hubal napisał/a:Wydaje się, że ten interesant ma prawa bardzo duże w omawianym zakresie. W szczególności może żądać wglądu generalnie w cały proces podjęcia decyzji, choć niektóre elementy można czasem zachować w tajemnicy (np. dane osobowe, informacje tajne).
Ja dorzuciłbym jeszcze najczęściej spotykane ograniczenia w udzielaniu informacji publicznej dot. informacji zastrzeżonych jako tajemnica przedsiębiorstwa. Dodać należy, że petent nie ma obowiązku wykazywania interesu prawnego ani nawet faktycznego. Ostatecznie ograniczeniem może okazać się dopełnienie wymogów formalnych (proceduralnych).
"O zakwalifikowaniu określonej informacji jako podlegającej udostępnieniu w rozumieniu u.d.i.p. decyduje kryterium rzeczowe, tj. treść i charakter informacji. Informacja publiczna obejmuje bowiem swoim znaczeniem szerszy zakres pojęciowy niż dokumenty urzędowe i nie można zawężać i utożsamiać dostępu do informacji publicznej z dostępem do dokumentów. Informacją publiczną są nie tylko dokumenty bezpośrednio zredagowane i wytworzone przez organy administracji publicznej, ale także te dokumenty, których organ używa do zrealizowania powierzonych mu prawem zadań. Pojęcie dokumentu urzędowego różni się od dokumentu zawierającego informację publiczną." (...)
"Do spraw wszczętych w trybie u.d.i.p. podmiot zobowiązany do jej udzielenia stosuje przepisy tej ustawy przy uwzględnieniu szczególnych unormowań p.z.p. Jawność umów w sprawach zamówień publicznych na gruncie u.d.i.p. wyłącza możliwość odmowy ich udostępnienia z powołaniem się na którąkolwiek z tajemnic ustawowo chronionych. Nie jest zatem dopuszczalne wydanie decyzji odmawiającej udostępnienia umów w sprawach zamówień publicznych, gdyż są one jawne."