1

Temat: potwierdzanie kopii za zgodność z oryginałem

wykonawca polega na wiedzy i doświadczeniu podmiotu. Podmiot ten będzie uczestniczył jako podwykonawca.
W wykazie robót jest wykazana jedna robota wykonana przez podmiot. jako potwierdzenie że roboty zostały wykonane prawidłowo dołączone są kopie protokołów odbioru robót.

pytanie: kto powinien potwierdzić za zgodność z oryginałem te kopie? wykonawca czy podmiot, skoro te dokumenty dotyczą jego? zgodnie z rozporządzeniem to chyba podmiot.

wykonawca nie potwierdził mi też za zgodność z oryginałem ksera polisy. wzywam go do złożenia dokumentu potwierdzonego za zgodność. co w przypadku, gdy nie złoży tej kopii polisy potwierdzonej za zgodność? Wykluczyć go? A co z wadium?

2

Odp: potwierdzanie kopii za zgodność z oryginałem

Może zarówno ten podmiot jak i sam wykonawca.
Jeżeli chodzi o kopię polisy, wezwać do uzupełnienia, jeżeli nie uzupełni, nie spełnia warunku a wadium jest do zatrzymania.

3

Odp: potwierdzanie kopii za zgodność z oryginałem

jeżeli by tych kopii protokółów nie potwierdził to też do wykluczenia?

4

Odp: potwierdzanie kopii za zgodność z oryginałem

Tak - grozi mu eliminacja!

5

Odp: potwierdzanie kopii za zgodność z oryginałem

Kopie poświadcza odpowiednio wykonawca albo podmiot trzeci  w zależności od tego czy dokument dotyczy wykonawcy czy podmiotu trzeciego.
Wyrok KIO z dnia 12 maja 2011 r. sygn. akt KIO 786/11, KIO 797/11 :
"Zgodnie z § 6 ust. 2 rozporządzenia w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia oraz w przypadku podmiotów, o których mowa w § 1 ust. 2 i 3 kopie dokumentów dotyczących odpowiednio wykonawcy lub tych podmiotów są poświadczane za zgodność przez wykonawcę lub te podmioty. W ocenie Izby redakcja przepisu nie pozostawia wątpliwości, że kopie dokumentów dotyczących podmiotów trzecich mogą być poświadczone wyłącznie przez te osoby. Świadczy o tym użycie przez ustawodawcę sformułowania ?odpowiednio?, co zdaniem Izby wskazuje na to, że poświadczanie dokumentów przez wykonawcę lub przez podmiot trzeci uzależnione jest od tego, czy dokument dotyczy wykonawcy czy tego podmiotu".

6

Odp: potwierdzanie kopii za zgodność z oryginałem

Wyrok KIO z dnia 18 paxdziernika 2011 r., sygn. akt KIO 2143/11:
"Za wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 30 czerwca 2010 r. (sygn akt KIO/1161/10) Izba wskazuje, iż ?(?) należy pamiętać o treści § 6 ust. 2 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane, z którego wynika, iż ?(...) w przypadku podmiotów, o których mowa w § 1 ust. 2 i 3, kopie dokumentów dotyczących odpowiednio wykonawcy lub tych podmiotów są poświadczane za zgodność z oryginałem przez wykonawcę lub te podmioty.? Za dopuszczalną formę złożenia dokumentów dotyczących podmiotu uznano więc ich poświadczenie za zgodność z oryginałem. Poświadczenie za zgodność z oryginałem jest oświadczeniem wiedzy, które wskazuje, iż składającemu je podmiotowi znany jest oryginał dokumentu w takim stopniu, że może poświadczyć, że przedłożona kopia jest z nim tożsama, tym samym dokumentem tym nie musi dysponować. Niemniej jednak podmiot inny, a więc także wykonawca, niż podmiot, z którego zasobów wykonawca w danym postępowaniu będzie korzystał powinien posiadać umocowanie do działania w imieniu podmiotu, w tym także do uwierzytelniania składanych w jego imieniu dokumentów. Z literalnego brzmienia powołanego wyżej przepisu w sprawie dokumentów wynika bowiem, że użycie słowa ?odpowiednio? wskazuje iż poświadczanie dokumentów przez wykonawcę lub przez podmiot (...) uzależnione jest od tego, czy dokument dotyczy wykonawcy, czy tego podmiotu. Tym samym nie dając wykonawcy, który nie posiada stosownego umocowania od tego podmiotu, prawa do poświadczania dokumentów w imieniu podmiotu, na którego zasoby się powołuje.?. Wobec powyższego zaniechanie przez zamawiającego wezwania konsorcjum Badera do przedłożenia zobowiązania podmiotu trzeciego we właściwej formie potwierdziło zarzut naruszenia art. 26 ust. 3 ustawy p.z.p."