1

Temat: pełnomocnictwo

otwarcie ofert 10.02.2012, zamawiający wzywa wykonawcę do uzupełnienie pełnomocnictwa, wykonawca uzupełnia pełnomocnictwo tyle, że data jego wystawienia to: 13.02.2012 r. i w treści pisze, że upoważnia Panią X do reprezentowania firmy na rok 2012 - czy uznać pełnomocnictwo jako prawidłowe? Czy jednak uznać, że na dzień składania oferty pełnomocnik działał bez upoważnienia

2

Odp: pełnomocnictwo

Liczy się treść, nie data wystawienia.

3

Odp: pełnomocnictwo

skoro ktoś daje pełnomocnictwo z datą po dniu złożenia oferty to na jakiej podstawie działa pełnomocnik składając i podpisując ofertę? Mam komentarz dzierżanowskiego :
"W przypadku pełnomocnictwa za prawidłowo uzupełnione pełnomocnictwo należy uznać takie, które zostało wystawione przed dniem dokonania czynności przez pełnomocnika, a więc w przypadku złożenia oferty ? przed datą jej podpisania i złożenia. Jeżeli zaś dokument pełnomocnictwa wystawiony jest w dacie po dokonaniu czynności przez pełnomocnika, to uzupełnienie nie będzie miało pożądanego efektu ? czynność prawna została bowiem dokonana przez osobę do tego nieuprawnioną, a samo uzupełnienie dokumentu nie pozwoli na konwalidację czynności.

4

Odp: pełnomocnictwo

Znalazłam taki oto fragment w Informatorze UZP nr 6 z grudnia 2009r.

NARUSZENIE NR 4 - UZP/DKUE/KN/38/2009
Przedmiotem niniejszego postępowania, przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego przez urząd pracy, było przeprowadzenie szkoleń dla osób bezrobotnych.
Jak stwierdzono w wyniku analizy oferty złożonej przez jednego z wykonawców na szkolenie będące przedmiotem kontrolowanego postępowania, oferta została podpisana przez wiceprezesa Zarządu ? Pana Janusza D. Jak wynika z dołączonego do oferty wpisu do KRS ?zakład reprezentuje na zewnątrz Prezes Zarządu, a w razie nieobecności Prezesa
upoważniony przez niego wiceprezes?. Tymczasem do złożonej oferty nie zostało dołączone pełnomocnictwo do reprezentowania firmy dla Pana Janusza D. Zgodnie z art. 14 ustawy do czynności podejmowanych przez zamawiającego i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia stosuje się przepisy ustawy - Kodeks cywilny, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej. W myśl art. 103 § 1 i 2 k.c. jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta. Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy i staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.
Zgodnie natomiast z art. 104 k.c. jednostronna czynność prawna dokonana w cudzym imieniu bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu jest nieważna. Jednakże, gdy ten, komu zostało złożone oświadczenie woli w cudzym imieniu, zgodził się na działanie bez umocowania, stosuje się odpowiednio przepisy o zawarciu umowy bez umocowania. Z powyższego wynika, że w opisanej sytuacji, zamawiający był upoważniony do wezwania wykonawcy na podstawie art. 103 w związku z art.104 k.c., do potwierdzenia ważności czynności dokonanych przez Pana Janusza D., a w przypadku niepotwierdzenia ważności tychże czynności, złożoną przez Pana Janusza D. ofertę należało odrzucić na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 8 ustawy jako nieważną na podstawie odrębnych przepisów - to jest art. 96 k.c. w zw. z art. 103 § 2 k.c., ponieważ oferta ta złożona została przez osobę nieumocowaną do działania w imieniu wykonawcy.

5

Odp: pełnomocnictwo

Uzupełnione dokumenty muszą potwierdzać spełnienie warunku najpóźniej na dzień składania oferty. Przy czym istotna jest nie tyle data wystawienia takiego dokumentu, ale fakt, czy z jego treści wynika spełnienie warunku właśnie na dzień składania oferty. Jeżeli zatem z treści uzupełnionych referencji wynika, że opisany w siwz warunek doświadczenia w postaci wykonanych przed datą składania ofert robót budowlanych wykonawca spełniał na dzień składania ofert, powinieneś uznać te dokumenty za prawidłowe.
Jeżeli zostało faktycznie wystawione po TSO to jest klapa, chyba że jest tam wpisana data ale samego uzupełnienia, nie wystawienia.

6

Odp: pełnomocnictwo

no tak tyle, że w art. 26 ust. 3 wyraźnie ustawodawca odróżnia dokumenty, oświadczenia i pełnomocnictwa. W przypadku daty uzupełniania dokumentów na  potwierdzenie spełniania warunków ustawodawca mówi o dokumentach i oświadczeniach nic nie wspominając o pełnomocnictwie stąd moja wątpliwość.

7

Odp: pełnomocnictwo

Ale również dotyczy to pełnomocnictw, po nowelizacji wyszczególniono pełnomocnictwo odrębnie, gdyż wcześniej nie można było go uzupełniać.

8

Odp: pełnomocnictwo

Marcel napisał/a:

Ale również dotyczy to pełnomocnictw, po nowelizacji wyszczególniono pełnomocnictwo odrębnie, gdyż wcześniej nie można było go uzupełniać.

Jasna sprawa dobrze Marcel gada.