O znalazłam coś takiego.
Taka dość kontrowersyjna teza wynika z wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 10 listopada 2010 r. (KIO/UZP 2352/10).
Badał on sprawę przetargu na zakup nowoczesnego tomografu komputerowego.
Szpital, który go zorganizował, zorientował się poniewczasie, że w ogłoszeniu nie zamieścił informacji na temat dokumentów i oświadczeń, które powinny być złożone przez wykonawców na potwierdzenie spełnienia warunków udziału w przetargu.
Z tego też powodu postanowił unieważnić całą procedurę, wskazując jako podstawę prawną art. 93 ust. 1 pkt 7 prawa zamówień publicznych.
Jedna z firm odwołała się od tej decyzji. Zwróciła uwagę, że w myśl obowiązujących przepisów w ogłoszeniu o przetargu nieograniczonym nie trzeba zamieszczać informacji dotyczących wymaganych dokumentów i oświadczeń. Takie wymogi prawo zamówień publicznych stawia przy innym trybie ? przetargu ograniczonym.
Krajowa Izba Odwoławcza doszła do podobnych wniosków.
? W przypadku ogłoszenia o zamówieniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego ustawodawca wymaga określenia przez zamawiającego warunków udziału w postępowaniu i opisu sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków, a więc odwołuje się do art. 22 ust. 1, 3 i 4 pzp.
Obecnie, w ramach opisu sposobu oceny spełniania warunków, zamawiający zamieszcza informację stanowiącą rozwinięcie warunków, o których mowa w ust. 1 art. 22 pzp, poprzez odniesienie ich proporcjonalnie do przedmiotu zamówienia ? zauważyła w uzasadnieniu wyroku przewodnicząca składu orzekającego Izabela Niedziałek-Bujak.
? Obowiązek zamieszczenia między innymi w treści ogłoszenia oświadczeń lub dokumentów wskazany w art. 25 ust. 1 pzp został rozwinięty w dalszych postanowieniach ustawy dotyczących poszczególnych trybów udzielania zamówień.
Dla postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego regulacja ta zawarta została w art. 41 ustawy, stanowiącego przepis szczególny w stosunku do art. 25 ust. 1 ustawy. Inaczej jest w przypadku postępowania prowadzonego w trybie przetargu ograniczonego, w którym zgodnie z art. 48 ust. 2 pkt 7 pzp wymagane jest zamieszczenie w ogłoszeniu informacji o oświadczeniach lub dokumentach, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu.
Analiza tych przepisów wskazuje na świadome pominięcie przez ustawodawcę w ogłoszeniu o przetargu nieograniczonym obowiązku zamieszczania informacji o oświadczeniach i dokumentach. W tym trybie postępowania zamawiający jest zobowiązany dookreślić rodzaj oświadczeń i dokumentów, których złożenia wymaga od wykonawców dopiero w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Tak też uczynił zamawiający w przedmiotowym postępowaniu ? rozwinęła swą myśl przewodnicząca.