1

Temat: przedłużenie zabezpieczenia

Jesteśmy w trakcie realizacji zamówienia. W wyniku aneksowania umowy przedłuzony został termin realizacji zamówienia. Wezwaliśmy wykonawcę do wniesienia nowego (przedłużonego) zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
Jakie powinniśmy wyciągnąć konsekwencje w stosunku do wykonawcy, jeśli takiego nowego zabezpieczenia nie wniesie? Już za tydzień wykonanie zadania nie będzie chronione. Co z tym fantem zrobić?

2

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

mon.de napisał/a:

1. Jesteśmy w trakcie realizacji zamówienia. W wyniku aneksowania umowy przedłuzony został termin realizacji zamówienia. 
2. Wezwaliśmy wykonawcę do wniesienia nowego (przedłużonego) zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
3. Jakie powinniśmy wyciągnąć konsekwencje w stosunku do wykonawcy, jeśli takiego nowego zabezpieczenia nie wniesie?
4. Już za tydzień wykonanie zadania nie będzie chronione.
5. Co z tym fantem zrobić?

1. Z przyczyn leżących po czyjej stronie? (przedłużenie okresu realizacji umowy często wynika z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, a zatem obciążanie wykonawcy kosztami przedłużania zabezpieczenia może nie być do końca uczciwe)
2. Dobry ruch.
3. A co na to umowa?
4. O ile wykonawca nie wniesie nowego zabezpieczenia...
5. Czy w umowie opisano konsekwencje wynikające z potencjalnych zmian w umowie związanych z czasem realizacji umowy?

3

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

Hmm... Właściwie, to umowa mówi niewiele. Termin realizacji zamówienia przedłużono na skutek okoliczności obiektywnych (nie ma tu winy ani zamawiajacego, ani wykonawcy). Ale uważam, ze aneks podpisują dwie strony (zgodnie), więc nie widzę podstaw, aby wykonawca, który na taką zmianę się godził teraz uchylał się od konsekwencji. Oczywiscie, nie wiem do końca, jak zachowa się wykonawca. Moze wszystko bedzie OK. Konsultuję, żeby zawczasu mieć jasność.

4

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

Powiem szczerze że nawet jak wykonawca nie przedłuży zabezpieczenia to nie wiele można wskórać.

5

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

W takim razie jak wtedy zabezpieczyć interesy zamawiajacego na okres rękojmi?

6 (edytowany przez Niedzwiadek 2011-05-19 16:30:25)

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

A od kiedy zabezpieczenie realizacji umowy rozciąga się na rękojmię? Umowa wykonana, protokoły odbioru podpisane, faktury zapłacone zabezpieczenie do zwrotu - lub się "kończy" i tyle, a rękojmia to już k.c. nie mylić z komitetem centralnym wink

7

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

mon.de. trzeba było aneks sporządzić w sposób nie tylko zmieniający termin ale również wpisać treść dotyczącą zabezpiecznia

8

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

Okres rękojmi i gwarancji to dwa pojęcia regulowane odpowiednio w Dziale II i III Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 568 kc uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana. Innymi słowy termin rękojmi jest wprost uregulowany w ustawie Kodeks cywilny i standardowo wynosi 12 miesięcy.
Inaczej rzecz się ma w przypadku gwarancji. Długość jej trwania zależy jedynie od woli stron umowy, czyli od tego, na co się strony umówiły.
Strony mogą umówić się na dłuższy niż 12-miesięczny okres rękojmi. Wynika to z zasady swobody zawierania umów. Jednakże pamiętaj, że taki zapis powinien znaleźć się we wzorze umowy już na etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a strony umowy powinny wyrazić na to zgodę.

9

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

myszy1953 napisał/a:

trzeba było aneks sporządzić w sposób nie tylko zmieniający termin ale również wpisać treść dotyczącą zabezpiecznia

Ja mam jeszcze inny pogląd: PRZED podpisaniem aneksu powinno zostać przedłużone zabezpieczenie, jeśli jest ono w formie niepieniężnej, teraz to ciężko zmusić wykonawcę. Dobrze by było załatwić przynajmniej część zostającą na okres rękojmi (to wydaje się bardziej realne i bardziej potrzebne).

10

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

hubal napisał/a:

Dobrze by było załatwić przynajmniej część zostającą na okres rękojmi (to wydaje się bardziej realne i bardziej potrzebne).

hubal jakąż to podstawę prawną znajdujesz w pzp do takiego żądania? moim zdaniem żadnej, ale wskaż proszę błądzącemu drogę podpierając się stosownym artykułem
Zabezpieczenie wykonania dotyczy umowy - zamówienie wykonane, odebrane i zapłacone = koniec umowy. Kwestie rękojmi i gwarancji reguluje już k.c. jak to ładnie wyłuszczył Marcel. Dlaczego chcesz narażać wykonawcę na dodatkowe koszty niezwiązane z pzp?

11

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

Wykonawca zobowiązuje się przekazać Zamawiającemu do dnia .................r. aneks do gwarancji ubezpieczeniowej należytego zabezpieczenia wykonania Umowy, uwzględniający zmianę, o której mowa w § 1 niniejszego aneksu, tj. zmiany terminu, zapewniając ciągłość zabezpieczenia.
taki zapis w aneksach stosujemy

12

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

ale:
1. "zabezpieczenie służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania  lub nienależytego wykonania umowy" (art. 147 ust. 2 Pzp)
2. "kwota pozostawiona na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady nie moze przekraczać 30% wartosci zabezpieczenia" (art. 151 ust. 2 pzp).

Więc nie jest tak do końca, że realizacja umowy się kończy i kończy się też temat zabezpieczenia. W umowie mamy ustalenie, że 30% zabezpieczenia zostawiamy na na wypadek roszczeń do końca okresu rękojmi.

13

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

mon.de dzięki faktycznie "zapomniałem" o tym drobny szczególe czas na jakiś urlop chyba iść albo coś innego - dzięki wink

14

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

urlop dobra rzecz, też bym się wybrała...

15

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

Hubal rozumie, że pytanie do niego (post 10.) jest już bezprzedmiotowe (?) i może też myśleć o wolnym...

16

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

jak najbardziej wink zostałem wyprostowany big_smile

17

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

Zamawiający podpisał z Wykonawcą aneks odnośnie zmiany terminu wykonania umowy z dnia 01.10.2014 do dnia 20.10.2014 r. zapomniał o aneksie odnośnie znwu? Co w tej sytuacji zrobić?

18

Odp: przedłużenie zabezpieczenia

Odświeżam wątek. Konieczność przedłużenia ZNWU na skutek przedłużenia terminu wykonania zamówienia musi być przewidziana w umowie.
http://orzeczenia.bialystok.sa.gov.pl/content/$N/150500000000503_I_ACa_000162_2013_Uz_2013-05-23_001