1

Temat: Omyłka rachunkowa ?

Witam,
wykonawca w kosztorysie ofertowym w obliczaniu każdej pozycji zrobił błąd (tj. wszędzie podał prawidłowe ilości, wszędzie podał cenę jednostkową jednak po przemnożeniu wychodzą nieco inne pozycje niż on podaje).
Są to błędy nie duże- w niektórych pozycjach różnią się o kilkadziesiąt groszy, w niektórych o 6-20 zł. Po ewentualnym zsumowaniu i poprawieniu cała oferta jest wyższa o 30 zł od pierwotnej.
Czy mogę to potraktować jako oczywistą omyłkę rachunkową? Skala omyłki nie jest istotna, nie wpływa też na pozycje danej oferty w przetargu ... waham się tylko co do tej bezsporności omyłki.....
co myślicie?

2

Odp: Omyłka rachunkowa ?

Takie błędy mogą pojawić się nawet przy liczeniu na różnych kalkulatorach.

3

Odp: Omyłka rachunkowa ?

ja uznałabym to jako omyłke rachunkową

4

Odp: Omyłka rachunkowa ?

Błąd w obliczeniu ceny = omyłka rachunkowa= do poprawienia.

5

Odp: Omyłka rachunkowa ?

Nie jestem przekonany.  Śmiem podejrzewać, że cena jest dobra i obliczenia są dobre i nie ma co poprawiać. No, może poza cenami jednostkowymi. Herezja? Nie.  To wynik postępu technicznego, za którym nie nadążają przepisy prawa i specyfikacje.
Policzcie dokładniej ceny jednostkowe, np. z 12 cyframi po przecinku, a wszystko zapewne się zgodzi. Założę się, że tam nie ma błędu.

6

Odp: Omyłka rachunkowa ?

Czy błąd jest czy nie ma to my już online nie pomożemy, papierów przed sobą nie mamy.

7

Odp: Omyłka rachunkowa ?

ok faktycznie - dzięki Hubal:)
jak się podzieli wartość przez ilość wychodzą jakieś ceny jednostkowe, w których jest z 9 miejsc po przecinku i wtedy jak się zaokrągli wszystko gra:)
dzięki

8

Odp: Omyłka rachunkowa ?

Ale halo halo, od kiedy to ceny jednostkowe się wyznacza dokonując dzielenia wartości przez ilość? Podstawą zawsze jest cena jednostkowa, której kwotę podaję się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku (a nie 9-ciu). Cena ta jest mnożona przez ilość i dopiero wtedy otrzymujemy wartość.
Dla mnie jest to omyłka rachunkowa, którą należy poprawić.

Podobne sytuację często się zdarzają przy wyznaczaniu ceny jednostkowej netto poprzez podzielenie c.j. brutto przez odpowiednią stawkę podatku vat i późniejszym jej zaokrąglaniu  do dwóch miejsc po przecinku.

9

Odp: Omyłka rachunkowa ?

Taki pogląd nie może pozostać bez komentarza.

peri78 napisał/a:

1)  od kiedy to ceny jednostkowe się wyznacza dokonując dzielenia wartości przez ilość?   2) Podstawą zawsze jest cena jednostkowa, której kwotę podaję się   3)  z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku 4) Cena ta jest mnożona przez ilość i dopiero wtedy otrzymujemy wartość.  5) Dla mnie jest to omyłka rachunkowa, którą należy poprawić.

1)Czyżby ktoś tu mówił o takim wyznaczaniu? Nie, co najwyżej było o sprawdzaniu. Ceny jednostkowe SĄ już zawarte w ofercie, badzo precyzyjne, czyli dokładne, jedynie ich ZAPIS jest szczególny.
2) Z tym można polemizować. A z resztą  tak zapewne jest - ceny jednostkowe materiałów, sprzętu, robocizny.
3) Dwa??? Nie wynika to z żadnego przepisu prawa, dokładność może być dowolna (!), by się przekonać wystarczy przypomnieć sobie kurs euro lub popatrzeć w rozliczenia energii.
4) Niekoniecznie tak, a w ogóle to z czego to wynika? Jeśli mówimy o robotach budowlanych, to przepisy prawa zostawiają nam pełną swobodę w zakresie sposobu ustalania ceny, naprawdę, a tym bardziej w innych dziedzinach.
5) No, niech więc będzie: POPRAWCIE CENY JEDNOSTKOWE PRZEZ ZWIĘKSZENIE ICH DOKŁADNOŚCI. Przy cenie najdroższej pozycji rzędu 1 000 000,00zł mamy ok. 9 cyfr znaczących, w takim przypadku 10 cyfr znaczących w cenie jednostkowej powinno wystarczyć.