1

Temat: Kontrola zamówienia ze środków europejskich

Witam serdecznie (odnawiam temat pod innym tytułem)
Kontrola zamówienia z udziałem środków europejskich. Stan faktyczny: Wykonawca prosił o przesuniecie terminu składania ofert. Zamawiający działa w dobrej wierze i przychyla się do wniosku i zgadza się na zmianę terminu o 2 dni. Poinformowano o zmianie Wykonawcę, zmianę zamieszczono na stronie internetowej, ale zapomniano o  zmianie ogłoszenia o zamówieniu. Wpłynęła 1 oferta
Kontrola: Nałożono korektę finansową 5%, która nie wynika z tabel wskaźnikowych, nie zastosowano także metody dyferencyjnej.
Tego naruszenia nie ma w tabelach dotyczących korekt finansowych.
Kontrolujacy wskazuje, że jeżeli nieprawidłowość nie została uwzględniona w tabelach, należy przyjąć wskaźnik procentowy odpowiadający najbliższej rodzajowo kategorii naruszenia.

Prosze o pomoc czy warto się bronić? Zamawiajacy chciał dobrze przedłużając  termin, a skończyło się na karze za DOBRA WOLĘ Zamawiającego...

2

Odp: Kontrola zamówienia ze środków europejskich

Bronić się zawsze warto ale inna sprawa, że przy tych kontrolach zawsze (lub prawie zawsze) jest racja tego co płaci

3

Odp: Kontrola zamówienia ze środków europejskich

Sądząc z wysokości nałożonej korekty był to przetarg poniżej progów. Z swojego doświadczeniem wiem, że kontrolujący zwracają uwagę czy w takich przypadkach było zmiana ogłoszenia o zamówieniu i bez względu czy jest poniżej czy powyżej progów nakładają korektę finansową. Jednak powinni podać jaki art. pzp został naruszony. Podczas kontroli UKS miałem taki przypadek, została nałożona korekta o ile się nie mylę powołali się m. in. na art. 7 ust. 1. Na nic się nie zdały tłumaczenia trzeba było przełknąć tą korektę. W przypadku kontroli audytorów z UE i stwierdzenia takiego faktu, nakładają korektę, że aż huk leci. Macie małe szanse na uniknięcie korekty (patrz. art. 11 pzp).