1

Temat: Proszę o pomoc

Witam


Oferte zlozyla spolka cywila skladajaca sie z 2 wspolnikow. Do oferty nie zostalo dolaczone pelnomocnictwo do reprezentowania spolki w postepowaniu przetargowym.
Oswiadczenie z art 22 i wszystkie pozostałe dokumenty podpisal tylko jeden ze wspólników. Co wa tkiej sytuacji?

2

Odp: Proszę o pomoc

Art. 40. § 1. lub odpowiedni -> KSH z Dz.U.00.94.1037 smile

3

Odp: Proszę o pomoc

Rozumiem ze musze uznać tę ofertę

4

Odp: Proszę o pomoc

Zgodnie z art. 865. § 1. k.c. każdy wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki.
§ 2. Każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy, które nie przekraczają zakresu zwykłych czynności spółki. Jeżeli jednak przed zakończeniem takiej sprawy chociażby jeden z pozostałych wspólników sprzeciwi się jej prowadzeniu, potrzebna jest uchwała wspólników.
Pytanie czy złożenie oferty jest sprawa zwykłego zarządu - jeśli tak wystarczy jeden podpis na ofercie. wspólnicy zawsze moga w umowie społki lub w uchwale okreslic jakie czynnosci mieszcza sie w granicach zwyklego zarzadu.

5

Odp: Proszę o pomoc

do spółki cywilnej zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego nie spółek handlowych

6

Odp: Proszę o pomoc

andrzej napisał/a:

Art. 40. § 1. lub odpowiedni -> KSH z Dz.U.00.94.1037

Co na miłość boską ma KSH do SC?

7

Odp: Proszę o pomoc

Marko napisał/a:

Co na miłość boską ma KSH do SC?

Reguluje zasady przekształcenia jej w spółkę handlową.

8

Odp: Proszę o pomoc

W omawianej sytuacji...

9

Odp: Proszę o pomoc

Niewiele. Przepraszam sad

10

Odp: Proszę o pomoc

a co z art. 23 który wyraźnie mówi, że jeśli wykonawcy ubiegają się wspólnie o udzielenie zamówienia publicznego (a tak jest w przypadku wspólników spółki cywilnej) to wykonawcy ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego

11

Odp: Proszę o pomoc

Tezy z publikacji :
Fakt, iż dany przepis odnosi się do stosunków wewnętrznych spółki, nie oznacza automatycznie, że ma on w  każdym przypadku charakter dyspozytywny. Tym bardziej, kiedy brak jest w przepisach kodeksu cywilnego o spółce odpowiednika np. art. 37 § 1 k.s.h. Celem regulacji art. 865 k.c. mogłoby przecież być wskazanie granic dozwolonych działań wspólników spółki cywilnej, wchodzących w zakres pojęcia prowadzenia spraw spółki. Przepis ten stanowiłby wtedy jednocześnie gwarancję dla wspólnika, że w każdej (obiektywnie rzecz biorąc) kwestii, która wiążąc się z prowadzeniem spraw spółki, wykracza poza zwykłe czynności spółki, konieczna jest uchwała wszystkich wspólników.
KSH -> Art. 37. § 1. Przepisy niniejszego rozdziału mają zastosowanie, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej.
Można się pogubić sad

12

Odp: Proszę o pomoc

Gosiak -> A kto podpisał ofertę?

13

Odp: Proszę o pomoc

Ofertę podpisał jeden ze wspólników

14

Odp: Proszę o pomoc

Dla mnie oferta była by nieważna, ponieważ nie obowiązuje solidarnie obu stron s.c. Istotnym było by złożenie oświadczenia, że ich zobowiązania co do oferty oraz co do wykonania oferty są solidarne oraz c)     jeden z podmiotów zostanie wyznaczony jako odpowiedzialny i jego upoważnienie będzie udokumentowane pełnomocnictwem podpisanym przez upełnomocnionych przedstawicieli pozostałych podmiotów

15

Odp: Proszę o pomoc

W zeszłym roku pogawędziliśmy chwile z Piotrkiem na ten temat... big_smile

http://www.noweprzetargi.pl/forum/viewtopic.php?id=267

16

Odp: Proszę o pomoc

Reprezentacja w sc wynika z umowy spółki - tak więc w siwz należało by żądać umowy spółki dla s.c. - wtedy należy postępować zgodnie z umową. Postępowanie przetargowe nie jest zwykłym zarządem. Tak więc - jeśli do reprezentacji potrzebna jest zgoda wszystkich - należy dołączyć pełnomocnictwo dla jednego ze wspólników podpisujących ofertę - taka była zasada przy podpisywaniu umów kredytowych. w banku.

17 (edytowany przez Marko 2007-06-28 09:12:07)

Odp: Proszę o pomoc

borlowska4 napisał/a:

tak więc w siwz należało by żądać umowy spółki dla s.c.

Tyle, że przepisy na to za bardzo nie pozwalają...

borlowska4 napisał/a:

Postępowanie przetargowe nie jest zwykłym zarządem.

A co to jest zwykły zarząd i kiedy sie kończy bo SN  za zwykły zarząd uznaje nie tylko ?zachowanie mienia i innych dóbr oraz osiągnięcie z nich normalnych korzyści? ale i inne czynności, jak zbywanie ruchomości, chyba że mają one szczególne znaczenie lub przeznaczenie, a także nabywanie - z zachowaniem ekwiwalentności - ruchomości i nieruchomości oraz innych praw rzeczowych. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przyjmuje się, że nie przekracza zakresu zwykłego zarządu zawieranie umów obligacyjnych z kontrahentami, w tym także umów kredytowych, jeżeli pozostają w związku z tą działalnością

18

Odp: Proszę o pomoc

Po rozmowie z prawnikiem - art. 866 KC - podstawa dla sc

19

Odp: Proszę o pomoc

smile

20

Odp: Proszę o pomoc

Rozwiązania pośrednie są najlepsze: jeden wspólnik zostaje, drugi wylatuje. smile