1

Temat: Co zrobić z ofertą - odrzucić?

Gmina ogłosiła przetarg na roboty budowlane. Jednym z załączników był formularz oferty zawierający przepisaną z kosztorysu tabela elementów scalonych (zawierająca sumy robót określone w poszczególnych działach kosztorysu). W tabeli tej Wykonawca miał obowiązek podać kwoty za realizację poszczególnych kategorii robót. Po ogłoszeniu zamówienia zauważono, że jedna z pozycji kosztorysu nie została uwzględniona w formularzu oferty. W związku z powyższym zmodyfikowano treść SIWZ poprzez dodanie w tabeli dodatkowej pozycji cenowej i przesunięto nawet termin składania ofert.
Po otwarciu ofert okazało się, że jeden z Wykonawców skorzystał w pierwotnej wersji formularza.
Czy w tym przypadku powinienem odrzucić ofertę, czy też najpierw wyjaśniać a później ewentualnie poprawiać ofertę?

Wydaje mi się bowiem, że skoro Wykonawca opierał się na załączonych do SIWZ przedmiarach, to najprawdopodobniej skalkulował roboty ujęte we wszystkich działach. Jednak z drugiej strony nie powinno się zmieniać podanych cen jednostkowych za realizację danej części przedmiotu zamówienia (określonej w danym dziale przedmiaru)

2

Odp: Co zrobić z ofertą - odrzucić?

Oferta prawdopodobnie do odrzucenia, bo brakujących cen (jednostkowych) nie da się uzupełnić i oferty poprawić.
Chyba że obowiązuje łączna cena zryczałtowana za całość, a tabela jest formalnie zbędna, w takim przypadku można próbować wyjaśniać.

3

Odp: Co zrobić z ofertą - odrzucić?

Cena nie jest ryczałtowa. Określono ją jako maksymalna cena kosztorysowa. Formularz oferty jest tak zrobiony, że wykonawca podaje najpierw maksymalną cenę za realizację zamówienia, a pod spodem jest przedstawiony sposób jej wyliczenia za pomocą tej tabeli. Do tej pory nie stosowaliśmy w formularzu tej tabelki. Jednak ostatnio doszliśmy do wniosku, że wrzucając ją do formularza zmusimy Wykonawców do rzetelniejszej kalkulacji ceny oferty. Ponadto wybrany Wykonawca będzie miał obowiązek złożyć przed zawarciem umowy kosztorys ofertowy, który teoretycznie sporządził podczas kalkulacji ceny oferty.

4

Odp: Co zrobić z ofertą - odrzucić?

Prostuję. Jeśli brak tylko 1 pozycji, której wartość można wyliczyć z kwot całkowitej, to do poprawienia.
Jeśli brak więcej niż 1, to sprawa dyskusyjna.

Przy okazji:  te tabelki to może dość karkołomny wynalazek. Nie mówię że zły, co najwyżej potencjalnie niebezpieczny.

5

Odp: Co zrobić z ofertą - odrzucić?

To się zgadza. Ale trafił się ostatnio przypadek, że podczas realizacji przedmiotu zamówienia Zamawiający chciał zrezygnować z części zakresu robót. Po przeanalizowaniu kosztorysu okazało się, że Wykonawca w ogóle nie uwzględnił tych robót w kosztorysie. Na etapie postępowania, Wykonawca nie był zobowiązany złożyć kosztorys ofertowy, a dopiero po wyborze najkorzystniejszej oferty. Tak też i on zrobił. Jednak komórka merytoryczna sprawdziła ten kosztorys ogólnie i nie zauważyli braków. Suma sumarum Zamawiający nie miał podstawy do odliczenia odjętego zakresu robót.

6 (edytowany przez radas 2012-12-18 13:51:43)

Odp: Co zrobić z ofertą - odrzucić?

peri78 napisał/a:

Ponadto wybrany Wykonawca będzie miał obowiązek złożyć przed zawarciem umowy kosztorys ofertowy, który teoretycznie sporządził podczas kalkulacji ceny oferty.

Wydaje się, że warto sprawę wyjaśnić z wykonawcą. Czasami nawet kosztorys ofertowy przy wynagrodzeniu kosztorysowym mozna poprawić (nawet jeśli pominięto pozycję do wyceny). Wygląda na to (popraw mnie jeżeli się mylę), że w omawianym przypadku, kosztorys dołączony do oferty miał jednak charakter wstępny, pomocniczy. Jeżeli tak, to wygląda na to, że można żądać wyjaśnienia zapisów takiego "wstępnego kosztorysu" i ewentualnie poprawić.