1

Temat: różne stawki vat w ofertach

wykonawcy złożyli oferty na dostawę pomocy dydaktycznych jednak jest rozbieżnośc w stawkach vat, które zastosowali, np. na loteryjki logopedyczne jedni dali stawke 8% inni 23%, od czego to zalezy, kolejna pozycja ćwiczenia kształtujące umiejętnośc czytania tekstu ze zrozumieniem, również jest rozbiezność stawka 5% lub 8%. wezwać takich wykonawców do wyjasnień czy postapić inaczej?

2

Odp: różne stawki vat w ofertach

Trzeba sprawdzić, wyjaśnić jaka stawka jest faktyczne prawidłowa.

3

Odp: różne stawki vat w ofertach

ale prosić wykonawce o wyjasnienie czy sama mam ustalić jak powinno być? jesli stawka jest nieprawidłowa to taka oferta zawiera bład, którego już nie można poprawić.

4

Odp: różne stawki vat w ofertach

Błędna stawka VAT to błąd w obliczeniu ceny, powinniście sami ustalić jaka jest prawidłowa.

5

Odp: różne stawki vat w ofertach

a jeśli wykonawca zawyżył stawkę vat a powinna być niższa to czy wówczas rówież jest błąd w obliczeniu ceny, czy taką pozycję można przyjąć, jako prawidłową ponieważ wykonawca odprowadzi więszy vat do urzędu skarbowego

6

Odp: różne stawki vat w ofertach

"Uchwała SN w sprawie błędnej stawki VAT
Zgodnie z uchwałą SN określenie ceny z zastosowaniem nieprawidłowej stawki podatku VAT, kwalifikować należy jako błąd w obliczeniu ceny, pod warunkiem że w danym przypadku nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące omyłki polegającej na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodującej istotnych zmian w treści oferty. W praktyce oznacza to więc mniej problemów przy podejmowaniu decyzji związanych z kwalifikacją owej nieprawidłowości. Nie oznacza to jednak, że każdy błąd będzie przez zamawiających traktowany jako nieusuwalny. Analizując ww. uchwałę, stwierdzić należy, że odrzucenie oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp nie stanowi reguły. Zamawiający przed podjęciem decyzji będzie musiał przeanalizować okoliczności określenia stawki VAT w ofercie, a tym samym zbadać przyczyny powstania błędu lub omyłki.
Co do zasady wydaje się, że w większości przypadków będziemy mieli do czynienia z błędem nieusuwalnym. Próbując analizować ewentualne możliwości traktowania owego błędu jako omyłki, wspomnieć można jedną z informacji o wyniku kontroli uprzedniej z 23 marca 2011 r. (UZP/DKUE/KU/29/11), w którym to nakazano zamawiającemu potraktowanie błędnej stawki VAT jako omyłki i poprawienie jej na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp.
Przykład1. Zamawiający w siwz wyraźnie wskazuje stawkę VAT. Wykonawca składa ofertę z odmienną stawką, niż wskazana w siwz. W tym wypadku zamawiający ma prawo i obowiązek poprawić błędnie określoną stawkę w ofercie. Wykonawca natomiast ma prawo nie wyrazić zgody na poprawienie tej omyłki i wówczas jego oferta będzie odrzucona. Do tej pory w takich sytuacjach spotkać można było bardzo odmienne wyroki, a omawiana uchwała pozwala jednoznacznie traktować owe błędy jako omyłkę i poprawiać.
2. Zamawiający nie wskazuje w siwz stawki VAT. Wykonawcy w ofertach zaproponowali różne stawki. W tej sytuacji na zamawiającym ciąży obowiązek określenia tej stawki i zbadania ofert w tym zakresie. Oferty wykonawców, którzy zastosowali nieprawidłową stawkę winny być odrzucone."

7

Odp: różne stawki vat w ofertach

czyli zastosowanie przez wykonawce stawki podatku vat wyższej niż powinna być również powoduje odrzucenie oferty jako niezgodnej z treścią siwz, mimo, że wykonawca odprowadzi wyższy podatek vat do urzedu skarbowego