zamówień publicznych. Niektóre firmy zagraniczne powołują się na dyrektywy EU. Czy mogą zatem (strzelam w ciemno) zaskarżyć przetarg do komisji europejskiej czy czegoś takiego (nie mam rozeznania w tym kto co tam robi i za co dostaje pieniądze :-))

2

Odp: Nadrzędność

Dyrektywy mają charakter ogólny, wskaźnikowi i obowiązujący, jaka powinna być przestrzegana podstawowa zasada. Niezależnie, każdy kraj uchwala swoje własne regulacje prawne, które mają chrakater szczególny i obowiązujący.
Nie mogą być one sprzeczne z ogólnymi normami zawartymi w dyrektywach. Jeżeli taka wystepuje oczywiście istnieje prawodpodobieństwo ich zaskarżenia.

nora

3

Odp: Nadrzędność

Jest pewna firma, która składa protesty niemal seryjnie, powołując się na dyrektywę UE. Było nawet postępowanie odwoławcze przegrane przez nią. Ale firma ta informuje zamawiających, że min. ich przetarg jest przedmiotem postępowanie przed komisją EU czy jakiegoś takiego tworu. Gdyby załóżmy takie postępowanie firma owa wygrała ... to kto zapłaci odszkodowanie. Zamawiający?