1

Temat: zmiana podmiotowa wykonawcy

w 2011 r. podpisaliśmy umowę na roboty budowlane ( przetarg pow. progów  unijnych współfinansowany ze środków UE) z wykonawcą HYDROBUDOWA 9 S.A..
13.01.2012 r. otrzymaliśmy pismo od HYDROBUDOWA POLSKA  S.A.  z informacja, iż od dnia 04.01.2012r. nastąpiło przejęcie HYDROBUDOWY 9 S.A. przez Spółkę Przejmującą  HYDROBUDOWĘ POLSKĄ S.A. do tego otrzymaliśmy nowy KRS nip i regon.
Czy coś musimy z tym robić ?

2

Odp: zmiana podmiotowa wykonawcy

Kwestię zobowiązań związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa reguluje art. 554 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym nabywca przedsiębiorstwa jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności.
Przekształcenie podmiotowe po stronie wykonawcy nie będzie, sprzeczne z ustawą Pzp. Nie narusza ono bowiem art. 7 ust. 3 ustawy Pzp, według którego zamówienia udziela się wyłącznie wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy, pojawienie się nowego podmiotu odpowiedzialnego za dług nie wyłącza bowiem odpowiedzialności dotychczasowego wykonawcy, który pozostaje zobowiązany, aż do całkowitego wykonania zobowiązania wynikającego z umowy w sprawie zamówienia publicznego. 
możliwe jest aneksowanie umowy w zakresie wynikającym z tej zmiany. Nie będzie się temu sprzeciwiał również art. 144 ust. 1 ustawy Pzp,
wink

3

Odp: zmiana podmiotowa wykonawcy

Dzięki  Marcel.

4

Odp: zmiana podmiotowa wykonawcy

wink

5

Odp: zmiana podmiotowa wykonawcy

W wyroku z  dnia 13 stycznia 2004 r., sygn. akt V Ck 97/2003 Sąd Najwyższy postanowił:
"Niedopuszczalna jest zmiana podmiotowa umowy zawartej w następstwie przetargu, umożliwiająca przejęcie zamówienia publicznego".
Bursztynowa - Moim zdaniem Twoi radcy prawni powinni przeanalizować Twoją sprawę w kontekście tego wyroku Sądu Najwyższego.
Niestety nie ma innych wyroków sądów powszechnych a  posiadane przeze mnie  wyroki KIO dotyczą sytuacji, kiedy w prowadzonym postępowaniu wykonawca korzysta z sukcesji generalnej jeśli chodzi o potwierdzanie warunków udziału w postępowaniu i oceny dokumentów na potwierdzenie spełniania tych warunków.

6

Odp: zmiana podmiotowa wykonawcy

Komentarz do tego wyroku dr Małgorzata Podrecka:
Stanowisko SN
Stanowisko to zostało rozpowszechnione po wydaniu przez SN wyroku z 13.1.2004 r.4. W stanie faktycznym będącym podstawą orzekania zamawiający zawarł umowę z wykonawcą po przeprowadzeniu przetargu. W umowie zastrzeżono, że wykonawca ma prawo cesji umowy na inny podmiot po jego utworzeniu i zarejestrowaniu. Wykonawca skorzystał z tego zastrzeżenia i w drodze umowy przeniósł w całości prawa i obowiązki na ten inny podmiot. W uzasadnieniu orzeczenia SN podzielił pogląd Sądu Apelacyjnego, według którego postanowienie umożliwiające przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy na podmiot, który nie istniał w chwili przeprowadzania przetargu, miało na celu ?przejęcie? zamówienia publicznego przez podmiot nieuprawniony, z obejściem rygorów ustawowych i z tego powodu dotknięte było sankcją nieważności na podstawie art. 72 ust. 2 ustawy z 10.6.1994 r. o zamówieniach publicznych5. Podobnie, z uwagi na art. 58 § 1 KC nieważna była umowa o przeniesienie praw i obowiązków. Zdaniem sądu, znajdujący zastosowanie w sprawie przepis art. 12a ZamPublU ma charakter bezwzględnie obowiązujący i nie może być ?korygowany? wolą stron6. Wynika to z celu ZamPublU, eksponującego interes publiczny, eliminującego sytuacje korupcjogenne. W rozpatrywanej sprawie SN nie zajmował się oceną tego, czy w danych okolicznościach postanowienie zezwalające na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy zawartej w wyniku przeprowadzonego przetargu, jak również dokonane później przeniesienie praw i obowiązków wynikających z tej umowy, naruszają interes publiczny, a zatem cel normy wyrażonej w art. 12a ZamPublU.
Ocena stanowiska SN
Przyjęcie stanowiska, że w każdym przypadku ? niezależnie od okoliczności ? przeniesienie przez wykonawcę na inny podmiot praw i obowiązków wynikających z umowy zawartej w wyniku przetargu przeprowadzonego na podstawie PrZamPubl jest nieważne, jest moim zdaniem zbyt rygorystyczne i nie znajduje uzasadnienia w ustawie. Zarówno poprzednio obowiązujący art. 12a ZamPublU, jak i obecny art. 7 ust. 3 PrZamPubl nie zawiera normy zakazującej zmiany podmiotowej po stronie wykonawcy. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu cytowanego orzeczenia zasygnalizował, że decydujące znaczenie przy wykładni art. 12a ZamPublU (obecnie art. 7 ust. 3 PrZamPubl) ma cel powołanego przepisu, którym jest ochrona interesu publicznego. Dopiero ustalenie, że w konkretnym przypadku cel ten został naruszony, pozwala na przyjęcie, że czynność do tego prowadząca ma na celu obejście ustawy, a zatem jest nieważna na podstawie art. 58 § 1 KC. Jeżeli czynność dokonana przez strony nie narusza celu art. 7 ust. 3 PrZamPubl, to czynność taka jest moim zdaniem ważna i wywiera skutki prawne w niej wyrażone.

7

Odp: zmiana podmiotowa wykonawcy

Bernadetta Tarnowska, radca prawny w Departamencie Prawnym UZP2010-05-20

Pytanie: W trakcie realizacji zamówienia (umowa na dwa lata) wykonawca przekazał aktem darowizny firmę na rzecz córki, w związku z czym uległy zmianie dane firmy, tzn. nazwisko właściciela oraz nr konta bankowego, pozostałe dane, tj. nazwa firmy, adres, NIP i Regon pozostają bez zmian. Jak postąpić w tej sytuacji - czy do zawartej umowy wystarczy sporządzić aneks zmieniający dane firmy?
Odpowiedź: Co do zasady zmiany podmiotowe po stronie wykonawcy umowy w sprawie zamówienia publicznego są niedopuszczalne. Wyjątkiem jest wstąpienie w prawa i obowiązki wykonawcy zamówienia publicznego w wyniku sukcesji uniwersalnej. Sukcesja uniwersalna może nastąpić np. w drodze darowizny. Jednak w przypadku nabycia przedsiębiorstwa trzeba pamiętać, że zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, pojęcie przedsiębiorstwa nie obejmuje zobowiązań i obciążeń związanych z jego prowadzeniem, co oznacza, że przejście na nabywcę (obdarowanego) przedsiębiorstwa na podstawie art. 552 Kodeksu cywilnego obejmować będzie aktywa.

Wyjaśnienie: Kwestię zobowiązań związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa reguluje art. 554 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym nabywca przedsiębiorstwa jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności

8

Odp: zmiana podmiotowa wykonawcy

Bursztynowa - poczytaj artykuł w Nr 10/2011 "Przetargi  publiczne"
Martyna Waluśkiewicz " Następstwo prawne"

9

Odp: zmiana podmiotowa wykonawcy

Przekaże Twoje artykuły radcom, niech się zastanawiają co z tym zrobić. Wielkie dzięki.

10

Odp: zmiana podmiotowa wykonawcy

Nie będzie to polemika z karolem i cytowanymi wyrokami. Jednak w świecie prawdziwej gospodarki b. często dochodzi do fuzji lub przejecia firm TYLKO po to aby zdobyć ich rynki zbytu, sieć dystrybucji czy po prostu markę. Gdyyby, po pobieznym przeczytaniu tego co wstawił karol, w swietle pzp takie przejęcia nie dawałyby prawa do kontynuacji zamówień  to nic innego tylko SPALIC DZIADOSTWO jakim byłaby USTAWA PZP zcałym jej watpliwym dorobkiem. UFff i to tyle smile

11

Odp: zmiana podmiotowa wykonawcy

Bursztynowa - jak będzie potrzebny Ci ten artykuł z "Przetargów publicznych" to napisz do mnie e-maila.

12

Odp: zmiana podmiotowa wykonawcy

Dzięki, już znalazłam. Pozdrawiam serdecznie.