1

Temat: omyłka ?

Witam wszystkich,
ogłosilismy przatrg nieograniczony na dostawę. Po pytaniach od potencjanych wykonawców zmienilismy formularz oferty w zakresie jednostki miary: ze sztuki na opakowanie. Dodaliśmy dodatkowo do tabeli jescze jedną kolumnę z opisem :"Wartość brutto". Złożono kilka ofert z czego 3 złożono na starym formularzu, sprzed zmiany(gdzie są sztuki)-widać , że wykonawcy nie wchodzili na stronę internetową zamawiającego po zmianie , a pozostałe na nowym ( gdzie są opakowania).
Dodam, że w opisie pozycji wskazane jest,  że opakowanie zawiera 3 szt
Było:
kompres gazowy jałowy 5x5cm (3 szt. w op.)    szt
kompres gazowy jałowy 7x7 cm
lub 7,5x7,5cm                                                                szt
kompres gazowy jałowy 9x9 cm
lub 10x10 cm                                                                szt
Jest:
kompres gazowy jałowy 5x5cm (3 szt. w op.)    op.
kompres gazowy jałowy 7x7 cm
lub 7,5x7,5cm  (3 szt. w op.)                                            op.
kompres gazowy jałowy 9x9 cm
lub 10x10 cm  (3 szt. w op.)                                            op.

Tak więc wycena poszczególnych pozycji w ofertach siłą rzeczy dotyczy innych j.m.

Pytanie:
czy te 3 oferty odrzucamy jako niezgodne z treścia SIWZ czy poprawiamy i pytamy wykonawcę o zgodę?
Pomijam fakt , że w jednej z nich dodadtkowo mamy oczywistą omylkę pisarską... wykonawca wyliczył dobrze rachunkowo w tabeli, ale żle wpisał słownie ...

2

Odp: omyłka ?

Szkoda ofert, taka rozbieżność to zapewne drobiazg w skali całości. Starać się nie odrzucać, lecz POPRAWIAĆ. Drobny problem: jak. W tym celu warto porównać ceny jednostkowe z innymi, a może nawet porozmawiać z wykonawcą.

3

Odp: omyłka ?

Mamy podobny kierunek myslenia...Ale czy można poprawiać na czymś co zostało zmienione. Gdyby wykonawca popełnił omyłkę na "nowym" Formularzu to tak, ale czy na "starym" też ?

4

Odp: omyłka ?

Z prawnego punktu widzenia ?stary? nie istnieje! Jest zawsze tylko jedna możliwość, jedyny aktualny stan prawny.

5

Odp: omyłka ?

Znaczy siE ? zapomnijmy o starym, ..ergo nie ma co poprawiać , ...ergo wykonawca wycenia nam to czego nie chcemy ,...wniosek: odrzucamy?

6

Odp: omyłka ?

a nie można opakowań przeliczyć na sztuki lub odwrotnie bo nie wiem jak ma być prawidłowo

7

Odp: omyłka ?

Ma być wg nowego "Formularza oferty"
kompres gazowy jałowy 5x5cm (3 szt. w op.)            op.
kompres gazowy jałowy 7x7 cm
lub 7,5x7,5cm  (3 szt. w op.)                                            op.
kompres gazowy jałowy 9x9 cm
lub 10x10 cm  (3 szt. w op.)                                             op.

i Ci co złożyli dobrze (wg nowego F.o.) tak wycenili !

8

Odp: omyłka ?

jeśli macie jakieś dobre mysli w tym temacie,  to proszę o rozjaśnienie mojego umysłu...........

9

Odp: omyłka ?

Normalnie to bym odrzucił, ale ponieważ idziemy w kierunku żeby ratować co sie da, to zastanówmy sie czy są dane aby zamawiający mógł sam poprawić te oferty. Skoro wcześniej było podane że cena dot. sztuki, to spróbujmy poprawić to tak że cena opakowania będzie: cena za szt. X 3.

i taką nową propozycję cenową przedstawić wykonawcom. Wiem, że cena za opakowanie nie musi odpowiadać cenie 3 szt. kupowanych oddzielnie.   I chyba art. 87 ust.2 pkt 3.


Poniżej wyrok kiedy nie można poprawiać.

Wyrok KIO 1252/11 z dnia 28.06.2011

Izba przyznała rację zamawiającemu, iż w kosztorysie ofertowym odwołującego znalazły się takie błędy, które nie były możliwe do skorygowania w oparciu o art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp. Prawdą jest, że możliwość poprawy drobnych błędów w ofercie na podstawie ww., w szczególności błędów pojawiających się w kosztorysach i leżący po stronie zamawiającego obowiązek ich poprawy nie ma charakteru nieograniczonego. Jeśli obowiązek poprawy wymaga samodzielnego działania zamawiającego, a do tego sprowadza się przepis art. 87 ust. 2 ustawy Pzp, możliwość poprawienia błędu musi być jasna, oczywista, nie budząca jakichkolwiek wątpliwości, a ponadto musi wynikać z danych zawartych w samej ofercie bez jej uzupełniania. W ocenie Izby, nie zachodziły przesłanki do poprawy oferty odwołującego, która we wskazanych wyżej częściach jest sprzeczna z treścią SIWZ, a jej poprawienie spowodowałoby istotną zmianę jej treści, chociażby ze względu na zmianę zakresu rzeczowego robót i zmianę rodzaju materiałów.

10

Odp: omyłka ?

Moim zdaniem można poprawić jako inną omyłkę, jeśli wykonawca się nie zgodzi - bo np. zaważy to na cenie jego oferty, to odrzucisz ofertę (art. 89 ust. 1 pkt. 7) i sprawa będzie czytelna.
Ale jeśli odrzucisz bez próby poprawienia, to wiesz czym to grozi - przed KIO będzie się od Ciebie domagał wykonania czynności z art. 87 ust. 2 pkt. 3)/

11

Odp: omyłka ?

Przecież chyba łatwo zorientować się, czy cena obejmuje 1 szt. czy 1op.=3szt.
Tak czy nie???
Gdy już wiemy, to poprawiamy (zgodnie z ustawą), wysyłamy poprawkę do wykonawcy, odczekujemy nakazany czas -  i po problemie.

Tu na pewno nie ma umyślnej niezgodności ze specyfikacją.

Takie moje dobre myśli i jeszcze ostatnia: powodzenia.

12

Odp: omyłka ?

Hm.. w nawiązaniu do myśli Hubala.... to czy poprawiamy na czymś co jest nieaktualne?( "stary" F.o.)

13

Odp: omyłka ?

poprawienie będzie polegało na tym, że doprowadzisz ofertę do zgodności z SIWZ. Nie zastanawiaj się czy na starym czy na nowym formularzu, to jest bez znaczenia, gdyby podobne rzeczy były w nowym formularzy też musiałbyś poprawić

14

Odp: omyłka ?

morgen ma opory i kombinuje jak koń pod górkę.
Nie ma starej, nie ma poprawiania NA, poprawienie jest wirtualne, w formie opisowej, a ponadto nie mylmy treści z formą.

15

Odp: omyłka ?

poprawianie naprawdę nie boli wink

16

Odp: omyłka ?

jasność myśli .... dziekuję wszystkim!!!!!!!!!!!!!!

17

Odp: omyłka ?

Witam!
Nie zakładam nowego wątku, bo mam podobny problem:
PN na usługi, zmienilismy formularz ofertowy po zgłoszeniu Wykonawcy (rozbieżność pomiędzy SIWZ a formularzem). Zmiana polegała na zmianie częstotliwości wykonywania jednego pomiaru (w sumie było 8 analiz do wykonania): zamiast 8 razy w ciągu trwania umowy, powinno być wpisane 4 razy w ciągu trwania umowy. Wpłynęły oferty - 10 sztuk i zonk. 5 na "nowym" formularzu po zmianie i 5 na "starym". Czy mozemy odrzucić te 5 ofert jako niezgodne z SIWZ? Czy nie bedzie to naduzycie z naszej strony? Jesli to poprawimy zgodnie z art. 87 ust.2 pkt. 3 to zaingerujemy w treść oferty, bo zmieni sie cena końcowa (całkowita). Co byscie zrobili?

18

Odp: omyłka ?

A ile czasu mieli wykonawcy od dnia dokonania zmiany do dnia złożenia oferty? Czy wykonawca, ten najbardziej oddalony od zamawiającego realnie miał czas na wprowadzenie zmian i dostarczenie oferty?

19

Odp: omyłka ?

Wykonawcy mieli 2 dni na dokonanie poprawek. O dziwo Ci ktorzy przysłali swoje oferty dzień przed składaniem ofert mieli dobre formularze, a Ci którzy przysłali w dniu otwarcia (lub przywieżli) mieli stary formularz.

20 (edytowany przez covec 2013-01-18 13:05:36)

Odp: omyłka ?

treść oferty jest inna niż siwz...nie wygląda to dobrze. To jest tylko moje zdanie.

21

Odp: omyłka ?

Moim zdaniem możesz uznać to za inną omyłkę art. 87 ust. 2 pkt 3
Powiadamiasz wykonawcę o poprawkach i albo się zgodzi albo nie.

22

Odp: omyłka ?

Rozbieżność formularza ofertowego z SIWZ polegała na tym, że w SIWZ w opisie przedmiotu zamowienia były szczegóły wykonania badań, np. że jakąś analizę wykonujemy 2 razy do roku, a w formularzu była wstawiona liczba 4 zamiast właśnie tych 2. Podczas wypełniania oferty jeden z wykonawców zauwazył niezgodność SIWZ i oferty i zgłosił to. Reszta po prostu wypełniła gotowy formularz. Dokonalismy modyfikacji formularza więc zareagowalismy, ale pytanie czy mozna to poprawić w ofertach tych 5 wykonawców, którzy złożyli oferty na "starym" formularzu?

23

Odp: omyłka ?

Jeśli nie ma problemu, żeby to wyliczyć to możesz.

24

Odp: omyłka ?

a jak masz w formularzu ofertowym? Ceny jednostkowe x ilość analiz, badań?

25

Odp: omyłka ?

W formularzu ofertowym mam:
częstotliwość pomiarów w ciagu okresu trwania umowy  - była podana przez Zamawiajacego
ceny jednostkowe za analizę (netto, vat, brutto) - wypelnia Wykonawca
wartość całkowita analizy - wypełnia wykonawca (ilość analiz x cena jednostkowa)