Zdaniem arbitrów nie jest wystarczające, abyś w opisie wskazał na konkretny znak towarowy oraz dodał wyrażenie ?lub równoważne?. Powinieneś również wskazać, co rozumiesz pod pojęciem ?produkt równoważny?. W przeciwnym razie bardzo trudno będzie stwierdzić, czy zaoferowany przez wykonawcę produkt jest równoważny, czy nie. Zaznacz, że produktem równoważnym będzie produkt co najmniej równy pod względem wybranych czy też wszystkich cech technicznych i jakościowych produktowi o danym znaku towarowym, patencie lub pochodzeniu.
W przypadku środka do mycia naczyń ? określając, co rozumiesz pod pojęciem produktu równoważnego, możesz napisać, że powinien on np.:
usuwać tłuszcz i inne zanieczyszczenia,
być dostępny w opakowaniu nie mniejszym niż 450 ml i nie większym niż 550 ml,
mieć neutralne ph i
mieć zapach cytrynowy.
Orzeczenie:
To, że powinieneś zaznaczyć w siwz, co rozumiesz pod pojęciem ?produkt równoważny?, potwierdzają orzeczenia Zespołów Arbitrów. W wyroku z 23 kwietnia 2003 r. (sygn. UZP/ZO/0-439/03) arbitrzy wskazują, że dopuszczając składanie ofert równoważnych, musisz precyzyjnie określić parametry techniczne i wymogi jakościowe dotyczące ofert równoważnych.
W innym wyroku arbitrzy podnoszą, że nie można uznać, iż dana oferta nie spełnia wymogu równoważności, jeżeli z powodu braku danych nie można wskazać, czy oferta jest równoważna (wyrok z 12 grudnia 2003 r., sygn. UZP/ZO/0-2017/03).