Przystępując do szacowania wartości zamówienia powinieneś zatem ustalić z należytą starannością planowaną liczbę dostaw tego samego rodzaju, które zamierzasz nabyć i oszacować ich łączną wartość, niezależnie od tego, czy zamierzasz je nabyć jednorazowo w ramach jednego postępowania, czy też sukcesywnie w ramach odrębnych postępowań. Zasadniczo, gdy udzielane zamówienia mają to samo przeznaczenie oraz dodatkowo istnieje możliwość ich uzyskania u jednego wykonawcy powinieneś uznać, że masz do czynienia z jednym zamówieniem.
Na gruncie przepisów ustawy Pzp nie jest, co do zasady, zakazany podział zamówienia na części. Nie można jedynie dokonać podziału, który zmierzałby do uniknięcia stosowania przepisów ustawy właściwych dla zamówienia o określonej wartości. Z udzielaniem zamówienia w częściach masz do czynienia w sytuacji, gdy z góry przewidujesz zakres zamówienia i możliwe jest jego jednorazowe udzielenie, lecz ze względów organizacyjnych, technicznych, gospodarczych podejmujesz decyzję o sukcesywnych zakupach. Podjęcie decyzji o udzielaniu zamówienia w częściach jest zawsze wynikiem wcześniejszego planu.
Jeżeli zatem zamówienie ma charakter nieprzewidywalny, każde następne zamówienie o tym samym przedmiocie należy potraktować jako zamówienie odrębne, a nie część zamówienia udzielonego wcześniej. Gdy więc potrzeba udzielenia określonego zamówienia ujawniła się dopiero po udzieleniu innego zamówienia tożsamego przedmiotowo, to w tym przypadku nie będzie miało miejsca nieuprawnione dzielenie zamówienia z uwagi na fakt, że brak jest tożsamości czasowej takich zamówień.