1

Temat: oferta a karty katalogowe sprzętu

W PN na dostawę sprzętu kinowego (cyfrowego) wymagaliśmy jasności minimum 9.500 ansilumenów. Wykonawca złożył ofertę, w której w zestawieniu podał 9.000 ansilumenów (czyli za mało), ale z kart katalogowych (które wymagaliśmy) wynika, że przy odpowiedniej konfiguracji (a taką oferują) ten konkretny sprzęt da 9.700 ansilumenów (czyli więcej niż wymagana przez nas minimalna wartość).
Czy musze wzywać do wyjaśnień? Czy mogę uznać informację z karty katalogowej? Co z tym zrobić?

2

Odp: oferta a karty katalogowe sprzętu

Skro z innego dok. wynika że jest ok, to dobrze, jednak pokusił bym się pomimo tego na wezwanie do wyjaśnień.

3

Odp: oferta a karty katalogowe sprzętu

Jeszcze jedno pytanie: czy karty katalogowe wymagane wraz z ofertą na potwierdzenie spełniania przez dostawę wymagań Zamawiającego można uzupełniać?

4

Odp: oferta a karty katalogowe sprzętu

Marcel napisał/a:

Skro z innego dok. wynika że jest ok, to dobrze, jednak pokusił bym się pomimo tego na wezwanie do wyjaśnień.

Tak jak Marcel (na pierwszy rzut oka) wyjaśnienia w celu dokonania właściwej interpretacji zapisów w ofercie.
Należy jednak sprawdzić, czy nie będziemy mieli w tym przypadku do czynienia z (niedopuszczalnym) doprecyzowaniem oferty ... na etapie postępowania, kiedy znane są już ceny pozostałych ofert, albowiem stwarza to ryzyko manipulacji treścią oferty, poprzez wskazanie najtańszego z możliwych rozwiązań, które wcześniej nie zostały skonkretyzowane, mimo że obowiązek taki wynikał z SIWZ.

Dodatkowo: działaj w świetle poniższego wyroku:
Wyrok KIO    29.06.2011 r., KIO 1292/11           

Dokumenty odnoszące się bezpośrednio do przedmiotu przyszłego zobowiązania wykonawcy, dookreślające i uszczegóławiające jego zakres czy sposób wykonania, co do zasady są w znaczeniu materialnym i formalnym częścią oferty oraz nie mogą zostać zakwalifikowane jako dokumenty potwierdzające spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 p.z.p.
Decydującym kryterium rozróżniającym i przesądzającym o odmiennej kwalifikacji tego typu dokumentów jest w tym przypadku cel ich składania oraz zakres informacji wynikający z ich treści. Z jednej strony jest to zdefiniowanie i dookreślenie zobowiązania, natomiast tzw. dokumenty przedmiotowe generalnie potwierdzają, iż oferowane rozwiązania (prowadzona działalność, organizacja pracy, etc.) spełniają wymagania zamawiającego określone w SIWZ i nie odnoszą się przy tym bezpośrednio do proponowanego sposobu wykonania zamówienia.
Art. 25 ust. 1 pkt 2 oraz art. 87 wraz z art. 89 ust. 1 pkt 2 p.z.p. dotyczą zagadnień odrębnych, tzn. zakres regulacji tych przepisów jest różny, a rozdzielenie i określenie przypadków ich zastosowania jest możliwe.
Informacje czy dokumenty potwierdzające spełnianie przez oferowane dostawy wymagań zamawiającego mogą nie odnosić się do oferowanego przedmiotu lub zawierać inne wady, etc. - w każdym z tych wypadków i tak podlegały będą stosownym uzupełnieniom w pełnym zakresie wymagającym dla ich sanacji. Natomiast treść oferty zmianom i uzupełnieniom podlegać nie może, z wyjątkiem przypadków wskazanych w art. 87 ust. 2 p.z.p. To treść oferty determinuje treść i zakres tzw. dokumentów przedmiotowych, które powinny być do niej załączone, a nie na odwrót.

5

Odp: oferta a karty katalogowe sprzętu

Czyli należałoby uznać, że wyjaśnienia Wykonawcy w tym przypadku oznaczać będą faktyczną zmianę oferty? A skorygowanie rozbieżnosci pomiędzy ofertą a kartą katalogową oferowanego sprzętu nie będzie poprawieniem oczywistej omyłki pisarskiej?
Co ważniejsze - oferta (zestawienie oferowanego sprzętu) czy karta katalogowa?