26

Odp: umowa spółki cywilnej

spółkę cywilną należy traktować jako podmiot wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego,  a tym samym spółka cywilna podlega temu samemu rygorowi, o którym mowa w art.23 ust.2 ustawy Pzp, tj. konieczności ustanowienia pełnomocnika do reprezentowania wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Por. wyrok z dnia 29 września 2010 r. Sygn. akt: KIO 2021/10 ?Wykonawcy działając w formie spółki cywilnej składają ofertę wspólną. Obowiązkiem wspólników spółki cywilnej wynikającym z art. 23 ust. 2 p.z.p. jest ustanowienie pełnomocnika do reprezentowania w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu o udzielenie zamówienia i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego?.

27

Odp: umowa spółki cywilnej

Czyli jak dobrze rozumiem należy wezwać do uzupełnienia pełnomocnictwa dla pełnomocnika i dopiero potem ewentualnie wykluczyć

28

Odp: umowa spółki cywilnej

no to nieźle smile

29

Odp: umowa spółki cywilnej

i dalej z wyroku - Pominięcie obowiązku złożenia pełnomocnictwa w treści ogłoszenia o zamówieniu nie powoduje utraty uprawnienia zamawiającego do badania prawidłowości podpisania wniosku złożonego przez wykonawców, którzy o udzielenie zamówienia ubiegają się wspólnie. Od obowiązku tego zamawiający, nie może się zwolnić.
Co do zasady, umowa wspólników spółki cywilnej może być uznana za dokument ustanawiający pełnomocnika, o którym mowa w art. 23 ust. 2 p.z.p. Skoro jednak zamawiający nie wymagał dokumentu pełnomocnictwa, nie może dokonać wykluczenia odwołującego na podstawie analizy złożonej dobrowolnie umowy.

30

Odp: umowa spółki cywilnej

Ze S.C nie jest tak do końca owszem co napisałem powyżej to prawda, ale:
w Informatorze Urzędu zamówień Publicznych Nr 3 z marca 2010 r. możemy się zapoznać z całkiem odmiennym wyrokiem KIO  z dnia 29 stycznia 2009 r. sygn. akt: KIO/UZP 1789/09, w którym czytamy: ?Izba uznała, iż w przypadku wspólników spółki cywilnej, którzy wspólnie złożyli podpisy, tak pod formularzem oferty, jak i załączanymi dokumentami, nie zachodzi podstawa do żądania dodatkowego pełnomocnictwa określającego pełnomocnika wspólników, czy też lidera konsorcjum. Pełnomocnictwo udzielone przez podmioty wspólnie ubiegające się o udzielenie zamówienia, najczęściej tzw. Konsorcja, ma wobec brzmienia art. 23 ust. 2 Prawa zamówień publicznych szczególną rolę ? pozwala na stwierdzenie, jakie podmioty są uczestnikami konsorcjum; tylko z niego, (a nie np. z formularza ofertowego) wynika krąg podmiotów, które złożyły ofertę wspólną. Całość załączonych dokumentów dotyczyła obu Informator Urzędu Zamówień Publicznych Marzec 2010 r. Nr 3 45 wspólników, a zatem w takiej sytuacji, nie budziło żadnych wątpliwości, iż ofertę złożyli wspólnicy tworzący spółkę cywilną E.-M. s.c. Ponieważ oboje wspólnicy podpisywali ofertę nie było podstaw do tego, aby udzielali sobie nawzajem pełnomocnictwa. Ustawa Prawo zamówień publicznych nie wyłącza bowiem osobistego działania mocodawców. Należy zauważyć, iż w przypadku spółki cywilnej wspólnicy działają w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Spółka cywilna wprawdzie nie posiada osobowości prawnej, co jednak nie wyłącza stwierdzenia jej bytu, jako podmiotu niezależnego od wspólników, jako osób fizycznych?.

31

Odp: umowa spółki cywilnej

Imho za Marcelem -Jak każdy ze wspólników podpisał to jest ok.

32

Odp: umowa spółki cywilnej

Ja uznaję jeżeli podpiszą wszyscy wspólnicy, inaczej gdyby podpisał tylko jeden.

33

Odp: umowa spółki cywilnej

No cóż nie da się ukryć, że spółka cywilna w zp stwarza same problemy

34

Odp: umowa spółki cywilnej

Spore kłopoty i wyroki również różne.

35

Odp: umowa spółki cywilnej

Niedzwiadek napisał/a:
woow napisał/a:

Moim zdaniem, jeśli oferta została podpisana  przez wszystkich wspólników sc to jest ważna i nie wolno jej odrzucić. (A o wykluczeniu nie ma w ogóle mowy, bo niby w oparciu o jaki przepis?)

Podzielam po trosze wątpliwości
myszy1957 i Twoje z #7, a z 14 poz. 3 się niezgadzam
to że żądaliśmy umowy w siwz nie znaczy, że muszę jako wykonawca taki dokument dostarczyć, skoro zgodnie z pzp nie mam prawa go żądać, to jest trochę jak żądanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej - a tu mamy już kilka wyroków KIO

Zgadzam się jeśli wszyscy wspólnicy złożyli dokumenty i podpisy w ofercie to oferta jest ok. Na jakiej podstawie wykluczyć ta to istny strzał w kolano. Jak wykonawca się odwoła to wygra. Uznać taką ofertę i nie kombinować.

36

Odp: umowa spółki cywilnej

Niedzwiadek napisał/a:

No cóż nie da się ukryć, że spółka cywilna w zp stwarza same problemy

nie s-ki tylko prawo jest do ....

37

Odp: umowa spółki cywilnej

aj tam to już szczegóły wink

38

Odp: umowa spółki cywilnej

aj tam , aj tam spółki rządza się swoimi prawami a szczególnie cywilne i jak by jeden podpisał ofertę to tez by było dobrze

39

Odp: umowa spółki cywilnej

Jak jeden to już nie bardzo.

40

Odp: umowa spółki cywilnej

W przetargu ofertę złożyła spółka cywilna, którą tworzą wspólnicy. Każdy z nich ma takie same prawa w podejmowaniu decyzji dotyczących spółki. Jakie dokumenty rejestrowe powinna złożyć ta spółka? Takimi dokumentami będzie wpis od ewidencji działalności gospodarczej każdego ze wspólników spółki cywilnej. Na gruncie procedur często pojawia się problem związany z pełnomocnictwem do reprezentowania spółki. Niektórzy zamawiający żądają na etapie składania ofert umowy spółki. Tego typu działania są niezgodne z prawem. Wspólnicy spółki cywilnej nie muszą przedstawiać osobnego dokumentu zawierającego pełnomocnictwo, gdyż uprawnienie do reprezentowania spółki przysługujące każdemu ze wspólników wynika już z samej umowy spółki cywilnej. Należy w tym miejscu zauważyć, że źródła uprawnienia do reprezentacji spółki cywilnej, jakie przysługuje każdemu ze wspólników tej spółki w braku odmiennych postanowień w umowie należy upatrywać nie w instytucji pełnomocnictwa, lecz przedstawicielstwa ustawowego. Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 13.10.2000 r. II CKN 298/00 stwierdził iż "każdy wspólnik spółki cywilnej jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach, w jakich jest uprawniony do prowadzenia jej spraw (art. 866 k. c.). Umocowanie to opiera się na przepisie ustawy, a więc mamy do czynienia z przedstawicielstwem ustawowym, a nie pełnomocnictwem (art. 96 k. c.) Odrębny problem to zaświadczenie z urzędu skarbowego o nie zaleganiu ze składkami. Otóż spółka cywilna jest podatnikiem VAT i płatnikiem składek na ZUS, posiadającym odrębny NIP i REGON. Z tego względu większość składów orzekających wskazuje, że wystarczy, aby spółka przedstawiła zaświadczenie wystawione na spółkę cywilną z imiennym wskazaniem jej wspólników (UZP/ZO/0-1466/05, 2319/05, 1799/06).
Amen

41

Odp: umowa spółki cywilnej

oprócz obecnie wpisu do EDG