1

Temat: wykaz dostaw

Taki oto temat do rozważań smile
Czy przy tak określonym warunku:
Zamawiający uzna warunek za spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże się należytym wykonaniem w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, co najmniej dwóch dostaw polegających na dostawie artykułów biurowych o wartości łącznej brutto co najmniej 100.
000,00 zł. (sto tysięcy). Przez wartość dostawy Zamawiający rozumie łączną wartość dostarczonych artykułów w ramach jednej umowy. Przez jedną dostawę Zamawiający rozumie sumę dostaw w ramach jednej umowy.

Jeżeli wykonawca załączy wykaz, w którym jedna dostawa zrealizowana jest na kwotę 200 000 i jest zrealizowana w okresie ostatnich trzech lat przed TSO.
Natomiast druga dostawa jest na kwotę 45 000, ale rozpoczęto jej realizację przed okresem trzech lat przed TSO.
Czy jest ok. czy wzywać do uzupełnienia w zakresie tej drugiej dostawy z uwagi na jej rozpoczęcie przed wymaganym okresem ???

2

Odp: wykaz dostaw

Nie jest dobrze, warunek to dwie dostawy.

3 (edytowany przez and1 2011-04-14 19:07:52)

Odp: wykaz dostaw

czyli nawet pomimo że wartość jednej przkracza wymaganą wartość odnośnie dwóch??
a czy ta druga to nie halo dlatego że rozpoczęto później niż 3 lata przed TSO??

4

Odp: wykaz dostaw

mam wątpliwości bo zapis mówi, że Wykonawca wykaże się należytym wykonaniem w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, co najmniej dwóch dostaw polegających na dostawie artykułów biurowych o wartości łącznej brutto co najmniej 100.

Z akcentem na wykonanie czyli zakończenie w okresi 3 lat, w tym drugim przypadku tak jest, tylko świadczenie zaczął realizować wczęśniej.

5 (edytowany przez Niedzwiadek 2011-04-14 19:31:17)

Odp: wykaz dostaw

ale w rozporządzeniu jest jeszcze mowa o tzw dostawach ciągłych i okresowych i te też trzeba dopuścić. Jeżeli rozpoczęły się 3 lata przed tso, ale trwają nadal to zakres trzy lata wstecz od tso powinno się dopuścić

A swoją drogą jeżeli zrealizował dostawę za kwotę 200 tys. a T żądasz 100 tys. to przecież ma doświadczenie, ale pozostaje pytanie czy spełnił warunek wystarczyło wpisać 1 dostawę bo przecież realizując jedną dostawę za 200 ma większe doświadczenie niż ten co zrealizował dwie po 50

6

Odp: wykaz dostaw

tak tylko że trwające dotyczą świadczeń okresowych i ciągłych, a dostawa art. biurowych takiego charakteru nie ma.
Dlatego jest wykonanych:)

7

Odp: wykaz dostaw

A dlaczego nie ma?  przecież może mieć wystarczy że realizuje umowę czteroletnią (teoretycznie jest to możliwe)

8

Odp: wykaz dostaw

Niedzwiadek napisał/a:

A dlaczego nie ma?  przecież może mieć wystarczy że realizuje umowę czteroletnią (teoretycznie jest to możliwe)

Wycinek z opinii UZP
URZĄD ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH              
Departament Prawny
W odpowiedzi na pismo z dnia 19 stycznia 2009 r. (znak: ?) w sprawie interpretacji ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655, oraz z 2008 r. Nr 171, poz. 1058), uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych nie definiują jakie usługi należy uznać za "ciągłe lub powtarzające się okresowo". Dla wyjaśnienia tych pojęć pomocna będzie doktryna prawa cywilnego, do której można się odwołać na podstawie art. 14 ustawy, zgodnie z którym w zakresie nie uregulowanym przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych, do czynności podejmowanych przez zamawiającego i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. Wprawdzie doktryna prawa cywilnego również nie rozstrzyga, czym są usługi ciągłe lub powtarzające się okresowo, jednakże definiuje pojęcia ?świadczeń jednorazowych, okresowych i ciągłych".
Świadczenie uważane jest za jednorazowe, jeżeli jego treść i rozmiar są oznaczone wyczerpująco wyłącznie przez wskazanie zachowania się dłużnika, do którego jest on obowiązany, bez odwoływania się do czynnika czasu. Nie należy jednak przez to rozumieć, że świadczenie jednorazowe zawsze musi się zamknąć w jednym momencie czy też w jakimś bardzo krótkim przedziale czasu, i że zawsze musi się sprowadzać do jednego działania. Jako przykład  świadczeń jednorazowych  można wskazać świadczenie sprzedawcy, darczyńcy,

wykonawcy dzieła, świadczenie kupującego czy zamawiającego dzieło1. Jeżeli świadczenie jednorazowe jest podzielne może być spełniane częściami np. cena kupna może być rozłożona na raty, dostawa towaru może być umówiona w mniejszych partiach i w oznaczonych odstępach czasu itp. Są to tzw. umowy o świadczenia sukcesywne (rozłożone na raty), które razem wzięte składają się na całe świadczenie jednorazowe. Tym jednak różnią się one od zwykłych świadczeń jednorazowych, że ich spełnienie jest rozłożone w czasie. Nie zmienia to jednak faktu, że świadczenia takie mogłyby być skumulowane i wykonane jednorazowo, a jedynie z woli stron realizowane są w określonych odstępach czasu.
W przypadku świadczeń ciągłych wyznacznikiem zarówno rozmiaru jak i treści świadczenia jest czas. Świadczenie ciągłe polega bowiem na określonym, stałym zachowaniu się dłużnika przez czas trwania stosunku prawnego. Z istoty rzeczy spełnienie takiego świadczenia musi więc trwać przez pewien czas. Świadczenie ciągłe ma to do siebie, że nie da się w nim wyodrębnić poszczególnych zachowań dłużnika, które mogłyby być potraktowane jako samoistne świadczenia albo partie świadczenia. Charakter ciągły mają świadczenia wynajmującego, wydzierżawiającego, dającego w użyczenie, udzielającego pożyczki, przechowawcy, pracownika w stosunku pracy, zarządzającego, banku w umowie rachunku bankowego, świadczenia przedsiębiorstw dostarczających wodę, gaz, elektryczność.
Dla uznania świadczenia za ciągłe nie jest konieczne, aby zachowanie się dłużnika stanowiące treść świadczenia trwało nieprzerwanie w ciągu istnienia stosunku prawnego. Dla uznania świadczenia za ciągłe wystarcza, jeżeli składa się ono z pewnych następujących po sobie zachowań dłużnika, które - mimo że oddzielone od siebie w czasie - tworzą razem funkcjonalną całość. Miernikiem tej całości jest czas, a interes wierzyciela jest zaspokojony właśnie dlatego, że odpowiednie zachowanie się dłużnika ma charakter trwały.
Ze świadczeniem ciągłym często są związane obowiązki podjęcia przez dłużnika pewnych działań, które nie stanowią jednak elementu tego świadczenia. Chodzi tu przede wszystkim o działania, bez podjęcia których nie jest możliwa realizacja świadczenia ciągłego (np. wydanie rzeczy najętej), albo o działania, których podjęcie stanowi istotne uzupełnienie świadczenia ciągłego (np. naprawa rzeczy najętej). Obowiązki te nie mogą być kwalifikowane jako oddzielne świadczenie (w szczególności jako jednorazowe), ich wykonanie bowiem nie zaspokaja interesu wierzyciela, lecz jedynie służy spełnieniu świadczenia2.
Z kolei świadczenia okresowe (zwane niekiedy periodycznymi lub powrotnymi) w piśmiennictwie definiowane są jako świadczenia polegające na stałym dawaniu przez czas trwania  stosunku  prawnego,  w określonych  regularnych  odstępach  czasu,   pewnej  ilości

9

Odp: wykaz dostaw

No czytamy tą samą opinię wink i cytat z tej opinii:
" Z kolei świadczenia okresowe (zwane niekiedy periodycznymi lub powrotnymi) w piśmiennictwie definiowane są jako świadczenia polegające na stałym dawaniu przez czas trwania  stosunku  prawnego,  w określonych  regularnych  odstępach  czasu,   pewnej  ilości
pieniędzy lub innych rzeczy zamiennych. Przykładem takich świadczeń są różnego rodzaju renty, czynsze, odsetki od kapitału, periodyczne dostawy itp. "

I dwa ostatnie słowa: periodyczne dostawy wink

10

Odp: wykaz dostaw

Art. biurowe nie są dostawą ciągłą lub okresową, można je nabyć i składować lub też dostarczać sukcesywnie w zależności od potrzeb.

11

Odp: wykaz dostaw

a co sądzicie o tym co napisalem w 3 poście?

12 (edytowany przez Niedzwiadek 2011-04-14 19:48:49)

Odp: wykaz dostaw

O.k. nie będę się upierał, ale jak w takim razie rozumieć "periodyczne dostawy" już jest późno i nie wszystkie komóry pracują wink

co do 3 to tak jak w 2

13

Odp: wykaz dostaw

No dobra komórki odpoczęły i widzę, że jakieś farmazony powypisywałem roll  koledzy mają oczywiście rację w kwestii dostaw materiałów biurowych i dostaw okresowych o ciągłych nie wspominając

14

Odp: wykaz dostaw

a ja uważam, że nie liczy się kiedy rozpoczął, ale kiedy skończył.

15

Odp: wykaz dostaw

Chwila and!, czy ta druga dostawa jest zakończona?, bo chyba nie do końca napisałeś jasnego posta!, teraz czytam i widzę że wpisałeś że rozpoczęła się wcześniej niż 3 lata, ale jeżeli została zakończona w okresie 3 lat to jest ok.

16

Odp: wykaz dostaw

no tak MARCYŚ, trochę nie jasno to napisałem wczoraj smile
generalnie chodzi o dostawę rozpoczętą wcześniej a zakończoną w terminie smile

17

Odp: wykaz dostaw

To gra.