Bez dyskusyjne oddać...
Zgodnie z art. 46 ust. 4 a PZP Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust. 3, nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub pełnomocnictw, chyba że udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie.
Prawidłowe zastosowanie niniejszego przepisu związane jest nierozerwalnie związane z uprzednim zastosowaniem przepisu art. 26 ust. 3 PZP. Zgodnie z orzecznictwem Krajowej Izby Odwoławczej, wypełnienie dyspozycji art. 46 ust. 4a PZP mamy do czynienia wyłącznie wtedy, gdy wykonawca faktycznie nie uzupełni dokumentów (KIO / UZP 220/09). Niniejsze stanowisko zostało potwierdzone w wyroku zgodnie z którym zatrzymanie wadium w oparciu o art. 46 ust. 4a PZP ?z uwagi na jego restrykcyjny charakter, powinien być interpretowany w sposób ścisły. W tym przypadku chodzi o brak ?fizyczny? dokumentu lub oświadczenia, tzn. nie uzupełnienie , a nie także o brak, w rozumieniu złożenia dokumentu nie potwierdzającego spełnianie warunku udziału w postępowaniu.?. Należy również zwrócić uwagę na okoliczność łagodzącą dość rygorystyczny przepis. Zamawiający bowiem nie ma obowiązku zatrzymywania wadium w przypadku udowodnienia, że niezłożeni dokumentów było następstwem okoliczności, które obiektywnie uniemożliwiły wykonawcy dochowanie treści wezwania.
Jak wynika powyższego zastosowanie przepisu art. 46 ust. 4 a PZP wymaga rozstrzygnięcia stanu faktycznego w odniesieni do następujących przesłanek: (1) wezwania wykonawcy w oparciu o art. 26 ust. 3 PZP, (2) brak złożenia wymaganych dokumentów we wskazanym w wezwaniu terminie, (3) zbadanie okoliczności niezastosowania się do wezwania.