Marcel napisał/a:W procedurze wnoszenia wadium w formie gwarancji bankowej powstaje zagadnienie, czy dokument wadialny wykonawca ma złożyć zamawiającemu w oryginale, czy też wystarczające jest złożenie kopii. W doktrynie pojawia się pogląd, że wystarczające jest złożenie kopii gwarancji bankowej. Należy jednak podnieść, że przekazanie kopii gwarancji bankowej zamawiającemu nie stanowi przekazania oświadczenia woli banku wymaganej przepisami prawa. Zgodnie bowiem z art. 81 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn. zm.) ?udzielenie i potwierdzenie gwarancji bankowej następuje na piśmie pod rygorem nieważności?. Natomiast w doktrynie prawa cywilnego przyjmuje się, że jeżeli oświadczenei woli wymaga zachowania formy szczególnej, złożenie go innej osobie musi polegać na doręczeniu tej osobie właściwego nośnika oświadczenia. Jeżeli jest zatem wymagana forma pisemna, zamawiającemu powinna być przekazana nie kopia, lecz oryginał gwarancji bankowej.
Damian Szczepański
ZP Doradca, Nr 1/2010, str. 34
natomiast Sygn. akt UZP/ZO/0-426/07, mówi że uzbezpieczeniowa jest ok - stare ale jare, poza tym różnica w bankowej i ubezpieczeniowej jest, banki a firmy uzbezpieczeniowe żądzą się innymi prawami.
Co to znaczy, że ubezpieczeniowa jest ok? Gdzie w ogóle można znależć takie wykopalisko (2007 rok - to prehistoria). Przy okazji - czy mogę prosić o tekst tego wyroku (?), bo nie mogę się dokopać ...
Moim zdaniem, czy bankowa, czy ubezpieczeniowa - to jeden pies pogrzebany.
Pojęcie "wniesienia" wadium należy interpretować na gruncie przepisów ustawy - zarówno jej celów, jak i obowiązków wykonawcy i nie jest uprawnione utożsamianie go z pojęciem - "ustanowienia" wadium. W przypadku gwarancji bankowej przez ustanowienie wadium należy rozumieć wystawienie przez bank (gwaranta) listu gwarancyjnego (dokument gwarancji), z którego wynika obowiązek gwaranta do wypłaty beneficjentowi oznaczonej kwoty w określonych okolicznościach i okresie, zaś przez wniesienie wadium w takim przypadku należy rozumieć złożenie dokumentu zamawiającemu, co pozwoli zamawiającemu na wywiązanie się z obowiązków ustawowych, polegających na weryfikacji, czy oferta jest prawidłowo zabezpieczona wadium w każdym momencie prowadzonego postępowania, począwszy od upływu terminu składania ofert.
Złożenie (...) w terminie składania ofert kopii dokumentu gwarancji bankowej uwzględniając treść przywołanej przesłanki wygaśnięcia gwarancji, nie może być uważane za skuteczne wniesienie wadium, zamawiający nie miał bowiem pewności co do tego, czy dokument gwarancji w dacie otwarcia ofert nie został zwrócony do banku, a w konsekwencji czy złożona oferta pozostawała zabezpieczona wadium. Zatem, jeżeli zamawiający nie dysponuje oryginałem gwarancji, nie ma pewności, czy gwarancja nie wygasła w wyniku jej zwrotu.
W przypadku wadium wnoszonego w formie gwarancji bankowej jest ono skutecznie wniesione, gdy najpóźniej w terminie składania ofert zamawiający otrzyma list gwarancyjny, a zatem w chwili fizycznego wejścia przez zamawiającego w posiadanie dokumentu, a z jego treści wynikać będzie termin ważności co najmniej tożsamy z terminem związania ofertą - Wyrok KIO z dnia 5.10.2010 r., KIO/UZP 2077/10.