1

Temat: umowa w trakcie realizacji

Podpisaliśmy umowę na realizację robót budowlanych. Wprowadzono kosztorysowy tryb rozliczania. W tej chwili wykonawca nie chce wykonać pewnych czynności, ponieważ twierdzi, że nie ujęto ich w przedmiarach, kosztorysach, są one jednak zawarte w projektach. Jak dla mnie wykonawca zobowiązuje się zrealizować zadanie, a nie kosztorys. Jeśli takie nieścisłości wystąpiły, to ich uściślenie powinno nastąpić przed składaniem ofert, w formie zapytań do SIWZ. Mogłaby wtedy wystąpić modyfikacja specyfikacji. Co Wy o tym sądzicie?

2

Odp: umowa w trakcie realizacji

Jeśli wynagrodzenie jest ustalane na podstawie wykonanych prac, po cenach przedstawionych w kosztorysie (wynagrodzenie kosztorysowe), to jakiekolwiek braki w tym kosztorysie powodują, że cena ofertowa nie zawiera wszystkich planowanych do wykonania prac (lub obejmuje je w ilości większej niż jest to konieczne), a więc jest obliczona wadliwie. W takich okolicznościach zamawiający powinien odrzucić ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6 pzp.
Przyjęcie przedstawionej tu argumentacji oznacza dla Zamawiającego obowiązek odrzucenia oferty zawierającej błędy w kosztorysie w przypadku, gdy przewidział we wzorze umowy wynagrodzenie kosztorysowe i jednocześnie wymagał, aby kosztorysy były sporządzone w oparciu o przekazany wraz ze siwz przedmiar robót (kosztorys ślepy). Z drugiej strony zobowiązuje do przyjęcia oferty z ceną ryczałtową, jeśli w warunkach przetargu zastrzeżono ten rodzaj wynagrodzenia. Dla wykonawcy natomiast stanowisko tu zaprezentowane oznacza tyle, iż może on skutecznie wnieść protest na zaniechanie odrzucenia oferty innego uczestnika postępowania przetargowego, który popełnił błąd w kosztorysie przy wynagrodzeniu kosztorysowym. Należy wtedy żądać od zamawiającego unieważnienia wyboru oferty najkorzystniejszej, odrzucenia wadliwej oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i 6 pzp oraz dokonania ponownej oceny ofert. Protest będzie oczywiście bezzasadny, jeśli specyfikacja przewidywała ryczałt.
Moim zdaniem wykonawca może żądać dodatkowego wynagrodzenia za roboty nie ujęte w przedmiarach, na podstawie których opracował kosztorys ofertowy.

3

Odp: umowa w trakcie realizacji

I jeszcze coś z KC:

"Art. 630. § 1. Jeżeli w toku wykonywania dzieła zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac planowanych będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego, a zestawienie sporządził zamawiający, przyjmujący zamówienie może żądać odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia. Jeżeli zestawienie planowanych prac sporządził przyjmujący zamówienie, może on żądać podwyższenia wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności prac dodatkowych.

§ 2. Przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania zgody zamawiającego."

4

Odp: umowa w trakcie realizacji

jeżeli zamawiający przyjął rozliczenie kosztorysowe a w postępowaniu przetargowym dostarczył wykonawcy przedmiary(miał taki obowiązek) to jeżeli wykonawca sporządził swój kosztorys w oparciu o te przedmiary to oferta jest ok nawet jeżeli nie ujął jakiejś roboty wynikającej z dokumentacji i oczywiście teraz należy mu się dodatkowe wynagrodzenie za te roboty ale zamawiający musi mu zlecić ich wykonanie.

5

Odp: umowa w trakcie realizacji

Dobrym zwyczajem jest dokładne zastrzeżenie w warunkach SIWZ co się dzieje w razie rozbieżności pomiędzy dokumentacją a przedmiarem oraz ewentualnymi wyjaśnieniami jak również można napisać jak jest kolejność ważności poszczególnych elementów. Na całość dokumentacji składają się
projekt
przedmiar
sst
wyjaśnienia
To dobiero jest podstawa do rozliczenia.