1

Temat: WR dla jenostski organizacyjnej gminy

Witam, szukam odpowiedzi na pytanie, czy gmina może zlecić swojej jednostce np. Bursie dostawę posiłków do stołówki szkolnej, czy Bursa musi starotwać w przetargu..
Proszę o pomoc w znalezieniu podstawy prawnej.
Pozdrawiam.

2

Odp: WR dla jenostski organizacyjnej gminy

Z zamówieniem publicznym, i tym samym z obowiązkiem stosowania ustawy Pzp, będziesz mieć do czynienia tylko i wyłącznie w sytuacji zawarcia umowy, a więc czynności prawnej o charakterze dwustronnym pomiędzy zamawiającym i wykonawcą.

Zgodnie obowiązującymi przepisami, jednym z koniecznych elementów umowy jest występowanie co najmniej 2 stron zdolnych do jej zawarcia. Warunkiem niezbędnym bycia stroną umowy jest posiadanie tzw. zdolności prawnej, którą rozumie się jako zdolność do tego, aby być podmiotem praw i obowiązków.
Z występowaniem co najmniej 2 stron nie będziemy mieli do czynienia w odniesieniu do 2 jednostek organizacyjnych danej jednostki samorządu terytorialnego. Jednostki organizacyjne np. powiatu stanowią wyłącznie formę organizacyjno-prawną umożliwiającą powiatowi realizację zadań. W tym przypadku wystąpi tylko jeden podmiot, tj. dana jednostka samorządu terytorialnego, która działa za pośrednictwem jednostek organizacyjnych.
W związku z tym między tymi jednostkami nie dochodzi do udzielenia zamówienia publicznego. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy jednostka organizacyjna danej JST udziela zamówienia jednostce organizacyjnej innej JST. Wtedy stronami umowy są 2 jednostki samorządu terytorialnego.

3

Odp: WR dla jenostski organizacyjnej gminy

Zgadzam się z Marcelem, jednak dołożę inny aspekt: budżet. Jeśli budżety są powiązane i jest 1 organ sterujący jakim jest np. rada gminy czy powiatu, to trudno mówić o pełnej odpowiedzialności cywilnej jednostek, o umowach i zamówieniach publicznych.

4

Odp: WR dla jenostski organizacyjnej gminy

Dokładnie.

5

Odp: WR dla jenostski organizacyjnej gminy

Poczytaj grudniowy informator UZP, chyba tam coś chyba o tym pisali.