1

Temat: Aneks? Kiedy? W jakim wypadku ?

Może pytanie nieco minimalistycznie opisane ale ile ludzi tyle opinii i już nie wiem jak dokładnie powinno się interpretować temat Aneksu w umowach.

Głownie chodzi o to czy można i Kiedy można je wprowadzać do umowy? Jakie postanowienia umowy głównej możemy zmieniać Aneksem? A przede wszystkim chciałbym by ktoś w końcu wytłumaczył mi terminologię: 1) Roboty dodatkowe, 2) Zamówienia dodatkowe, 3) Roboty uzupełniające ?  Co inspektor i kierownik to ma inne pojęcie na ten temat.

2

Odp: Aneks? Kiedy? W jakim wypadku ?

1) Nie znam przepisu, który by wprowadzał pojęcie ?roboty dodatkowe?, dlatego może być ono różnie rozumiane i dlatego dla porządku warto zdefiniować je w konkretnych umowach. Ja proponuję rozumieć je możliwie szeroko, jako każdy element (pozycję) przekraczający przedmiar robót, na którym opiera się kosztorys ofertowy, ale jednoczesnie nie wykraczający poza przedmiot zamówienia.

2) Zamówienia dodatkowe są wspomniane w art. 67 ustawie Pzp i obecnie nikt nie przypisuje im innego znaczenia.

3) Roboty uzupełniające rozumiem podobnie jak roboty dodatkowe, o których mowa w p.1, ale dopuszczam inną definicję w umowie. W ogóle to pojęcie jest bardzo zbyt bliskie ?zamówieniom uzupełniającym?, o których mowa w ustawie (art.67) i może być mylone. Może tak być i w tym przypadku.

4) Aneks to sposób zmiany umowy. Umowy z zasady nie należy zmieniać, więc i aneksu lepiej nie używać. Czasem jednak jest konieczność, gdy potrzebujemy niejako zaktualizować umowę, bo może życie coś zmieniło (np. adres, nazwisko pełnomocnika), czasem wykryje się błąd w tekście (np. przekręcone nazwisko), lub ktoś się upiera dostosować do rzeczywistości (np. do wyniku obmiarów) - w takich przypadkach aneks może być wskazany.

3

Odp: Aneks? Kiedy? W jakim wypadku ?

Mam podobny poglą jak Hubal.

4 (edytowany przez izawin 2012-11-24 19:02:12)

Odp: Aneks? Kiedy? W jakim wypadku ?

ZAMÓWIENIE DODATKOWE - to takie, bez którego zamówienie podstawowe nie może być zrealizowane (np. drążysz tunel w nasypie i natrafiasz na ciek wodny, a robota miała polegać tylko na wydrążeniu tunelu, nie zrobisz czegoś z ciekiem wodnym, to tunelu nie będzie)

ZAMÓWIENIE UZUPEŁNIAJĄCE - to takie, które rozszerza zamówienie podstawowe, ale bez tego "rozszerzenia" zamówienie podstawowe może zostać zrealizowane.

5

Odp: Aneks? Kiedy? W jakim wypadku ?

Każdy przykład jest ryzykowny, ja bym powstrzymał się, a w ogóle lepiej unikać zarówno jednego jak i drugiego, przynajmniej w robotach budowlanych.

Tak czy owak (powinienem o tym już wcześniej) jedno i drugie to zawsze autonomiczne ZAMÓWIENIE, czyli odrębne postępowanie (!), odrębna umowa (!) itd. Takiego czegoś nie można powiedzieć o robotach - ani dodatkowych ani uzupełniających (choć często myli się nawet uznanym fachowcom).

6 (edytowany przez quong 2012-11-26 07:00:23)

Odp: Aneks? Kiedy? W jakim wypadku ?

A czy poprawne określenie robót jako zamówienie dodatkowe bądź uzupełniające leży w gestii inspektora nadzoru/kierownika budowy czy spoczywa na barkach osoby przeprowadzającej formalną procedurę przetargową?

Jak powinna wyglądać umowa na zamówienie dodatkowe/zamówienie uzupełniające? Czy można powoływać się w niej na zapisy umowy głównej? W sensie w samej umowie określić zakres a pozostałe postanowienia zrzucić na zapisy umowy podstawowej czy raczej ma ona wyglądać praktycznie identycznie jak normalna umowa, z uwzględnieniem oczywiście odpowiedniego paragrafu, na który powołujemy się tworząc umowę?

I co w przypadku, jeśli w umowie był zawarty zapis, który mówił o tym, że jeśli pojawią się tzw. roboty dodatkowe, mogą one być rozpoczęte tylko poprzez zatwierdzenie ich protokołem konieczności i po zmianie dotychczasowej umowy bądź zawarcia nowej, wybrano jednak tą pierwszą metodę a więc aneksu?

I z księgowego punkty widzenia: czy chęć odzyskania cześci pieniędzy na paragrafie aby przed końcem roku móc zrealizować jeszcze jakieś inne zamówienia bądź ich rozszerzenie, może być przeprowadzona poprzez aneks właśnie? W sensie, wynikła dodatkowa praca, na którą potrzeba załóżmy 50 000zł.  Na paragrafie pozostało nam 20 000. Czy Wykonawca realizowanego obecnie zadania, przedkładając pismo, iż jakaś część robót została wykonana w mniejszej ilości niż zakładał to projekt a tak naprawdę nie było potrzeby realizowania pełnego jego zakresu, może zbilansować część robót przed ich zakończeniem? Aneksem została by zawarta informacja, że wynagrodzenie wykonawcy zmniejszy się o zbilansowane prace, przez co możemy odzyskać dodatkowe pieniądze i możliwość zrealizowania jeszcze jakiegoś zadania?  Słuszna to droga?

7

Odp: Aneks? Kiedy? W jakim wypadku ?

Trudno powiedzieć, wszystko zależy od podstawowej umowy i od niej należy zacząć szukać rozwiązań.
Można tu rozważać jedynie ogólnie.
Macie zapewne umowę o roboty budowlane. Na podstawie tej umowy wykonawca musi wykonać kompletny obiekt, zdatny do dopuszczenia do użytkowania, więc wszelkie roboty zmierzające do tego celu mieszczą się w tej umowie i prawdopodobnie nie ma co mówić o dodatkowych zamówieniach, umowach, aneksach itp. Dopiero gdy trzeba zamówić coś, co nie mieści się w tzw. określeniu przedmiotu zamówienia, to nowe postępowanie i nowa umowa.
Jeśli znajdą się roboty nowe, nie występujące w przedmiarze/ofercie, czyli nowe pozycje, to najlepiej spisać protokół/oły konieczności, zamawiający powinien je zaakceptować dla znalezienia pieniędzy, zaś uprawnieni ze względu na uprawnienia. Po zakończeniu budowy pozycje te włącza się do ogólnego kosztorysu, inne pozycje też uaktualnia - i po robocie. W normalnych układach nie widzę potrzeby aneksów.
Tyle może wystarczy.
Jak wycenić te nowe pozycje -  to margines zapytania.

8 (edytowany przez hubal 2012-11-26 19:42:03)

Odp: Aneks? Kiedy? W jakim wypadku ?

Teraz pora na szczególy

quong napisał/a:

poprawne określenie robót jako zamówienie dodatkowe bądź uzupełniające leży w gestii ...

- kierownika zamawiającego, a szczególy organizacyjne to jego problem.

quong napisał/a:

Jak powinna wyglądać umowa na zamówienie dodatkowe/zamówienie uzupełniające?

Jak każda inna - a dlaczego miałaby się różnić???

quong napisał/a:

Czy można powoływać się w niej na zapisy umowy głównej?

Prawo nie zabrania, tylko to mało praktyczne.

quong napisał/a:

... z uwzględnieniem oczywiście odpowiedniego paragrafu, na który powołujemy się tworząc umowę

???
W moich nie było dotychczas żadnych odwołań tego typu i jakoś to się kręciło.

quong napisał/a:

I co w przypadku, jeśli w umowie był zawarty zapis...

Każdy zapis należy respektować (chyba że sprzeczny z prawem), a przy każdej kolejnej  umowie przemyśleć na nowo bogatsi o doświadczenia.

quong napisał/a:

czy chęć ... może być przeprowadzona poprzez aneks właśnie?

Nie bardzo rozumiem, ale z zasady wszelkie chęci tłamsimy i tylko wykonujemy umowę, bez zakusów o zmiany.

quong napisał/a:

Czy Wykonawca ... może zbilansować część robót przed ich zakończeniem?

Może, ale pamiętając o reszcie umowy.

quong napisał/a:

Aneksem została by zawarta informacja ... Słuszna to droga?

Niezupełnie. Informacje, bilanse, analizy, kosztorysy itp. macie prawo robić ciągle, a nawet macie jakąś powinność w tym zakresie, ale aneks odradzam zawsze, z paru powodów. To samo zwykle można załatwić bez aneksu.