1

Temat: dwie oferty

Witam.
Po raz pierwszy mam taką sytuację. Spółka cywilna złożyła 2 formularze ofertowe z tą samą ceną, na to samo zadanie, podpisane 1. egz. - przez jednego ze wspólników, 2 egz. przez drugiego ze wspólników.
Czy słusznie myślę, że mam 2 oferty złożone przez 1 wykonawcę?

2

Odp: dwie oferty

jak oferta złożona przez wspólnika spółki ale w imieniu spółki to tak, są dwie oferty

3

Odp: dwie oferty

nu ni ma łatwo:) w jednej kopercie?
mam pewną teorię

4

Odp: dwie oferty

Jeżeli treść obu nie różni się, to moim zdaniem jest 1 (JEDNA), można powiedzieć że w 2 egzemplarzach. Prawo nie zabrania. Żadnej osobno prawdopodobnie nie można traktować jako ofertę ze względu na podpisy -  z zasady wszyscy wspólnicy są równi.

5

Odp: dwie oferty

Proponuję potraktować oba egzemplarze jako jedną ofertę (oferta jako sposób spełnienia oczekiwań Zamawiajacego-jest identyczna w obu egzemplarzach) są podpisy obu panów więc all ok?

6

Odp: dwie oferty

Jeżeli zostały złożone w jednej kopercie i różnią się tylko podpisami, to rzeczywiście można się przychylić do twierdzenia, że będzie to jedna oferta. Jeżeli w oddzielnych kopertach, to  sytuacja nie jest taka prosta:
- jeżeli dwóch wspólników złożyło dwie oferty, każda w imieniu spółki cywilnej i każda podpisana przez jednego z nich, to są to dwie oferty złożone przez tego samego wykonawcę - spółkę cywilną;
- przy powyższej sytuacji trzeba też rozstrzygnąć jednoznacznie, czy składając ofertę w imieniu spółki, podpisaną przez jednego wspólnika, miał on prawo złożyć ofertę w imieniu spółki (na tym tle istnieją spory), np: KIO z dnia 6 lipca 2011 r.  KIO 1313/11 tzn. czy może na podstawie umowy spółki i przepisów k.c. w zakresie spółki cywilnej, czy konieczne jest pełnomocnictwo;
- oddzielną sprawą jest, czy w przypadku uznania, że doszło do złożenia dwóch ofert przez jednego wykonawcę, istnieje możliwość odrzucenia oferty na podstawie art. 89 ust. 1 .pkt 1 pzp (w tym względzie też są rozbieżne poglądy).

7

Odp: dwie oferty

Jeśli jest dokładnie taka sama to przyjąć jako jedną ofertę.

Ofertę należy rozumieć przede wszystkim jako oświadczenie woli, a potem dopiero jako zbiór kartek.

8

Odp: dwie oferty

psz napisał/a:

Jeśli jest dokładnie taka sama to przyjąć jako jedną ofertę.

Ofertę należy rozumieć przede wszystkim jako oświadczenie woli, a potem dopiero jako zbiór kartek.

Różni się podpisami. Wygląda to tak, że każdy ze wspólników wypełnił formularz ofertowy dla siebie, podpisał go i razem włożyli do jednej koperty.
Poza tym, że nie mam formularza podpisanego przez obu wspólników spółki wszystko jest ok, włącznie z ceną.

9

Odp: dwie oferty

W takim razie można uznać, że jest to jedna oferta, tylko zamiast dwóch podpisów na każdym formularzu każdy wspólnik złożył swój formularz

10

Odp: dwie oferty

Nie jestem do końca przekonana czy można to potraktować jako jedną ofertę. Co byłoby w sytuacji gdyby ceny różniły się? Wówczas miałabym 2 oferty, a że jest na 2 formularzach identyczna cena, to mam 1 ofertę? Uznaniowo? I obydwie złożone w imieniu tej samej spółki cywilnej...

11

Odp: dwie oferty

Nie uznaniowo. Tak ma być a nie inaczej, zgłaszane wątpliwości bezzasadne. Gdyby ceny różniły się, to byłaby zupełnie inna sytuacja, raczej absurdalna i abstrakcyjna. Tu widzę absolutnie rozsądne i bezbłędne zachowanie. Wystarczy sobie wyobrazić, że jedna osoba zadziałała w jednym miejscu świata, a druga w drugim i  załatwiają drogą pocztową co tylko się da.