Obserwując niedawno dyskusję jaka toczy się na forum jednej z grup w serwisie goldenline.pl na temat zatrudniania prezesa spółki z o.o. Postanowiłem ustosunkować się do tematu w tym blogu i odpowiedzieć na niektóre z pojawiających się tam pytań.
Krótko streszczając główny nurt dyskusji, dotyczy on umocowania prezesa w spółce z o.o. do pełnienia czynności związaną z tą funkcją oraz obowiązków (kosztów) z tym związanych. Prezesa spółki może bowiem wykonywać swoją działalność:
powołany uchwałą wspólników;
wykonujący obowiązki na podstawie umowy cywilno-prawnej (np. kontrakt menadżerski);
jako przedsiębiorca wykonujący zlecone czynności zarządcze;
zatrudniony na podstawie umowy o pracę.
Dla ograniczenia kosztów z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, najlepszym rozwiązaniem jest sposób pierwszy czyli powołanie prezesa uchwałą wspólników. W takiej sytuacji nie jest obowiązkowe opłacanie składek ZUS. Problem jednak faktycznie stanowić może wypłacanie tak powołanemu członkowi zarządu wynagrodzenia. Kłopot ten nie dotyczy jednak prezesa, który pozostaje jednocześnie wspólnikiem spółki ? może on wypłacać sobie bowiem dywidendę. Rozwiązanie to jest często stosowane w praktyce. Przedsiębiorcy indywidualni oraz wspólnicy spółek osobowych, chcąc zmniejszyć swoje obciążenia składkami ZUS ? przekształcają swoją działalność w spółkę z o.o. i tworzą zarząd powołany uchwałą.
Należy zauważyć, iż ?powołanie? uchwałą wspólników nie jest powołaniem w rozumieniu Kodeksu Pracy a zatem nie występuje tu uciążliwy stosunek pracy.
Istnieją przypadki gdy opłacalne stać się może zatrudnienie prezesa spółki poprzez podpisanie z nim umowy jako przedsiębiorcą. Nabiera to znaczenia w sytuacji gdy wypłacane będą z tego tytułu znaczące już kwoty. Ze względu na podatek od dochodów kapitałowych występujący przy pobieraniu dywidendy, może być to wówczas korzystniejsze rozwiązanie z racji na generowane koszty. Wadą tego rozwiązania jest jednak najczęściej konieczność opłacania wysokiej składki ZUS.