Temat: wadium gwaracja dla oferty wspólnej
Czy w gwarancji wadialnej winni być wyszczególnienie wszyscy wykonawcy składający ofertę wspólną czy tylko jeden?
Ma ktoś może jakieś opinie, propozycje?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Czy w gwarancji wadialnej winni być wyszczególnienie wszyscy wykonawcy składający ofertę wspólną czy tylko jeden?
Ma ktoś może jakieś opinie, propozycje?
Nie muszą być uwzględnieni wszyscy wykonawcy. Wystarczy tylko jeden wykonawca który składa ofertę. W przypadku konsorcjum np. może być lider, który reprezentuje konsorcjum.
a masz jakieś orzeczenia w tej sprawie bo mam zdanie odrębne
Wystarczy jak wpłaci jeden z członków konsorcjum.
Marcel nie chodzi o wpłatę (pieniądze) tylko gwarancję ubezpieczeniową/bankową
Myślę ,że to rozwieje wątpliwości Twe Darku.
Gdy ofertę składa kilku wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie, a zabezpieczająca taką ofertę gwarancja wadialna wystawiona została tylko na jednego z nich lub na mniej podmiotów, niż złożyło ofertę, to oferta jest skutecznie zabezpieczona wadium.
Wynika to z solidarnej odpowiedzialności podmiotów składających wspólnie ofertę. Jak podkreślono w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 30 kwietnia 2010 (w sprawie KIO/UZP 594/10), gdy którykolwiek z wykonawców doprowadzi do przepadku wadium, to konsekwencje tego dotyczą wszystkich współkonsorcjantów.
Istotny jest także wyrok z 8 lipca 2011 (w sprawie KIO 1320/11), który uznaje, że nie istnieją przeszkody we wniesieniu wadium w postaci gwarancji ubezpieczeniowej, w której ujęty został jeden z podmiotów wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. W takim wypadku zamawiający uzyskuje także ochronę swoich interesów.
I jeszcze
Przepisy ustawy PZP nie wymagają, aby w przypadku ubiegania się o zamówienie publiczne przez konsorcjum wadium wnoszone było odrębnie przez każdego uczestnika konsorcjum albo by w treści gwarancji bankowej czy ubezpieczeniowej byli wymienieni wszyscy konsorcjanci wspólnie składający ofertę (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej; sygn. akt KIO/UZP 23/07).
A jakie Ty masz zdanie ??
Jeżeli dwóch lub więcej wykonawców wspólnie ubiega się o zamówienie, to wówczas wnoszą oni tylko jedno wadium. Gwarancja wadialna nie musi być wystawiona na wszystkich uczestników konsorcjum.
zamawiający nie może wykluczyć z przetargu konsorcjum, które wniosło gwarancję wadialną wystawioną tylko na jednego z jego członków. Stanowisko to znalazło potwierdzenie w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dn. 4 maja 2011 r. (KWANTUM.109693).
Nie do końca się tym zgadzam. Jeżeli gwarancja została wystawiona na firmę 1 (przy złożeniu oferty wspólnej 1 i 2) i zachodzi sytuacja, ze firma 2 wycofuje się z postępowaniu i odmawia podpisania umowy - to wydaj mi się, że ubezpieczyciel nie odpowiada za firmę 2, a na dodatek powie, że nic nie wiedział o firmie 2.
Muszę bronić takiego stanowiska (kontrol ), zatem masz może coś w moim kierunku myślenia?
wówczas jest sprawa między nimi - kto, co i jak - Ty masz ofertę zabezpieczoną i ważną!
zadne przepisy nie mówią aby przy ofercie wspólnej wadium wnosić w szczegółny sposób..
dodatkowo w myśl art 366 kc i 370kc w związku z art 14 pzp należy uznać ze członkowie konsorcjum odpowiadają solidarnie także przy obowiązku zawarcia umowy
kio/uzp 903/09, kio/uzp 99/09, kio/uzp 554/09, kio/uzp 573/09, kio/.uzp 23/07 i jeszcze 23/07, 223/08, 231/08, uzp/zo/0-1178/06 i uzp/zo/0-1146/06
o tym że nie ma to wpływu mam jeszcze troszkę
Umowę podpisuje lider który ma pełnomocnictwo na tę czynność czyli działa w imieniu obydwu firm. Czyli jak nie podpisuje umowy to się uchyla w imieniu 2 firm czyli zachodzą przesłanki do uruchomienia gwarancji. Czy w gwarancji jest informacja zakazująca przekazywania pełnomocnictw do zaciągania zobowiązań w imieniu gwaranta?
Umowę podpisuje lider który ma pełnomocnictwo na tę czynność czyli działa w imieniu obydwu firm. Czyli jak nie podpisuje umowy to się uchyla w imieniu 2 firm czyli zachodzą przesłanki do uruchomienia gwarancji.
Zgadzam sie z tym. Oferta którą składa np. konsorcjum jest zabezpieczona przez wykonawcę. Obojętnie czy to będzie lider czy partner. W sytuacji jeśli nie podpiszą umowy to wtedy zabierasz wadium oraz wykluczasz jednego i drugiego wykonawcę. Startują oni razem, składają jedną ofertę, zabezpieczają gwarancją, która odnosi się do oferty przez nich złożonej.
Wystarczy jak wpłaci jeden z członków konsorcjum.
czy oferta z braku wymienienia np. 10 konsorcjantów nie jest zabezpieczona ? jeżeli wszelkie jej zapisy są adekwatne tzn.wartość , okres i na jakie postępowanie z uwzględnieniem zapisów ogólnie stosowych tzn. wypłata na pierwsze żądanie , bezwarunkowa ???
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc