Podwykonawstwo polega na zatrudnieniu podmiotu wykonującego daną działalność zawodowo lub jako przedsiębiorca na swój rachunek i niebezpieczeństwo. Podwykonawca zazwyczaj jest odpowiedzialny za dany odcinek czy rodzaj prac. Nie w każdej sytuacji zatem podwykonawcą będzie osoba, która wykonuje dla wykonawcy pewne prace na podstawie umowy zlecenia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 21 lipca 2008 r.; sygn. akt KIO/UZP 691/08).
Pewną podpowiedzią, jak ocenić, czy osoba współpracująca z wykonawcą jest podwykonawcą może być to, czy czynności realizowane przez inne niż wykonawca osoby są czynnościami pomocniczymi do realizacji zamówienia, czy też stanowią faktyczne wykonywanie części zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 20 listopada 2008 r.; sygn. akt KIO/UZP 1243/08).
Podwykonawca to podmiot, który przejmuje część obowiązków wykonawcy związanych z wykonaniem zamówienia publicznego w stosunku do zamawiającego. Jednak należy odróżnić sytuację podwykonawstwa od sytuacji, kiedy wykonawca wykonuje zamówienie korzystając z podmiotów, które wykonują czynności pomocnicze. Nie można w takiej sytuacji mówić o podwykonawstwie, podmiot trzeci nie przejmuje bowiem części obowiązków wykonawcy związanych z wykonaniem zamówienia, jedynie wykonuje czynności niezbędne, których celem jest wykonanie zamówienia publicznego lub produkuje urządzenia, które następnie wykonawca wykorzystuje do wykonania zamówienia lub je dostarcza. W takiej sytuacji nie można mówić o współdziałaniu podmiotów. Na element współdziałania, jako niezbędny do oceny, iż mamy do czynienia z podwykonawstwem, zwróciła uwagę Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 18 lutego 2008 r.; sygn. akt. KIO/UZP 84/08."