Pojęcie podpisu najpełniej wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów z 30 grudnia 1993 roku III CZP 146/93 OSNC 1994/5/94. Wprawdzie uchwała ta dotyczyła podpisu wystawcy weksla to jednak ma ona znaczenie ogólniejsze.
W uchwale tej SN stwierdził, że "Nie można zatem formułować ogólnych wskazań co do długości lub kształtu podpisu, poza tym, że ma on stanowić napisane nazwisko, niekoniecznie czytelnie, ale w sposób charakterystyczny dla osoby podpisanej. Istotne jest bowiem to, by napisany znak ręczny - przy całej tolerancji co do kształtu własnoręcznego podpisu - stwarzał w stosunku do osób trzecich pewność, że podpisujący chciał podpisać się pełnym swoim nazwiskiem oraz że uczynił to w formie, jakiej przy podpisywaniu dokumentów stale używa. W uchwale tej SN stwierdził również, że od podpisu odróżnia się parafę. Parafę odróżnia od podpisu przede wszystkim funkcja. Parafa stanowi bowiem sposób sygnowania dokumentu, mający świadczyć o tym, że jest on przygotowany do złożenia podpisu Parafowanie dokumentu świadczy jedynie o tym, że został on sygnowany, czyli przygotowany do złożenia podpisu. Złożenia na dokumencie tzw. parafy nie należy zatem traktować jako podpisania tego dokumentu. Parafa pełni bowiem w obrocie prawnym odmienną funkcję niż podpis. Zasadniczo bowiem parafa tym różni się od podpisu, że w pierwszym przypadku mamy do czynienia ze złożeniem oświadczenia wiedzy, natomiast w drugim przypadku z oświadczeniem woli. Przedstawione wyżej stanowisko Sądu Najwyższego zostało podzielone w całej rozciągłości przez Krajową Izbę Odwoławcza, potwierdzającą obecną linię orzeczniczą w tym zakresie np. :
Wyrok KIO z dnia 25 marca 2011 r., sygn. akt KIO 520/11:
"Parafa pełni w obrocie prawnym odmienną funkcję niż podpis. Parafowanie dokumentu świadczy jedynie o tym, że został on sygnowany, czyli przygotowany do złożenia podpisu. Złożenia na dokumencie tzw. parafy nie należy zatem traktować jako podpisania tego dokumentu."
Wyrok KIO z dnia 8 lutego 2011 r., sygn. akt 156/11:
"Odcisk pieczątki imiennej nie jest desygnatem pojęcia "własnoręcznego podpisu" w rozumieniu art. 78 § 1 k.c."
Wyrok KIO z dnia 27 lipca 2009 r., KIO/UZP 897/09; KIO/UZP 928/08:
"Takie kwestie, jak numerowanie stron i zszycie oferty, sporządzenie oferty na innym formularzu niż załączony do oferty czy nieczytelność podpisu złożonego na ofercie (obok podanego drukiem lub w pieczęci imienia i nazwiska osoby podpisującej) dotyczą formy oferty i nie stanowią podstawy odrzucenia oferty."