Odp. na przykładzie jednego z wydawnictw:
"Przy ustalaniu tożsamości przedmiotowej zamówień należy brać pod uwagę przede
wszystkim, czy zamówienie będzie obejmować usługi o takim samym lub podobnym przeznaczeniu, służące zaspokojeniu określonego zapotrzebowania zamawiającego (element przedmiotowy) oraz ich dostępność u jednego wykonawcy (element podmiotowy). Ponadto dla oceny tożsamości przedmiotowej niezbędna jest tożsamość przestrzeni czasowej realizacji potencjalnego zamówienia oraz czy zamawiane usługi mają zasadniczo te same lub podobne funkcje techniczne lub gospodarcze (element funkcjonalny). Związek czasowy pomiędzy udzielanymi zamówieniami zachodzi, gdy funkcjonalnie powiązane ze sobą zamówienia mają być nabywane w dającej się przewidzieć, określonej perspektywie czasowej.
Należy podkreślić, iż ocena istnienia takiego związku zawsze powinna być dokonywana w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego. Zamówienia, które mają różne przeznaczenie i funkcje oraz gdy nie stwierdzono istnienia związku czasowego, co do zasady zamawiający powinien traktować jako zamówienia odrębne.
W przypadku braku możliwości wykonania, nawet powiązanych ze sobą funkcjonalnie i czasowo, usług przez jednego wykonawcę nie mogą one zostać nabyte w jednym postępowaniu.
Mając powyższe na uwadze, należy przyjąć, że już z uwagi na odmienny cel gospodarczy i funkcje, jakie mają spełniać omawiane rodzaje usług ubezpieczeniowych, nie są one tożsame rodzajowo i stanowią odrębne przedmioty zamówienia. Za powyższym twierdzeniem przemawia również art. 8 ustawy o działalności ubezpieczeniowej, zgodnie z którym zakład ubezpieczeń nie może wykonywać jednocześnie działalności, o której mowa w dziale I załącznika do ustawy (ubezpieczenia na życie) oraz w dziale II tego załącznika (pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe), co oznacza, iż jeden wykonawca nie jest w stanie zrealizować wszystkich omawianych rodzajów usług ubezpieczenia.
Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, czy w danym stanie faktycznym zachodzą omówione powyżej przesłanki, zamawiający powinien dokładnie zbadać rynek usług ubezpieczeniowych oraz regulacje prawne odnoszące się do świadczenia ww. usług."