1

Temat: Wniosek o potwierdzeniu nieprawdy

Postępowanie przetargowe rozstrzygnięte w czerwcu br. - wygrywa firma A. Po podpisaniu umowy wpływa do zamawiającego Wniosek firmy B z następującą argumentacją:
1. Prośba o weryfikację uprawnień podmiotu A, gdyż przeciwko tej firmie od marca br. toczy się postępowanie karno-skarbowe, "co stoi w sprzeczności z deklarowanym w postępowaniu brakiem podstaw do wykluczenia z powodu nie zalegania wobec Skarbu Państwa".

Zamawiający poza oświadczeniem z art. 24.1 wymagał zaświadczenia z US, z którego wynika, że nie ujawniono zaległości podatkowych wobec firmy A.

Co w opisanej sytuacji powinien zrobić zamawiający?

2

Odp: Wniosek o potwierdzeniu nieprawdy

Nic - na dzień otwarcia ofert było ok.

3

Odp: Wniosek o potwierdzeniu nieprawdy

Jeżeli chodzi o proces i realizację umowy wzp to faktycznie nic, ale to nie wszystko. Zamawiający ma obowiązek zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, o ile dysponuje dowodami, jeżeli wniosek - donosik wykonawcy firmy B jest wiarygodny, to zamawiający musi złożyć zawiadomienie, bo sam będzie ponosił odpowiedzialność za zaniechanie złożenia.

4

Odp: Wniosek o potwierdzeniu nieprawdy

Sprawa nie jest oczywista. Wszczęcie czy prowadzenie  postępowania to jeszcze nie dowód przestępstwa, co najwyżej pogląd niektórych urzędników na sprawę, może w przyszłości okazać się, że niezupełnie mieli rację. Równie dobrze może się okazać, że B też przesadził.
Nie znamy wszystkich szczegółów

5 (edytowany przez radas 2012-07-12 11:59:10)

Odp: Wniosek o potwierdzeniu nieprawdy

Art. 297 § 1 k.k.
Kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi - kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, elektronicznego instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wbrew ciążącemu obowiązkowi, nie powiadamia właściwego podmiotu o powstaniu sytuacji  m o g ą c e j  m i e ć  w p ł y w  na wstrzymanie albo ograniczenie wysokości udzielonego wsparcia finansowego, określonego w § 1, lub zamówienia publicznego albo na możliwość dalszego korzystania z elektronicznego instrumentu płatniczego.

Art. 304. § 2 k.p.k.
Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o  p o p e ł n i e n i u  p r z e s t ę p s t w a  ś c i g a n e g o  z  u r z ę d u, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa.