1

Temat: Pusta pozycja w kosztorysie ofertowym

Witam Serdecznie.
Jestem nowym użytkownikiem jak i osobą raczkującą w dziedzinie zamówień publicznych dlatego mam nadzieję, że moje pytania nie będą zbyt banalne i dowiem się dzięki Waszej pomocy co nieco więcej smile

Generalnie mam sytuację, gdzie pozycja w kosztorysie ofertowym została ujęta lecz nie podano w niej ceny jednostkowej ani nie wyliczono kwoty netto. Pozycja jest kompletnie pusta, bez żadnych 0, przecinków, kropek - po prostu czysta. Zgodnie z SIWZ (co zresztą jest oczywistością) żądaliśmy by wszystkie pozycje kosztorysu zawierały wyliczenia. Z tej racji chciałem potwierdzić to, czy oferta nadaje się do odrzucenia i czy wystarczy, że powołam się na zapis z SIWZ czy warto było by odnieść się do jakiegoś wyroku (i czy mógłbym poprosić o pomocną dłoń - jak najszybciej/najlepiej znaleźć wyroki odnoszące się do interesujących mnie zagadnień)

Z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
Quong wink

2

Odp: Pusta pozycja w kosztorysie ofertowym

XII Ga 206/08    wyrok s.okręg.    27-06-08
w Gdańsku
1. Zaniechanie dokonania wpisu wielkości ceny jednostkowej stanowiącej element cenotwórczy nie może być uznane za oczywistą omyłkę pisarską podlegającą poprawieniu przez Zamawiającego w trybie art. 87 p.z.p. Podkreślić trzeba, że przewidziana w art. 87 ust. 2 p.z.p. możliwość poprawienia oczywistej omyłki w tekście oferty dotyczy wyłącznie takich błędów, które są łatwe do zauważenia, a "oczywistość" omyłki rozumianej jako określona niedokładność nasuwa się każdemu, bez potrzeby przeprowadzania dodatkowych badań, czy też ustaleń. Może to być błąd pisarski, logiczny, przypadkowe przeoczenie lub inna niedokładność przypadkowa, która nasuwa się sama przez się każdemu. Przez oczywistą omyłkę powszechnie rozumie się błąd zwykły wynikający z przeoczenia lub innej wady procesu myślowo-redakcyjnego, a niespowodowany uchybieniem merytorycznym. Ma więc charakter proceduralno-techniczny, a nie merytoryczny. Istotnym przy tym pozostaje, że oczywista omyłka w tekście oferty nie może w żadnym razie doprowadzić do zmiany jej treści - pod pozorem sprostowania oczywistej omyłki nie można bowiem doprowadzić do wytworzenia nowej treści oświadczenia.
2. Za cenę uważa się wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę, a ceną jednostkową jest cena ustalona za jednostkę określonego towaru (usługi), którego ilość lub liczba jest wyrażona w jednostkach miar, a zatem za cenę jednostkową nie można uznać wartości zero (nie istnieje taka jednostka pieniężna).

3 (edytowany przez radas 2012-06-21 14:00:47)

Odp: Pusta pozycja w kosztorysie ofertowym

Mała korekta: przytoczony wyrok został wydany w oparciu o stan prawny sprzed nowelizacji art. 87.2 pzp, a zatem aktualnie sprawa może rozbijać się o zastosowanie art. 87.2.3 pzp. Watpliwości jednak są bo wszystko rozbija sie o rodzaj przewidywanego wynagrodzenia.

4

Odp: Pusta pozycja w kosztorysie ofertowym

Odrzucić to żadna sztuka. Ja bym jednak najpierw próbował ratować ofertę.
Można zastanowić się, czy warta ona ratowania, a następnie czy na pewno istotna tamta pozycja, a w ogóle może przestawiona, może zdublowana, może poprawna jest gdzie indziej, może robota będzie wykonana w ramach innej pozycji  itd.

5 (edytowany przez radas 2012-06-21 14:23:04)

Odp: Pusta pozycja w kosztorysie ofertowym

Wyrok KIO z dnia 5 listopada 2010 r., KIO 2288/10

Brak wyceny poszczególnych pozycji kosztorysu ofertowego nie ma charakteru omyłki, o której mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3 p.z.p., co skutkowałoby koniecznością jej poprawienia.

z uzasadnienia:

Izba, dokonując oceny postanowień SIWZ, ustaliła, że w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, którego dotyczy rozpoznawane odwołanie, przewidzianym i obowiązującym było - wbrew twierdzeniom Odwołującego - wynagrodzenie kosztorysowe.
Przywołane wyżej postanowienia SIWZ oraz wyjaśnienia jej treści wyraźnie wskazują, że rozliczenie wynagrodzenia w tym przypadku nastąpi na podstawie kosztorysu powykonawczego, który sporządzany zostanie w oparciu o dokonaną wycenę poszczególnych pozycji w kosztorysie ofertowym. Zapisy o niezmienności ceny zawarte w SIWZ odnoszą się do cen jednostkowych, które nie będą podlegały zmianom i, w oparciu o które będzie dokonane rozliczenie wartości faktycznie wykonanych robót i wypłata wynagrodzenia, które może być niższe od łącznej kwoty wynagrodzenia ofertowego.
Powyższe niewątpliwie wskazuje na kosztorysowy charakter wynagrodzenia, a nie ryczałtowy, niezależny od zakresu wykonanych prac. Biorąc powyższe pod uwagę, żądany w postępowaniu kosztorys ofertowy przygotowywany w oparciu o przedmiary robót, nie miał jedynie pomocniczego charakteru. Na jego podstawie ustalono nie tylko łączną cenę ofertową podlegającą ocenie w postępowaniu, ale przede wszystkim ceny jednostkowe oraz zakres przedmiotu zamówienia objęty postępowaniem, co do którego wymagane było oświadczenie wykonawcy o realizacji określonych, poszczególnych prac cząstkowych, wykorzystania określonych materiałów w wymaganych ilościach za obliczoną przez wykonawcę cenę jednostkową. Dlatego też ewentualne nieprawidłowości w treści kosztorysu należy uznać za sprzeczność treści oferty z treścią SIWZ. Oceniając przede wszystkim te niezgodności kosztorysu ofertowego Odwołującego w stosunku do przedmiaru robot, które stały się podstawą odrzucenia oferty Odwołującego przez Zamawiającego, Izba uznała, że nie nadają się one do poprawienia w trybie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy p.z.p., bowiem powyższe wymagałoby od Odwołującego dokonania na nowo wyceny kilku pozycji kosztorysu ofertowego, a to z kolei prowadziłoby do niedopuszczalnych negocjacji Zamawiającego z wykonawcą. Brak wyceny poszczególnych pozycji nie ma bowiem charakteru omyłki, o której mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy p.z.p., co skutkowałoby koniecznością jej poprawienia, czego zresztą w treści odwołania Odwołujący nie domagał się. Odwołujący nie wykazał jakoby owe niewycenione w ogóle pozycje kosztorysu z cenami jednostkowymi można było odczytać z innych pozycji kosztorysowych, tym samym też bez udziału wykonawcy poprawienie takiego błędu w kosztorysie ofertowym nie byłoby możliwe.
Braki w kosztorysie ofertowym Odwołującego, stanowiące podstawę odrzucenia oferty, były przyznane przez Odwołującego w treści odwołania, stąd też powyższe nie wymaga dalszych rozważań poza jedną sporną pozycją kosztorysową. Odwołujący w odwołaniu podniósł, że Zamawiający pomylił się co do wskazania, iż poz. 36 przedmiaru robót nr 15 (system antywłamaniowy) nie została wyceniona, bowiem wycena tej pozycji znajduje się w ofercie Odwołującego. Izba ustaliła, że formalnie poz. 36 we wskazanym kosztorysie Odwołującego jest opisana i wyceniona. Powyższe zostało jednak w toku rozprawy wyjaśnione przez Zamawiającego, który wskazał, że znajdująca się w kosztorysie ofertowym Odwołującego poz. 36 de facto stanowi poz. 37 przedmiaru robot, natomiast właściwej poz. 36 w kosztorysie ofertowym brak. Powyższe potwierdzają opisy tych pozycji w przedmiarze robót i kosztorysie ofertowym oraz ich wielkość (obmiar). Do wskazanych wyjaśnień Zamawiającego Odwołujący w toku rozprawy nie odniósł się. Z tych też względów Izba uznała za słuszne także w tym zakresie stanowisko Zamawiającego wskazujące na brak wyceny również tej pozycji przedmiaru i nieujęcie jej w kosztorysie ofertowym, co wskazuje na sprzeczność treści oferty z treścią SIWZ.

6

Odp: Pusta pozycja w kosztorysie ofertowym

Tak jest, może pozycja została ujęta w innym miejscu, szkoda że nie wpisano 0 zł, to wówczas by przeszło.

7

Odp: Pusta pozycja w kosztorysie ofertowym

hubal napisał/a:

Odrzucić to żadna sztuka. Ja bym jednak najpierw próbował ratować ofertę.
Można zastanowić się, czy warta ona ratowania, a następnie czy na pewno istotna tamta pozycja, a w ogóle może przestawiona, może zdublowana, może poprawna jest gdzie indziej, może robota będzie wykonana w ramach innej pozycji  itd.

Zgadza się.

Wyrok KIO    z dnia 21.10.2010r., KIO/UZP 2191/10
   
W przepisie art. 89 ust. 1 pkt 2 p.z.p. chodzi o merytoryczną zawartość oferty, a nie o jej zgodność pod względem graficznym czy formalnym. Brak wskazania wartości prac w formularzu oferty w sytuacji, gdy wartość tę można wyczytać z kosztorysu ofertowego nie jest omyłką, o której mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3 p.z.p. i nie wymaga wyjaśnienia na podstawie art. 87 ust. 1 p.z.p.

Jednak nadal ...

Wyrok KIO z dnia 18 maja 2010 r., KIO/UZP 780/10
Nie jest dopuszczalne, uznanie za omyłkę w treści oferty będącej oświadczeniem woli wykonawcy, o której mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3 p.z.p., braku wyceny którejś z pozycji kosztorysu ofertowego. Brak wskazania ceny robocizny, niezależnie od wielkości jej wpływu na wartość oferty, nie jest omyłką, lecz istotnym brakiem oświadczenia woli, nie mieszczącym się w pojęciu art. 87 ust. 2 pkt 3 p.z.p.

8

Odp: Pusta pozycja w kosztorysie ofertowym

Zgadza się, pusta pozycja nie przejdzie.

9

Odp: Pusta pozycja w kosztorysie ofertowym

Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi. Generalnie oferty nie ma co ratować bo spośród 9ciu jest ona na ostatnim miejscu więc... w każdym razie, jeszcze raz bardzo dziękuję.

10

Odp: Pusta pozycja w kosztorysie ofertowym

Marcel napisał/a:

Zgadza się, pusta pozycja nie przejdzie.

U mnie to by mogło przejść. To w znacznej mierze zależy od sytuacji i nastawienia zamawiającego.
Przecież co innego oferta najkorzystniejsza niż ta 9. - tą ostatnią nikt nie będzie się przejmować. Co innego gdy wątpliwa pozycja jest jedna, a co innego gdy jest ich dużo. Co innego gdy ma wartość rzędu 1 zł, a co innego gdy np. kilkadziesiąt tysięcy. Co innego, gdy pominięcie ceny mogło mieć wpływ na kolejność w czołówce itd.

Jednocześnie ja bym postulował rozróżnić 2 sytuacje: brak ceny od całkowitego braku pozycji. To pierwsze ja bym odczytywał jako oczywisty zamiar wykonania, w taki sposób jak w opisie, drugie to już niekoniecznie zamiar i tu sytuacja gorsza.

Co do ceny, to czy zero wpisane czy nie ja bym nie nadawał dużego znaczenia, bo to może zależeć np. od ustawień maszyny wspomagającej pracę i taka sama wola może być różnie uwidoczniona. Jednocześnie  we wszelkich bodajże formularzach, które pamiętam widziałem uwagę, że brak wpisu oznacza zero.

11

Odp: Pusta pozycja w kosztorysie ofertowym

W przypadku wynagrodzenia kosztorysowego wykonawca zobowiązany jest obliczyć cenę ofertową na podstawie sporządzonego przez zamawiającego zestawienia przewidywanych do wykonania robót budowlanych, tj. przedmiaru robót. Wykonawca zobowiązany jest dołączyć do oferty kosztorys ofertowy. Dopuszczalne jest przy tym wycenienie niektórych pozycji kalkulacji na 0 złotych.
Wpisanie wartości 0 złotych w niektórych pozycjach wyceny świadczy o tym, że nie zostały one pominięte i w efekcie nie można uznać, że wykonawca nie oferuje ich wykonania.
Podobne stanowisko zajęła Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 5 października 2009 r.; sygn. akt  KIO/UZP 1324/09, przyznając, że nie można mówić o braku możliwości zaoferowania ceny jednostkowej w poszczególnych pozycjach w wysokości 0 zł.