Począwszy od 1 stycznia 2011 r. objęte zwolnieniem są usługi edukacyjne wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ? 29 ustawy o VAT.
Na podstawie przywołanych przepisów, od 1 stycznia 2011 r. zwolnieniem objęte będą następujące usługi o charakterze edukacyjnym:
26) usługi świadczone przez:
a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym
- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane;
27) usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli;
28) usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29;
29) usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:
a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty ? wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
c) finansowane w całości ze środków publicznych
- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.
Usługi szkoleniowe dla dorosłych świadczone w szczególności przez prywatne firmy szkoleniowe nie zostały wprost wymienione w powyższym katalogu usług objętych zwolnieniem.
Analiza przedstawionych zapisów art. 43 ust. 1 pkt 26-29 prowadzi do wniosku, że szkolenia dla dorosłych świadczone przez prywatne firmy szkoleniowe, które nie polegają na nauczaniu języków obcych mogą po dniu 1 stycznia 2011 r. być traktowane jako usługi zwolnione w trzech przypadkach wynikających z treści art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. od ?a? do ?c?.
Zdaniem Autora, nie budzi wątpliwości możliwość korzystania ze zwolnienia od podatku VAT dla usług szkoleniowych finansowanych ze środków publicznych (por. art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r.), w szczególności z dotacji unijnych.
Nie jest również kontrowersyjna możliwość skorzystania ze zwolnienia dla usług szkolenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego świadczonego przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty ? wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. b.