Temat: podpisanie umowy w WR
Czy po zakonczeniu negocjacji z 1 wykonawcą w trybie WR przed podpisaniem umowy musze odczekać 5 dni? Zamówienie o wartosci poniżej progów unijnych.
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Czy po zakonczeniu negocjacji z 1 wykonawcą w trybie WR przed podpisaniem umowy musze odczekać 5 dni? Zamówienie o wartosci poniżej progów unijnych.
Nie
A z jakiego przepisu to wynika, że nie trzeba czekać? W art. 94 Pzp nic nie znalazłam...
A jaki przepis mówi że trzeba czekać?
No właśnie o to chodzi, że wprost żaden przepis czekać nie każe. Ale z czystej ciekawości chciałabym wiedzieć. Czy chodzi o to, że w WR nie ma oferty i w zwiazku z tym nie ma zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty?
... dobry trop.
Na wybór trybu zwr wykonawca może złożyć odwołanie na podstawie art. 180 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp. Odwołanie to wykonawca może złożyć w terminie 5 dni od dnia powzięcia wiadomości o udzieleniu zamówienia z wolnej ręki, czyli od dnia ogłoszenia o udzieleniu zamówienia. Aby nie dochodziło do takiej sytuacji ustawodawca w ramach nowelizacji ustawy w 2009 r. wprowadził tzw. ogłoszenie o dowolnej przejrzystości - art. 66 ust. 2 Pzp. Oto komentarz UZP do tej zmiany:
" Nowela z 2 grudnia 2009 r. w celu implementacji postanowienia art. 3a dyrektywy odwoławczej wprowadziła w przepisach art. 66 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych ogłoszenia o dobrowolnej przejrzystości ex antę. Możliwość publikacji tego rodzaju ogłoszenia będzie zachodzić w odniesieniu do trybów, które nie są wszczynane publikacją ogłoszenia o zamówieniu, tj. negocjacji bez ogłoszenia oraz zamówienia z wolnej ręki. Zaproponowane rozwiązanie ma umożliwić wykonawcom pozyskanie wiedzy w przedmiocie udzielania przez zamawiających zamówień w trybach nie poprzedzonych publikacją ogłoszenia, w celu umożliwienia im ewentualnego zakwestionowania ich wyboru w przypadku, gdy nie zachodzą przesłanki do ich zastosowania. Z drugiej strony zamieszczenie ogłoszenia o dobrowolnej przejrzystości ex antę będzie chroniło zamawiającego przed zawarciem umowy, która ewentualnie będzie mogła zostać unieważniona oraz skraca czas, w jakim potencjalni wykonawcy są uprawnieni do kwestionowania dokonanego przez zamawiającego wyboru trybu. W związku z tym, że w trybie zamówienia z wolnej ręki wykonawca, któremu zamawiający zamierza udzielić zamówienia jest znany już na etapie wszczęcia tego postępowania, dopuszczalne jest w świetle art. 3a lit. d dyrektywy odwoławczej, aby zamawiający mógł już po wszczęciu postępowania zamieszczać ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy.
Podkreślić należy, że ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy ma charakter fakultatywny i jego zamieszczenie jest pozostawione decyzji zamawiającego. Zamieszczając je zamawiający może uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z unieważnieniem umowy. Ponadto dzięki zamieszczeniu tego ogłoszenia zostaje skrócony termin na kwestionowanie przez wykonawców zastosowania trybu zamówienia z wolnej ręki oraz negocjacji bez ogłoszenia. Ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości ex ante ma również pozytywne znacznie dla wykonawców, gdyż umożliwia im pozyskanie informacji o zamówieniach udzielanych w trybach negocjacyjnych nie poprzedzonych publikacją ogłoszenia oraz ewentualne zakwestionowanie decyzji zamawiającego skutkującej w przypadku uwzględnienia odwołania otwarciem danego zamówienia na konkurencję".
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc