1

Temat: cesja

W umowie na roboty budowlane nie napisałam, że prawa i obowiązki wynikające z niniejszej umowy nie mogą być przedmiotem cesji na rzecz innych osób fizycznych i prawnych. Czy Zamawiający ma obowiązek pisać w umowie o cesji ? Czy teraz Zamawiający ma prawo nie zgodzić się na cesję?

2

Odp: cesja

Zgodzić się nie musi.

3

Odp: cesja

Na jamiej podstawie? Z góy dziękująe za pomoc.

4

Odp: cesja

Na takiej, że nie ma przepisów zmuszających zamawiającego do zgody. Nie ma obowiązku pisania o cesji. Inaczej sprawa wygląda w odniesieniu do cesji wierzytelności - tu musisz zastrzec, że się na nią nie zgadzasz jeśli jej nie chcesz, w przeciwnym wypadku wykonawca ma prawo takiej cesji dokonać.

Cesję praw i obowiązków bierzesz na chłopski rozum - jeśli umówisz się z jakimś budowlańcem na remont domu to sądzisz, że bez twojej zgody może zmienić wykonawcę?

Oczywiście nawet zgoda zamawiającego dla wielu będzie niewystarczająca.
Zmiana strony to zmiana istotna, więc sądzę że raczej nie można takiej zmiany dokonać bez odpowiednich zapisów w umowie. Z pewnością niedopuszczalna byłaby cesja na wykonawcę, który nie spełnia przetargowych warunków.

5

Odp: cesja

Cesja wierzytelności
Czy możliwa jest cesja wierzytelności w zamówieniach publicznych?
Kodeks cywilny, który ma zastosowanie również do umów o zamówienia publiczne ( art.139 Pzp) , przewiduje instytucję przelewu wierzytelności (np. zapłaty wynagrodzenia). Czy można ją zastosować w przypadku zamówień publicznych?
Jedną z naczelnych zasad prawa jest wynikająca z art. 531 Kc zasada swobody umów, pozwalająca na dowolne kształtowanie stosunku prawnego, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie lub zasadom współżycia społecznego. Zgodnie z art. 509 § 1 Kc wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.
Art. 509 Kc wyraźnie wskazuje, że zgoda na przelew wierzytelności może być obwarowana zgodą wierzyciela w przypadku odpowiedniego zastrzeżenia umownego, a zamawiający w oparciu o dyspozycję art. 531 Kc, zamierza skorzystać z przysługującego mu uprawnienia do swobodnego, lecz mieszczącego się w granicach prawa, kształtowania stosunku prawnego. Przeniesienie przez wykonawcę wierzytelności jest dozwolone o ile nie ma zastrzeżenia w umowie (Wyrok KIO z dnia 2010-07-15, KIO 1387/10).
W doktrynie i orzecznictwie podkreśla się dopuszczalność przelewu wierzytelności przyszłych i uprawnienie do rozporządzania wierzytelnością nie tylko po jej powstaniu, ale i przed jej powstaniem.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej podziela pogląd przedstawiony w uzasadnieniu uchwały SN z dnia 19 września 1997 r. (III CZP 45/97, OSNC 1998 r., Nr 2, poz. 22), w myśl którego do wierzytelności przyszłych zalicza się takie wierzytelności, u podłoża których leży częściowo tylko zrealizowany stan faktyczny uzasadniający ich powstanie, a przykładem takich wierzytelności są wierzytelności o wynagrodzenie przewidziane w umowie o roboty budowlane przed wykonaniem robót.
Takie wierzytelności mogą być przedmiotem umowy przelewu - art. 510 § 1 Kc (Wyrok KIO z dnia 2009-12-10, KIO/UZP 1614/09). Jednakże należy szczególnie zwrócić uwagę, czy strony umowy, z którą związana jest cesja wierzytelności, nie zwarły w niej zapisu o zakazie cesji, bądź czy nie uzależniły przelewu wierzytelności od zgody dłużnika.
Podstawa prawna:
- art. 139 ustawy Prawo zamówień publicznych.( Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759).
- art. 509, 510, 531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeks Cywilny ( Dz.U z 1964 r. nr 16 poz.93 ze zm.).
Autor: Andrzej Łukaszewicz
Artykuł z dnia: 2011-03-24, ostatnia aktualizacja: 2011-03-24 11:41

6

Odp: cesja

psz napisał/a:

Cesję praw i obowiązków bierzesz na chłopski rozum - jeśli umówisz się z jakimś budowlańcem na remont domu to sądzisz, że bez twojej zgody może zmienić wykonawcę?

W praktyce bywa różnie - czasem zdarza się, że robotę wykonują podwykonawcy, o których zamawiający nie ma zielonego pojęcia (zwłaszcza po upływie terminu ukończenia prac); w takich razach stosuje się znaną konstrukcję kumulatywnego przystąpienia do długu ... i szafa gra ...

Ad rem - zamawiający/ inwestor nie musi wprowadzać szczegółowych zapisów dot. zgody do udzialu podwykonawców w robotach budowlanych, chociaż w praktyce znakomicie ułatwia to zamawiającemu realizację i pozwala na spokojny sen. Przepisy ogólne przewidują, że do zawarcia przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora. Ale trzeba będzie zachować czujność, bo ustawodawca wprowadził konstrukcję milczącej zgody (brak wyrażenia sprzeciwu). Jeżeli zatem inwestor, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy.

7

Odp: cesja

Ja powrócę do głównego wątku, bo temat się rozmył.

ab123 napisał/a:

Czy Zamawiający ma obowiązek pisać w umowie o cesji ?

NIE

ab123 napisał/a:

Czy teraz Zamawiający ma prawo nie zgodzić się na cesję?

TAK
Należy tu przypomnieć, że m.in. wykonawca musiał spełnić określone warunki, a efektem cesji nie może być ich ominięcie.

8

Odp: cesja

Ciekawy artykuł ukazał się w Rzeczpospolitej w wydaniu z 26 września. Co do zasady cesja niemożliwa i niedopuszczalna, ale wyjątki możliwe. Jednak te wyjątki to sytuacje gdzie zmienia się sytuacja prawna Wykonawcy (przekształcenia prawne, a co za tym idzie następstwo prawne).
Brak takiej możliwości określono jako jedną z ważniejszych zasad - wynika ona z art. 7 ust. 3 upzp.

9

Odp: cesja

No tak, tylko pamiętajmy, że następstwo prawne to nie cesja, tylko sukcesja.

10 (edytowany przez psz 2012-10-01 08:56:04)

Odp: cesja

Tak,  chodziło mi o bardziej skomplikowane sytuacje - tworzenie kilku nowych podmiotów (tu może być sukcesja jak i cesja) albo tworzenie nowego podmiotu poprzez wydzielenie, wtedy mamy do czynienia z cesją.

11

Odp: cesja

Dostęp do art. będę mial dopiero jutro; jak przeczytam to się odezwę wink