Czy gdyby "biegły" się uparł przy swoim, to dopuszczalny mógłby byc taki zapis w SIWZ:
"Dostawa zestawu elementów pneumatyki TP101 - 1 komplet.
Wskazanie producenta, nazwy firmy i nazw własnościowych zamawianego asortymentu służy jedynie określeniu parametrów zamawianych stanowisk/urządzeń/programów a nie wyłonieniu lub preferowaniu konkretnego producenta czy dostawcy. Parametry i możliwości sprzętu wg katalogu firmy Festo Didactic 2009/2010 lub innej o podobnych parametrach i wymaganiach, jednakże nie gorszych.
Część sprzętową stanowiska tworzą różnorodne, elastyczne zestawy elementów przemysłowych do szybkiego i wygodnego montażu/demontażu najróżniejszych układów pneumatyki i elektropneumatyki. Elementy te, dzięki dodatkowym uchwytom mocującym, mogą być w prosty sposób montowane na przeznaczonych do tego celu płytach profilowanych. Oprogramowanie umożliwia projektowanie układów wykonawczych i sterowania, symulację ich działania oraz sterowanie układami rzeczywistymi. Rozwiązania komunikacyjne w oprogramowaniu pozwalają na szeroką współpracę ze sterownikami PLC, co umożliwia symulację pracy wielu praktycznych aplikacji. Własne biblioteki oprogramowania umożliwiają wykorzystanie pneumatycznych symboli, schematów, rysunków, animacji i filmów DVD do sporządzania interaktywnych pokazów i prezentacji oraz przygotowania lekcji.
1. Stanowisko pneumatyki ? 1 komplet
Opis stanowiska:
Zestaw pozwalający na przeprowadzenie zajęć wprowadzających oraz rozszerzonych z zakresu pneumatyki jak również zapoznanie się z podstawowymi elementami układów pneumatycznych stosowanych w rzeczywistych przemysłowych obiektach produkcyjnych. W skład zestawu wchodzą najnowsze elementy z wybranej rodziny produktów przemysłowych przystosowanych do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Do zestawu należy dołaczyć podręcznik zawierający informację na temat budowy i działania elementów oraz szereg przykładowych ćwiczeń wykorzystania zestawu.
Możliwości dydaktyczne- zapoznanie się z:
- działaniem, budową oraz możliwościami wykorzystania siłowników jednostronnego i dwustronnego działania,
- metodami obliczań podstawowych parametrów wykorzystywanych elementów,
- bezpośrednim i pośrednim sterowaniem napędami,
- działaniem oraz możliwościami wykorzystania zaworów 3/2 i 5/2,
- metodami sterowania zaworami rozdzielającymi,
- analizą obwodów pneumatycznych,
- możliwościami pomiaru ciśnienia,
- metodami sterowania przepływem,
- budową pneumatycznych obwodów sterowania,
- pneumatycznymi elementami logicznymi (AND/OR/NOT),
- układami kombinacyjnymi,
- działaniem i wykorzystaniem czujników krańcowego położenia,
- układami czasowymi,
- układami pracy ciągłej (oscylacyjnymi),
- ekonomicznymi warunkami wykorzystania pneumatyki.
Zestaw przeznaczony do wyposażenia pracowni układów mechatroniki, która umożliwia realizację programu nauczania i szkoleń w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji modułów i podzespołów mechatronicznych urządzeń i systemów.....