Temat: Zagubione dzienniki budowy
Witam mam poważny problem.
zaginęły nam dzienniki budowy z dużej inwestycji. bez nich nie złożymy wniosku na użytkowanie obiektu a co za tym idzie wniosku o dofinansowanie!!!!!!!!!!!!!!!!
Czy jest jakieś wyjście
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Forum portalu NowePrzetargi.pl → Nieprawidłowości, kontrola i odpowiedzialność w zamówieniach publicznych → Zagubione dzienniki budowy
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Witam mam poważny problem.
zaginęły nam dzienniki budowy z dużej inwestycji. bez nich nie złożymy wniosku na użytkowanie obiektu a co za tym idzie wniosku o dofinansowanie!!!!!!!!!!!!!!!!
Czy jest jakieś wyjście
Jakieś się znajdzie, bo zwykłe zagubienie dokumentu czy utrata w inny sposób nie może spowodować końca świata, choć niekoniecznie zadowalające.
Ja bym poszedł do tego urzędu co wydał tamten dziennik, załatwił kolejny tom i ewentualnie porozmawiał co zrobić. Można też rozmawiać w nadzorze budowlanym. Według mnie niektóre wpisy da się ponowić, czy raczej potwierdzić (z bieżącą datą, bo trudno o inną), a potem prowadzić do końca na bieżąco.
Nie sądzę by z pozwoleniem na użytkowanie były problemy większe niż wyjaśnienia, ale dziennik to w ogóle powinien być.
hubal inwestycja jest już odebrana. pozostało złożyć wniosek do nadzoru o wydanie decyzji na użytkowanie a następnie wniosek o płatność do UM. tylko ani inspektor ani kierownik budowy nie chce odtworzyć dziennika!!!!!!!!!!!!!!! a idzie o dużą kasę.
Aby zatem zapobiec negatywnym skutkom wynikającym z kierowania budową prowadzoną niezgodnie z przepisami, kierownik budowy powinien niezwłocznie złożyć do organu nadzoru budowlanego oświadczenie informujące o fakcie utraty dziennika budowy. Organ nadzoru budowlanego ma wówczas obowiązek sprawdzić prawidłowość wykonywanych robót budowlanych, przeprowadzając odpowiednie czynności dowodowe na podstawie ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. ? Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.). Zgodnie z art. 75 § 1 k.p.a. jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny. W tym miejscu należy podkreślić, że przepisy ustawy ? Prawo budowlane nie przewidują szczególnego trybu postępowania w przypadku utraty dziennika budowy, w związku z czym dokument taki nie podlega odtworzeniu. W konsekwencji przeprowadza się jedynie postępowanie dowodowe w celu sprawdzenia, czy budowa pomimo braku dziennika budowy prowadzona była zgodnie z prawem i zasadami sztuki budowlanej.
W twoim przypadku, gdy roboty budowlane zostały już zakończone, nie ma możliwości wydania inwestorowi kolejnego tomu dziennika budowy. Do uzyskania zgody organu nadzoru budowlanego na przystąpienie do użytkowania takiej inwestycji konieczne będzie wcześniejsze przeprowadzenie postępowania dowodowego w związku z zagubieniem dziennika budowy. Wówczas od inwestora zawiadamiającego o zakończeniu budowy bądź składającego wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie można wymagać dołączenia do składanej dokumentacji, zgodnie z art. 57 ustawy ? Prawo budowlane, oryginału dziennika budowy. Podstawowym dokumentem będzie wtedy oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami i oświadczenie o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także ? w razie korzystania ? drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu (zob. art. 57 ust. 1 pkt 2 ustawy ? Prawo budowlane).
tak a jeśli zachodzi podejrzenie że Wykonawca celowo nie oddał zamawiającemu dzienników budowy, ponieważ będzie żądał od Zamawiającego dodatkowej kasy i będzie to skierowane na drogę postępowania sądowego
No to wtedy może się znajdą.
Więc tak - zgodnie z prawem budowlanym można przedstawić duplikaty dziennika budowy, Organ administracji wydaje dziennik budowy z nazewnictwem - dublikat; kierownik budowy odtwarza wpisy i tok robót. Jest to wszystko zgodne z prawem. Taki dziennik jest równoznaczny z tym zagubionym. Kwestia czy kierownik budowy zechce odtworzyć wpisy bo do tego go nie zmusisz:)
To ostatnie może zależeć m.in. od tego kto płaci kierownikowi, czy już wszystko zapłacone kierownikowi i wykonawcy czy nie, a jeśli nie, to czy wykonawca ma protokół odbioru.
Ponadto są zapewne inspektorzy nadzoru, opłacani przez zamawiającego.
Może spróbować "postraszyć" kierownika budowy odpowiedzialnością zawodową. Zgodnie z art. 22 pkt. 2 prawa budowlanego do podstawowych obowiązków kierownika należny m. in. prowadzenia dokumentacji budowy (tj. m. in. dziennika budowy), natomiast zgodnie z art. 95 pkt. 4 prawa budowlanego "Odpowiedzialności zawodowej w budownictwie podlegają osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, które: ... 4) nie spełniają lub spełniają niedbale swoje obowiązki ...". Jak wynika z powyższych wpisów mamy właśnie do czynienia z taką sytuacją. Proponuję po konsultacji z radcą prawnym zgłosić ten fakt do Nadzoru Budowlanego albo do Izby inżynierów o takim fakcie. Takie zgłoszenie może skutkować wszczęciem postępowania odpowiedzialności zawodowej. Przedstawienie takiej drogi rozwiązania kierownikowi budowy, może spowoduje, że te dzienniki budowy odnajdą się. Decyzja należy do inwestora o sposobie rozwiązania tego problemu.
ok. kasa już poszła dla Wykonawcy i kierownika, który z reszta jest jego dobrym kolegą.
a inspektor nadzoru pomimo tego ze działa z ramienia Inwestora, jest żmiją wyhodowaną na własnym łonie.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc