1

Temat: opinia UZP o art. 6a

Poniżej fragment opinii:
"W przypadku, gdy wartość części zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14 000 euro (oraz wynosi nie więcej niż 20 % wartości zamówienia) dopuszczalne jest udzielnie zamówienia na tę część z wyłączeniem zastosowania przepisów ustawy na podstawie art. 4 pkt 8 ustawy Pzp. W takiej sytuacji nie mamy jednak do czynienia z automatycznym odstąpieniem od stosowania ustawy Pzp, bowiem zamawiający powinien mieć na względzie przepisy ogólne ustawy, a w szczególności art. 32 ust. 2 ustawy Pzp, zgodnie z którym zamawiający nie może w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości. Sens normatywny tego przepisu sprowadza się do ustalenia, iż zamawiający nie może dokonywać podziału zamówienia w taki sposób, aby na skutek ustalenia wartości dla każdej z wydzielonych części zamówienia doszło do nieuprawnionego wyłączenia stosowania przepisów ustawy Pzp. Lege non distinguente, nie jest zakazany sam podział jednego zamówienia na części, ale jest zakazany taki podział, który bez uzasadnionej przyczyny zmierza do uniknięcia stosowania przez zamawiającego przepisów ustawy Pzp."

Chciałbym się upewnić, czy łapię sens tej opinii.
Z godnie z tym co jest napisane to art. 6a nie można wykorzystywać w ten sposób, żeby dzielić np. zamówienie o wartości 58.000 na dwa po: 53.000 i 5.000, i do obu stosować art. 4 pkt 8 uPzp.
Gdyby jednak podzielić na dwa po: 55.000 i 3.000 to wtedy korzystając z art. 6a można do tego za 3.000 zastosować art. 4 pkt 8 uPzp, a zamówienie o wartości 55.000 przeprowadzić zgodnie już z przepisami uPzp (przetarg, wolna ręka, lub inny tryb).
O to w tym chodzi?

Pozdrawiam
szad

2

Odp: opinia UZP o art. 6a

Tak, zdaję się że o to biega smile

3

Odp: opinia UZP o art. 6a

czyli, jeżeli na usługi pocztowe w 2012 planuje wydać 70.000 netto (szacuję wszystkie usługi pocztowe razem), z czego 64.000 na przesyłki do 50g, a 6.000 na przesyłki powyżej 50g, to mogę:
- do 50 g udzielić Poczcie Polskiej zamówienia z wolnej ręki
- powyżej 50 g zawrzeć drugą umowę z Pocztą Polską korzystając z art, 4 pkt 8 uPzp, posiłkując się art. 6a uPzp

i nikt nie powinien mi się do tego przyczepić.

4

Odp: opinia UZP o art. 6a

Nikt.
Bo to według mnie są 2 różne zamówienia ze względu na wykonawców. To drugie zamówienie nie jest publicznym (nie podlega regulacjom Pzp) z racji wartości.

5

Odp: opinia UZP o art. 6a

wg mnie też są to 2 oddzielne zamówienia, choć spotkałem się z opiniami, że robiąc szacunek należy je traktować razem, stąd moje zapytanie.