1

Temat: art.24.1.1a

Witam, w lutym 2012podpisalismy umowę na realizację dostawy ( na jajka) do dps .Przetarg nieograniczony z podziałem na części poniżej progów. Jednak w połowie marca 2012 wykonawca napisał nam zawiadomienie że z powodu wzrostu cen jajek na giełdzie (110%) zmuszony jest zrezygnować z dostaw towaru i jednocześnie przeprasza za zaistniałą sytuację która "powstała nie z jeego winy". Umowa zosotała rozwiązana, wykonawca zapłacił karę w związku z rozwiązaniem umowy.
W związku z powyższym mam pytanie : teraz gdyby ten sam wykonawca złoży ofertę to rozumiem że trzeba go wykluczyć  z art.24ust.1 pkt 1a?wartośc niezrealizaowanego zamówienia jest wyższa niż 5%

2

Odp: art.24.1.1a

Dla mnie wszystko wskazuje, że tak.

3

Odp: art.24.1.1a

Ale jaja...to dużo zarobił i jeszcze więcej zyskał na tym przetargu ten wykonawca...

UZASADNIENIE PROJEKTU USTAWY (cześć)
Proponuje się przewidzenie dodatkowej podstawy wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem przez tego wykonawcę zamówienia publicznego.
W świetle proponowanego uregulowania, zamawiający byłby uprawniony do wykluczenia wykonawcy, z którym wiązała go umowa w sprawie realizacji zamówienia publicznego, którą zamawiający był zmuszony rozwiązać, wypowiedzieć albo od niej odstąpić z powodu okoliczności, za które wykonawca ponosił odpowiedzialność, a wartość niezrealizowanego zamówienia wyniosła co najmniej 5% wartości umowy.
Wprowadzenie proponowanej przesłanki wykluczenia wykonawcy jest uzasadnione faktem, iż niewykonanie zamówienia publicznego przez wykonawcę albo nienależyte jego wykonanie prowadzące do rozwiązania umowy bez uzyskania przez zamawiającego zakładanego świadczenia, tj. realizacji zamówienia publicznego zgodnie z umową zawartą po przeprowadzeniu postępowania w sprawie jego udzielenia, stanowi poważne naruszenie obowiązków wykonawcy wobec zamawiającego. Naruszenie to niesie bowiem za sobą liczne trudności dla zamawiającego związane m.in. z: niezrealizowaniem zadania publicznego w terminie, niebezpieczeństwem utraty środków finansowych, koniecznością zabezpieczenia inwestycji w okresie przejściowym do wyboru kolejnego wykonawcy oraz ponownym przeprowadzeniem postępowania w celu wyboru wykonawcy zamówienia, będącego - co należy podkreślić - już wcześniej przedmiotem postępowania przeprowadzonego zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych.
Proponowana przesłanka wykluczenia znajduje również uzasadnienie w fakcie, iż wykluczenie w przedmiotowych okolicznościach na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, może nastąpić dopiero po wydaniu prawomocnego wyroku sądowego, do którego dochodzi zazwyczaj po przeprowadzeniu dwuinstancyjnego i długotrwałego postępowania sądowego. W takich okolicznościach, nie do przyjęcia należy uznać możliwość zarówno ponownego ubiegania się o to samo zamówienie przez wykonawcę, który wykonał je nienależycie, jak również o inne zamówienia udzielane przez tego samego zamawiającego.
Zamawiający w celu wykluczenia na podstawie proponowanej przesłanki nie musiałby wykazywać szkody wyrządzonej mu przez wykonawcę, gdyż zaistnienie okoliczności skutkujących rozwiązaniem, wypowiedzeniem lub odstąpieniem od umowy z powodu okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi wykonawca, mają charakter poważnych naruszeń zobowiązań przyjętych w umowie o zamówienie publiczne, które w zdecydowanej większości przypadków łączą się z wyrządzeniem zamawiającemu szkody lub koniecznością zapłaty przez wykonawcę - wysokiej w porównaniu z wartością umowy - kary umownej. Ponadto, z wykazaniem zaistnienia szkody związane są trudności dowodowe (podlegające zasadniczo ocenie sądu powszechnego na podstawie przepisów o postępowaniu cywilnym), jak również wielu zamawiających rezygnuje z dochodzenia przed sądem odszkodowania przewyższającego wartość kar umownych, zapłaconych dobrowolnie przez wykonawcę albo potrąconych z zabezpieczenia należytego wykonania umowy...

Sejm RP VI kadencji
Nr druku: 3677

4

Odp: art.24.1.1a

dziękuje, przyda się to uzasadnienie bo zapewne będę miala problem z tym wykonawcą
pozdrawiam

5

Odp: art.24.1.1a

Jestem przekonany, że ten przypadek nie był celem nowelizacji w przedmiotowym zakresie. Nie mniej jednak wszyscy równo muszą być traktowani.

6

Odp: art.24.1.1a

Niby jest OK, ale po nowelizacji (projekt ustawy) o której pisał covec taka sytuacja już moim zdaniem nie będzie podlegać temu artykułowi smile