Temat: rażąco niska cena oferty - kiedy
kiedy zamawiajacy może twierdzić, że cena oferty jest rażąco niska? Czy zawsze można wezwać wykonawcę do wyjaśnienia dlaczego cena jest niska?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Forum portalu NowePrzetargi.pl → Zakres stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych → rażąco niska cena oferty - kiedy
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
kiedy zamawiajacy może twierdzić, że cena oferty jest rażąco niska? Czy zawsze można wezwać wykonawcę do wyjaśnienia dlaczego cena jest niska?
Ustawodawca nałożył na zamawiających obowiązek odrzucenia oferty, jeżeli ta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia.
Dlatego bardzo duże znaczenie ma właściwa ocena wysokości ceny zawartej w ofercie. Zamawiający w przypadku uzasadnionych wątpliwości w tym zakresie powinien wszcząć, na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy Pzp, szczegółową procedurę wyjaśniającą w celu ustalenia możliwości odrzucenia oferty wykonawcy na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp.
Niedopuszczalne, jako sprzeczne z zasadą wspierania rzeczywistej konkurencji w zamówieniach publicznych, jest automatyczne uznawanie cen za rażąco niskie (np. wyłącznie na podstawie arytmetycznego kryterium) i odrzucanie ofert o cenach poniżej pewnego poziomu, bez podania oferentom możliwości wykazania, że ich oferta jest rzetelna (orzeczenie ETS z 22 czerwca 1989 r., C-103/88, Constanzo, ECR 1989, I-1839).
Punktem odniesienia do kwalifikacji ceny jako rażąco niskiej mogą być w szczególności:
? ustalona należycie przez zamawiającego wartość zamówienia powiększona o VAT,
? ceny zaoferowane przez innych wykonawców,
? ceny rynkowe przedmiotu zamówienia.
Jak wynika z treści art. 89 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp, punktem odniesienia dla kwalifikacji ceny jako rażąco niskiej jest ustalona przez zamawiającego cena za przedmiot zamówienia.
W orzecznictwie nie wykształcił się żaden jednolity standard, jaka różnica pomiędzy ceną oferty a wartością przedmiotu zamówienia powoduje, że można uznać, iż mamy do czynienia z rażąco niską ceną. Można wskazać orzeczenia, w których cena była niższa o: 40% (wyrok Zespołu Arbitrów z 25 stycznia 2005 r., sygn. akt UZP/ZO/0-69/05), 30% (wyrok Zespołu Arbitrów z 21 stycznia 2005 r., sygn. akt UZP/ZO/0-48/05, wyrok KIO z 27 czerwca 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 588/08), 25-30% (wyrok Zespołu Arbitrów z 13 kwietnia 2005 r., sygn. akt UZP/ZO/0-656/05), 20% (wyrok Zespołu Arbitrów z 4 kwietnia 2005 r., sygn. akt UZP/ZO/560/05) od szacunkowej wartości zamówienia powiększonej o VAT i okoliczność ta stanowiła wystarczającą przesłankę do wszczęcia procedury mającej na celu ustalenie istnienia rażąco niskiej ceny.
Nigdy nie możesz wzywać wykonawcy aby wyjaśnił dlaczego cena jest niska. Zawsze wzywasz do wyjaśnień w przypadku, kiedy nabierzesz podejrzeń, że oferta zawiera rażąco niską cenę. Każdy przypadek jest indywidualny. Proponuję zapoznac się z "bogatym" orzecznictwem KIO.
Z rażąco niską ceną jest jak E.T. - wszyscy wierzą, że istnieje tylko nikt jej nie widział.
Przy ocenie wysokości ceny ofertowej należy brać pod uwagę m.in.:
- rodzaj zamówienia
- szacunkową wartość przedmiotu zamówienia
- ceny w ofertach konkurentów
- ceny rynkowe
- koszty związane z wykonaniem zamówienia
- ryzyko niewykonania albo nienależytego wykonania zamówienia
- oferty składane przez Chińczyków
No Chinczyków to chcą napiętnować
Reasumując, nie da się niestety stwierdzić jednoznacznie, kiedy cena, jest ceną rażąco niską
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc