1

Temat: Łączenie wydatków

Zamawiający w listopadzie - grudniu organizuje przetargi na paliwo, ubezpieczenie, art. biurowe itp, których efektem jest podpisanie umowy na kolejny rok jeszcze przed rozpoczęciem roku, np 21.12.2012 r. Podobnie działo się w latach ubiegłych i stanie się w latach następnych. Oznacza to że zgodnie z ustawą dochodzi do udzielenie zamówienia na koniec roku.
Jak zamawiający powinien potraktować zamówienie nieprzewidziane które pojawiło się w ciągu roku? Np. po udzieleniu zamówienia podstawowego na na 2012 rok za 80000,00 na które umowa podpisana została w 12.2011 r. pojawia się konieczność dokonania zakupów za 20000,00 zł. Czy traktować je jako nowe nieprzewidziane i traktować je jako zamówienie do 14000,00 (nieprzewidziane w stosunku do zamówienia udzielonego w końcu 2011), czy uwzględnić planowane zamówienie na koniec 2012 roku (umowa podpisana w 2012 na 2013 rok) i udzielić je jako część tego "grudniowego" zamówienia z wszelkimi konsekwencjami szacowania dot. części?

2

Odp: Łączenie wydatków

Zamówienia nieprzewidziana, a udzielane po zakończeniu poprzednich zawsze odrębnie, jako nowe.

3

Odp: Łączenie wydatków

Na przyszłość zadbajcie by umowy obejmowały te niby-dodatkowe ilości. One wcale nie muszą być dodatkowe, a może i teraz nie są, to zależy od zapisów umów.

Jeśli już się pojawią, to najlepiej bez stosowania ustawy, o ile się da ze względu na kwotę.
Jeśli się nie da, to wróćmy do tematu.

W żadnym przypadku nie mogę obiecać, że ktoś nie zarzuci w przyszłości świadomego dzielenia zamówień.

4

Odp: Łączenie wydatków

Podam przykład.
Robie zamówienie na tonery w 2011 na 2012
W czerwcu pojawia sie nowy sprzęt (równiez nie przewidziany wcześniej) i muszę zamówić nowy typ tonera do końca roku 2012, tyle że jak miecz Demoklesa wisi nade mną plan zgodnie z którym w grudniu 2012 r udzielam zamówienia na rok 2013.
Nigdy tego nie łączę bo brak tu tożsamości czasowej (wg mnie są to oddzielne zamówienia) ale...... tak jakoś zacząłem o tym myśleć smile

5

Odp: Łączenie wydatków

Kontrola kiedyś może żądać wyjaśnień jak to możliwe i czy na pewno że tego sprzętu nie można było przewidzieć i uwzględnić. Jeśli nie można było i z obecnej umowy nie starczy (co nigdy nie jest oczywiste), to do odrębnego postępowania jak najbardziej.

6

Odp: Łączenie wydatków

Jak widać  tego sprzętu nie obejmuje obecna umowa, więc jest niejako przymus zamówienia odrębnego teraz, choć w rachubę wchodzi alternatywa w postaci czasowego  unieruchomienia sprzętu.  W kolejnych postępowaniach szacować łącznie z innymi, nie będzie taryfy ulgowej.