1

Temat: art. 6a

Zastanawiam się nad zastosowaniem artykułu 6a. Mam przetarg o wartości około progu unijnego. Wypadałoby zastosować procedurę unijną. Jeżeli jednak podzielę wartość zamówienia tak, że jedna z części nie przekroczy 20%wartości zamówienia i kwoty 80 000 euro to jeden przetarg będzie poniżej progu unijnego i drugi też. Czy w takiej sytuacji zamiast jednego przetargu unijnego mogę przeprowadzić dwa zwykłe ?

2

Odp: art. 6a

Jeżeli zastosowanie 6a ma tylko ten cel w waszym przypadku, to jest to bezpodstawne dzielenie zamówienia, celem uniknięcia zastosowania właściwych przepisów.

3

Odp: art. 6a

Czyli pierwszy przetarg unijny mnie nie ominie.

4

Odp: art. 6a

Chciałem powiedzieć że 6a nie służy do omijania przepisów, w tym wypadku zastosowania przepisów dla postępowania powyżej progów UE.

5

Odp: art. 6a

Marcel - znasz jakiś wyrok odnoszący się do tego? Mam wątpliwości co do interpretacji art. 32 ust. 2. Póki co kieruję się w stronę, że dzielenie unijnego na dwa krajowe nie łamie tego art. bo przepisy ustawy są jak najbardziej stosowane.

6

Odp: art. 6a

Podobno gdzieś są wytyczne Prezesa UZP mówiące o tym, że nie można dzielić zamówienia w celu uniknięcia właściwych przepisów. Z tym że dla tych 20% mozna zastosować przepisy właściwe dla wartości.
W moim przypadku dostępna jest następująca możliwość:
wartość zamówienia - 200 tys. euro z czego "wyciągam" 20% = 40 tys. euro < 80 tys. euro

Przetarg pierwszy o wartości: 160 tys. euro - procedura unijna
Przetarg drugi o wartości 40 tys. euro - procedura zwykła

Czy dobrze to wydedukowałem ?

7

Odp: art. 6a

mateusz napisał/a:

Podobno gdzieś są wytyczne Prezesa UZP mówiące o tym, że nie można dzielić zamówienia w celu uniknięcia właściwych przepisów.

O tym właśnie mowa.

8

Odp: art. 6a

Zobacz:
Informator UZP Nr 1/2011 styczeń 2011
oraz
na stronie UZP w zakładce "opinie prawne"

9

Odp: art. 6a

w żadnym wypadku nie dzielić zamówienia żeby był niższy tryb postępowania
http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/?D;1306;stosowanie_art._6a_ustawy_pzp.html

uzp jednoznacznie o tym pisze, niestety unijny trzeba zrobić,

10

Odp: art. 6a

Gordon napisał/a:

w żadnym wypadku nie dzielić zamówienia żeby był niższy tryb postępowania
http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/?D;1306;stosowanie_art._6a_ustawy_pzp.html

uzp jednoznacznie o tym pisze, niestety unijny trzeba zrobić,

Dokładnie, czyli w moim przykładzie przeprowadzam procedurę unijną dla 160 tys. euro, ponieważ z sumy całości wynika mi próg unijny 200 tys. euro.
Dla 40 tys. euro wyłączam procedurę unijną bo to 20% i nie więcej niż 80 tys. euro.

11

Odp: art. 6a

te całe 6a to moim zdaniem nieporozumienie, niby można a UZP twardo stoi, że nie można dzielić w celu pominięcia pzp, i zaniżenia trybu, więc najlepiej porobić sobie kilka PN unijnych lub jeden z kilkoma częściami smile albo trzeba mieć konkretne powody zastosowania 6a i dobrze to umotywować, ale często to jest trudne smile

bo moim zdaniem jak zrobisz np w kwietniu PN unijny a na początku maja PN krajowy to nie ma żadnego wytłumaczenia dlaczego zastosowałeś 6a a mogą twierdzić że to ograniczanie konkurencji z państw wspólnotowych smile jeśłi tym bardziej to środki zUE

12 (edytowany przez mateusz 2012-04-23 16:10:54)

Odp: art. 6a

Gordon napisał/a:

te całe 6a to moim zdaniem nieporozumienie

Moim skromnym zdaniem art. 6a w tej formie daje możliwość uniknięcia stosowania Pzp poniżej 14 tys. i stąd wytyczne, że jego zastosowanie nie może prowadzić do ominięcia ustawy. Powiedzmy, że masz zamówienie na 70 tys. euro. Wyciągasz z tego 13 999 tyś euro i nie stosujesz procedury przetargowej, tylko art.4.8. Natomiast na wartość 56 001 tys. przeprowadzasz procedurę przetargową.
Według mnie o takie omijanie przepisów tutaj chodzi.
W moim przykładzie na 800 tys. wyciągam 20% zgodnie z 6a i nie omijam przepisów ustawy, bo stosuję przepisy ustawy dla danej wartości.

20% przetarg krajowy
80% przetarg unijny
Mimo iż 80% podanej przeze mnie kwoty jest poniżej progu, to sumuję całość zamówienia.

13

Odp: art. 6a

zgadzam się ale ja staram się unikać jak ognia smile trzeba mieć dobre argumenty czemu zastosowano 6a, jak pisze szanowne uzp zastosowano w celu odformalizowania przetargów ale jak zorbisz jeden PN unijny a drugi krajowy to mogą przyczepić się że ograniczanie konkurencji wykonawców wspólnotowych jak już wspomniałem:) a trudno mieć konkretne argumenty ze zastosowałeś 6a . powodzenia i tyle w temacie lepiej zawyżać tryby niż zaniżać

14

Odp: art. 6a

Dlatego ja ograniczę się do jednego unijnego smile mimo wszystko tak będzie najprościej