1

Temat: pełnomocnictwo

witam mam wątpliwości odnośnie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. kwesta dotyczy tego czy konieczne jest pełnomocnictwo.
1) s.c - wszyscy wspólnicy złożyli podpisy na wszystkich dokumentach
2) s.c. - oferta podpisana przez jednego ze wspólników, nie ma pełnomocnictwa jest tylko umowa spółki zgodnie z która jazdy ze wspólników ma prawo reprezentowania spółki
3) konsorcjum - w formularzu oferty wymienieni wszyscy konsorcjanci, nie ma wskazanego pełnomocnika jest tylko wskazany lider, wszyscy uczestnicy konsorcjum podpisali ofertę

2

Odp: pełnomocnictwo

3 x nie

3

Odp: pełnomocnictwo

Również przychyliłbym się do 3x nie

4

Odp: pełnomocnictwo

Podpisanie oferty przez wszystkie podmioty wspólnie ubiegające się o udzielenie zamówienia, a nie załączenie do oferty pełnomocnictwa będzie niezgodne z wymogiem art. 23 ust.2 ustawy Pzp. Oczywiście sytuacja taka będzie mogła być uzdrowiona poprzez wdrożenie procedury, o której mowa w art.26 ust.3 ustawy Pzp.
O celu, jaki ma spełniać pełnomocnictwo, wymagane na podstawie art.23 ust.2 ustawy Pzp, można przeczytać m.in. w wyrokach KIO:
z dnia 29 stycznia 2009 r. sygn. akt: KIO/UZP 1789/09,
?pełnomocnictwo udzielone przez podmioty wspólnie ubiegające się o udzielenie zamówienia, najczęściej tzw. Konsorcja, ma wobec brzmienia art. 23 ust. 2 Prawa zamówień publicznych szczególną rolę ? pozwala na stwierdzenie, jakie podmioty są uczestnikami konsorcjum; tylko z niego, (a nie np. z formularza ofertowego) wynika krąg podmiotów, które złożyły ofertę wspólną?.
z dnia 6 października 2010 r. sygn. akt: KIO/2097/09,
?Powyższa regulacja ma z jednej strony znaczenie informacyjne dla zamawiającego, co do tego, z kim należy dokonywać czynności w postępowaniu czy podpisać umowę. Jednoznaczne udokumentowanie tego pełnomocnictwa i zaprezentowanie go zamawiającemu ma jeszcze inne znaczenie o zasadniczej doniosłości: ma dawać zamawiającemu pewność, że wola wykonawców wspólnie występujących w postępowaniu na pewno, w sposób poważny i wiążący obejmuje udział w nim, i to udział w takiej konfiguracji podmiotów, jaką wskazano w ofercie. Może to mieć znaczenie dla zabezpieczenia zamawiającego przed ewentualnym uchyleniem się wykonawcy od zawarcia umowy na tej podstawie, że przed podpisaniem umowy jeden z członków konsorcjum oświadczy, że nie miał zamiaru ubiegać się o dane zamówienie?.

5

Odp: pełnomocnictwo

Art. 23 ust.1
Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia.
Art. 23 ust.2
W przypadku, o którym mowa w ust.1, wykonawcy ustanawiają pelnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego albo reprezentowania w postępowaniu i zawaracia umowy w sprawie zamówienia publicznego.

W przypadku konsorcjum powołanie pełnomocnika jest obowiązkowe.
Zob. G.Wicik, P. Wiśniewski, Prawo zamówień Publicznych. Komentarz., CH Beck, Warszawa 2007, str.170.

6

Odp: pełnomocnictwo

Dokładnie.

7

Odp: pełnomocnictwo

Przytoczony przez Marcela wyrok z 6 października 2010 r. ma sygn. akt KIO 2097/10 i przytacza inne wyroki dotyczące obowiązku ustanowienia pełnomocnika.

8

Odp: pełnomocnictwo

Ale tylko w przypadku konsorcjum?

9

Odp: pełnomocnictwo

Tak, S.C na ścisłość może zostać.