1

Temat: roboty dodatkowe?

Mamy zawartą umowę na zadanie pn ,, budową kanalizacji sanitarnej z przyłączami domowymi'' . W umowie tej mamy rozliczenie kosztorysowe.
1. Podczas realizacji prac zakres robót ujętych w kosztorysie robót i SIWZ uległ zwiększeniu, mamy więcej odwodnień i napraw asfaltu niż było przewidziane w kosztorysie i przedmiarze robót. Czy na te zwiększone prace potrzebna jest dodatkowa umowa, czy aneks do umowy?Na koniec prac będzie zrobiony kosztorys powykonawczy. Skoro mieści się to w zakresie przedmiotu zamówienia to nie możemy chyba zawrzeć umowy na podstawie art. 67 ust 1 pkt 5 prawa zamówień publicznych.
2. Wykonawca wykonuje dodatkowo podłączenie instalacji budynków mieszkalnych do systemu kanalizacyjnego na te prace powinniśmy zawrzeć z wykonawcą umowę na podstawie art 67 ust. 1 pkt 5? Ten zakres nie był ujęty w przedmiarze robót, kosztorysie, ani SIWZ. Co mamy zrobić w takiej sytuacji?

2

Odp: roboty dodatkowe?

1. Rozliczenie kosztorysowe, więc aneks jest zbędny.
2. A czy kwalifikuje się pod zamówienia dodatkowe?

3

Odp: roboty dodatkowe?

Raczej tak, ten sam wykonawca, nie przekracza 50 % wartości, oddzielenie dodatkowe koszty i czas. Bez podłączenia nie ma sensu kanalizacja.

4

Odp: roboty dodatkowe?

Trzeba mieć pewność czy faktyczne zamówienie, będzie dodatkowy aby zastosować WR, a więc jeżeli jesteście tego pewni to ok.

5

Odp: roboty dodatkowe?

A z jakich przepisów wynika, że aneks jest zbędny?

6

Odp: roboty dodatkowe?

http://www.noweprzetargi.pl/forum/viewtopic.php?id=8894

7

Odp: roboty dodatkowe?

dziękuję

8

Odp: roboty dodatkowe?

To jedna rzecz mi się rozjaśniła, gorzej z tym drugim pytaniem...

9

Odp: roboty dodatkowe?

anulka5 napisał/a:

2.
A) Wykonawca wykonuje dodatkowo podłączenie...na te prace powinniśmy zawrzeć z wykonawcą umowę na podstawie art 67 ust. 1 pkt 5?
B)Ten zakres nie był ujęty w przedmiarze robót, kosztorysie, ani SIWZ.

B) Może był w projekcie? Może w specyfikacji technicznej? Może gdzie indziej wspomniany?To by pomogło i  można by zaliczyć do przedmiotu dotychczasowego zamówienia.
Jeśli nigdzie, to musicie rozważyć, czy ten przedmiot wykonawca da radę jakoś zrobić bez tych podłączeń czy absolutnie nie. Podejrzewam, że da się bez, a w takim razie należy zostawić  te dodatkowe do rozstrzygnięcia. Niech czekają!

A) Tu widzę błąd. Jeśli już wykonuje, to oznacza że mu umowa niepotrzebna. Ciekawe tylko czy zdaje sobie sprawę co robi, bo bez umowy szanse na wynagrodzenie są marne. Z litości ostrzegłbym go i niech przerwie. Niech te roboty poczekają - na rozstrzygnięcie.

Uważajcie. powołany artykuł jest niebezpieczny dla zamawiającego. Założę się, że te roboty może równie dobrze wykonać osoba trzecia i nie rozumiem dlaczego musi obecny wykonawca.

10

Odp: roboty dodatkowe?

Nasunęła się refleksja natury ogólniejszej.

anulka5 napisał/a:

... na te prace powinniśmy zawrzeć z wykonawcą umowę na podstawie art 67 ...

Zdaje się podwykonawstwo czyli osoby trzecie na budowach to rzecz normalna (ot choćby z informacji medialnych o budowie autostrad). Skoro część robót podstawowych można łatwo powierzyć podwykonawcom, to JAK znaleźć wytłumaczenie, że roboty powiedzmy dodatkowe należy zlecić tylko wykonawcy głównemu  ???

11

Odp: roboty dodatkowe?

No jeżeli chodzi o zamówienia dodatkowe to wiadomo że głównemu, jeżeli mowa o robotach z art 67.1.5.

12

Odp: roboty dodatkowe?

Marcel namawia, a ja się sprzeciwiam, bo w ogóle jest to RYZYKOWNE. Cóż tu dużo mówić, poczytajcie sobie dokładnie przepis oraz informacje o wynikach kontroli.


W omawianym przypadku mogę postawić wniosek: niedopuszczalne.

13

Odp: roboty dodatkowe?

Hubal, wcale nie namawiam, o tym musi wiedzieć sam pytający, przecież nikt tutaj za niego nie zadecyduje!