26

Odp: Waqdium po terminie.

tropiciel napisał/a:
psz napisał/a:

Nie musi być odkrywcze, ale widać, że trzeba przypominać...

niestety ale przywołane orzeczenia KIO nie odnoszą się do problemu o którym pisalem....

wszystkie odnosza się do tego czy pieniądze powinny byc na koncie Zamawiającego a tutaj nikt ( chyba) nie kwestionuje, ze wadium powinno być na koncie zamawiającego !!

tutaj pojawia się zarzut, że zamawiajacy ( czyli podmiot którego reprezentuje) dokonal niezgodnego z prawem rzeczywistego skrócenia terminu na złożenie oferty a przede wszystkim skrócenia terminu na wniesienia wadium !!!

choćby wykonawca chciał to w czasie między godziną 11.00 a 13.00 (TZO) wadium nie mogło być zaksięgowane na koncie zamawiajacego bo jego bank w tym czasie nie księguje wplat ( czyli nawet gdyby skorzystał z przelewu ekspresowego ktory do 1 godz. jest księgowany i wysłał go o godz. 11.15 to ten przelew by nie dotarł na konto Zamawiającego na czas.

dlatego cwanie formują zarzut o winie zamawiającego i domagają się unieważnienia postępowania ( gdyby wpłyneło wadium na czas byliby zwycięzcą)

Odnoszą się idealnie. Sądzisz, że KIO nie miała wiedzy jak działają banki w Polsce i że w KIO nie wiedzą, że jest coś takiego jak sesje przychodzące i ile czasu trwa przelew?

27

Odp: Waqdium po terminie.

myszy1953 napisał/a:

"a nasz bank księguje operacje przychodzące o 11.00 a potem o 14.00 i wykonawca twierdzi, że przez to doszło do skrócenia terminu na złożenie oferty zabezpieczonej wadium o godz. miedzy 11.00 a 13.00 i że to jest nierówne traktowanie bo ci ktorzy mają gwarancje to mogli złozyć oferty do 13.00 a on w praktyce do 11.00 czyli 2 godziny krócej.
Miedzy 11.00 a 13.00 nie miał możliwości zabezpieczenia złożonej oferty i co....."

a no nic !!!! co ma księgowanie banku do rzeczywistego wniesienia wadium , wadium miało być wniesione do godziny 13:00 bo tak był termin składania ofert i nijak to się ma do księgowania w banku
to nie bank jest winien tylko Wykonawca którego obowiązkiem jest zabezpieczenie oferty w obowiązującym terminie i KROPKA
a jak ma roszczenia to niech skarży bank a nie zamawiającego

Myszy - ile osób pisze na Twoim nicku?

28

Odp: Waqdium po terminie.

a nasz bank ............................... napisał tropiciel
a no nic .....................................napisała myszy1953
i koniec tej akademickiej dyskusji
miał wątpliwości , kio wie jak dzałają banki , tylko ten biedny wykonawca nie wie NO TO TERAZ BĘDZIE WIEDZIAŁ

29

Odp: Waqdium po terminie.

To ryzyko wykonawcy aby wadium było na czas. Nikt mu nie narzucił formy pieniężnej i dokonywanie przelewu dzień przed tso.

30

Odp: Waqdium po terminie.

no dokładnie co konia obchodzi ,że się wóz przewrócił

31

Odp: Waqdium po terminie.

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 11 czerwca 2012 r., sygn. akt KIO 1096/12:
"Przepis art. 38 ust. 1 pkt 11 ustawy zobowiązuje Zamawiającego do określenia terminu składania ofert, zaś wskazany przepis art. 45 ust. 3 ustawy stanowi, że wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert, nie ma zatem żadnych możliwości do uznania, że wadium wniesione po upływie terminu składania ofert zostało wniesione z zachowaniem terminu. Podkreślić przy tym należy, że bank dokonujący operacji używa określenia ?data księgowania? wskazując dzień, miesiąc i rok oraz godzinę, minuty i sekundy dokonania czynności.
Orzecznictwo Izby jest jednolite w tym zakresie i niezależnie od stanów faktycznych spraw, których dotyczą orzeczenia przywołane w postępowaniu odwoławczym, tezy są jednoznaczne. Termin wniesienia wadium jest zachowany (art. 45 ust. 3 ustawy), ?gdy wadium wniesione w pieniądzu, zgodnie z art. 45 ust. 7 ustawy zostanie wpłacone przelewem na rachunek bankowy zamawiającego i znajdzie się na tym rachunku przed upływem terminu składania ofert? - wyrok z dnia 15 czerwca 2010 r., sygn. akt KIO 1079/10. W wyroku tym Izba podkreśliła, że ?odwołujący dokonując wpłaty wadium na rachunek bankowy zamawiającego, obowiązany był dokonać w taki sposób przelewu, aby znalazł się on przed upływem terminu na koncie zamawiającego. Odwołujący? przyjął na siebie ryzyko działania oprogramowania bankowego w określony sposób??.
A zatem za mysza1953 powtórzę: co konia obchodzi, że się wóz przewrócił