1

Temat: Czy wykluczyć na podstawie art. 24. ust.2 pkt.1 ?

Witam.
Zwracam się z takim zapytaniem.

W przetargu na wykonawstwo robót budowlanych najkorzystniejszą ofertę złożyła firma, która wcześniej realizowała dokumentację projektową.
Jednakże dokumentacja projektowa, która zrealizowała , stanowi kwotowo ok. 50% zamówienia na roboty budowlane (pozostałe projekty robiła inna firma).

W przetargu na wykonawstwo wszystkie projekty, przedmiary, zostały umieszczone na stronie Zamawiającego.
Jedyną rzeczą, która posiadała w/w firma w stosunku do pozostałych Wykonawców są kosztorysy inwestorskie, które sporządzała (w ramach tych 50% projektów które zrealizowała).

Czy można przyjąć ich ofertę Czy należy odrzucić ich zgodnie z art.24 ust.2 pkt.1 ?

2

Odp: Czy wykluczyć na podstawie art. 24. ust.2 pkt.1 ?

Najpierw dokładniej sprawę przeanalizować.
Moim zdaniem kosztorysy inwestorskie nie maja tu żadnego znaczenia, ale raczej istota rozwiązań projektowych, tzn. czy mogą one i w jaki sposób wpłynąć na cenę, czy zespól projektowy mógł zaprojektować pod kątem swoich interesów, czy na poziom ceny mogła mieć wpływ wiedza nabyta w związku z  pracami wcześniejszymi itd.

3

Odp: Czy wykluczyć na podstawie art. 24. ust.2 pkt.1 ?

W tym wypadku jak radzi hubal każda sprawa w tym zakresie wymaga indywidualnej analizy.

4

Odp: Czy wykluczyć na podstawie art. 24. ust.2 pkt.1 ?

Tak jak hubal a na poparcie fragment uzasadnienia wyroku KIO z dnia 1 października 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 986/08:
"Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 Pzp, ?z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawców, którzy wykonywali bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem prowadzonego postępowania lub posługiwali się w celu sporządzenia oferty osobami uczestniczącymi w dokonywaniu tych czynności, chyba że udział tych wykonawców w postępowaniu nie utrudni uczciwej konkurencji (?)?. W świetle przywołanego przepisu, samo uczestniczenie wykonawcy lub posługiwanie się przez niego osobami uczestniczącymi w czynnościach związanych z przygotowaniem postępowania (przez co należy rozumieć czynności podejmowane przez zamawiającego wymienione w Rozdziale II ?Przygotowanie postępowania, art. 29-38 Pzp), nie stanowi wystarczającej przesłanki wykluczenia wykonawcy z postępowania. Konieczne jest ponadto, aby udział tych osób powodował utrudnienie uczciwej konkurencji.
Ocenę w tym zakresie dokonywać należy z uwzględnieniem okoliczności konkretnej sprawy. Należy zatem wziąć pod uwagę, czy wiedza zdobyta w związku z przygotowaniem postępowania daje przewagę wykonawcy nad pozostałymi uczestnikami postępowania, przez co ma on możliwość przygotowania oferty na lepszych warunkach albo posiada informacje dodatkowe o okolicznościach związanych z realizacją zamówienia. Dla ustalenia wystąpienia naruszenia konkurencji istotne znaczenie ma zakres informacji pozyskanych przez wykonawcę a także stopień trudności przygotowania oferty. (vide: wyrok KIO z dnia 31 stycznia 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 6/08)".

5

Odp: Czy wykluczyć na podstawie art. 24. ust.2 pkt.1 ?

Kolejny wyrok KIO - z dnia 14 lipca 2010 r., sygn. akt KIO/1385/10:
"Na wstępie Izba stwierdziła, iż nie są sporne pomiędzy Stronami, zatem nie wymagają rozważań w uzasadnieniu: stan faktyczny i teoretyczne podstawy zastosowania przesłanek wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych nakazujący Zamawiającemu wykluczyć z postępowania wykonawców, którzy wykonywali bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem prowadzonego postępowania lub posługiwali się w celu sporządzenia oferty osobami uczestniczącymi w dokonywaniu tych czynności, chyba że udział tych wykonawców w postępowaniu nie utrudni uczciwej konkurencji. Sporne jest jedynie zastosowanie tych przesłanek w konkretnej sytuacji zaistniałej w niniejszym postępowaniu w zakresie utrudnienia uczciwej konkurencji ze względu na udział projektanta w postępowaniu dotyczącym wykonania zaprojektowanych przez niego robót budowlanych.
W odniesieniu do argumentacji przestawionej przez Zamawiającego Izba stwierdziła, że nie uzasadnia ona wykluczenia Odwołującego z postępowania. Bezsporne jest, iż Odwołujący wykonał dokumentację zamawianych systemów, jednak nie udowodniono, że daje mu to wiedzę większą niż każdemu wykonawcy, który by się z tą dokumentacją z należytą starannością zapoznał, tym bardziej, że nie jest ona dokumentacją obszerną. Pewnym ułatwieniem w przygotowaniu oferty niewątpliwie mogłoby być posiadanie tabel kosztorysu nakładczego (przedmiarów), czy też inwestorskiego, gdyż wykonawca nie musi ich przepisywać, jednak nie ma ono znaczenia, ponieważ Zamawiający może przekazać je wszystkim wykonawcom w wersji elektronicznej. Poza tym w niniejszym postępowaniu także one nie są zbyt rozbudowane, a Zamawiający przewidział wynagrodzenie ryczałtowe i nie wymaga ich złożenia w ofercie, przy tym zastrzegł, że są one dokumentami pomocniczymi i informacyjnymi, a podstawą wyceny jest dokumentacja projektowa, zaś wybrany wykonawca podpisując umowę będzie musiał przedstawić kosztorys sporządzony metodą kalkulacji szczegółowej (pkt 9 specyfikacji istotnych warunków zamówienia ?Opis sposobu obliczenia ceny?).
Także wykonanie kosztorysu inwestorskiego trudno uznać za przesądzające dla sporządzenia oferty. Po pierwsze to decyzją Zamawiającego jest, czy ujawni wartość zamówienia przed złożeniem ofert przez wykonawców i brak powodu, by decyzją o nieujawnieniu obciążać projektanta powodując jego wykluczenie. Po drugie zaś, sporządzenie kosztorysu inwestorskiego, zwłaszcza w mniej lub bardziej odległej przeszłości, nie jest tym samym, co sporządzenie własnej oferty, do tego konkurując z innym wykonawcą lub wykonawcami. Zatem brak konkretnych korzyści z wykonania takiego kosztorysu dla oferty projektanta".

6

Odp: Czy wykluczyć na podstawie art. 24. ust.2 pkt.1 ?

http://www.noweprzetargi.pl/forum/viewtopic.php?id=6061