1

Temat: Szacunek a VAT

Wiadomo, że Szacunek to cena bez VAT,
Szkolenia zawodowe i finansowane w 70% ze środków publicznych są zwolnione z VAT, czyli przyjmuje sie Szacunek jako netto=brutto ?
art.43 ust.1 pkt.29 ustawy o podatku zwalnia od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego -
a co w przypadku szkoleń doradcy zawodowego i psychologa nie są to szkolenia zawodowe to czy jest stawka VAT

W ub roku wszyscy Wykonawcy wpisywali zw ze stawka VAT zw. czy prawidłowo, jeden dał VAT na porady indywidualne z psychologiem,

zastanawiam się czy w takim razie po otwarciu powinnam wystąpić do nich o wskazanie podstawy do zwolnienia z VAT

może ktoś już ten problem przerabiał  ?

2

Odp: Szacunek a VAT

A z czego wynika że szkolenie doradcy zawodowego i psychologa nie jest szkoleniem zawodowym?

3

Odp: Szacunek a VAT

versus_zp
kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie jest definiowane następująco;Usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania świadczone sa na warunkach okreśłonych w art.132 ust.1 lit. i) dyrektywy 2006/112/WE obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych".

dlatego mam tu dylemat i uważam że szkolenie z doradztwa zawodowego  nie mieści  się w tej definicja  jak wyżej.
Psycholog to może jeszcze byłby zwolniony z VAT może na podstawie art. 19) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
d) psychologa;

a może sie myle to dlatego prosze o wsparcie w tej sprawie

4

Odp: Szacunek a VAT

"W niektórych przypadkach zwolnienie z VAT może mieć zastosowanie również do zajęć z psychologiem lub doradcą zawodowym. Będzie tak wówczas, gdy zajęcia te przygotowują do danej pracy (zawodu), np. gdy uczą asertywności w pracy, podejścia do klienta, rozmowy z klientem, itp. Jeżeli jednak zajęcia te uczą np. szukania pracy, pisania listu motywacyjnego czy sposobu zachowania podczas rozmowy o pracę, naszym zdaniem, ww. zwolnienie nie będzie miało zastosowania".

To jedna z opinii na temat stawki VAT. Jeśli nie jesteś na 100% przekonana to warto by było spytać organ który dofinansowuje by potem nie było problemu.

Jeśli chodzi o kwestię wezwania do wyjaśnień to tutaj może być różnie tj. jeden wykonawca napisze że jest VAT 0% inny natomiast wskaże stawkę np. 23%.
Inny problem pojawi się w sytuacji gdy wykonawca nie udzieli wyjaśnień - na jakiej podstawie odrzucisz ofertę? (ustawa nie reguluje co w takim przypadku zrobić z ofertą wykonawcy).

5 (edytowany przez miłka 2013-02-20 07:37:49)

Odp: Szacunek a VAT

eva =  własnie  też z taką interpretacją się spotkałam
i bedę mieć ten problem z VAT przy wyborze oferty

i jeszcze inny problem  jest czy szacowac wg cen netto=brutto czyli srodki przeznaczone na realizację będa takie same jak szacunek

szacując szkolenia mamy problem z uzyskaniem odpowiedzi lub jak otrzymujemy to sa bardzo zawyżone ceny a do przetargu potrafia byc o 30 %-50% nizsze czyżby obawa przed konkurencją

i pojawia się problem z własciwym oszacowaniem szkoleń

6

Odp: Szacunek a VAT

A czy w ostatnich latach mieliście takie szkolenia?
Nie myl środków przeznaczonych na sfinansowanie zamówienia z szacunkiem smile

W przypadku usług szkoleniowych często jest tak, że nie zachodzi podstawowa cecha charakteryzująca dostawy i usługi powtarzające się okresowo, a mianowicie ścisły związek pomiędzy zakresem zamówienia a okresem trwania umowy.

Moim zdaniem ustalając wartość zamówienia na usługi szkoleniowe, robiąc to zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy Pzp (który dotyczy szacowania usług i dostaw jednorazowych). Podstawą ustalenia wartości zamówienia będzie zatem całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy bez VAT.

Jeśli chodzi o VAT, radzę Tobie skontaktować się z organem dofinansującym (zawsze najlepiej u źródła) smile

W tym przypadku musisz podjąc decyzję:
- czy poprawiasz inne oferty zgodnie z przyjętym przez ciebie podatkiem VAT (tutaj musisz być na 100% pewny, że VAT który przyjąłeś jest prawidłowy),
- czy odrzucisz oferty jako błąd w obliczeniu ceny
- czy ocenisz oferty tak jak są nie ingerując w VAT (chyba że sa inne omyłki bądź oczywiste omyłki rachunkowe).

Wyroki w związku z błędną stawką VAT sa różne
- jedne mówią o tym, że na Wykonawcy spoczywa obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym w kwestii stawki VAT,
- inne mówia że ingerencja w VAT ze strony Zamawiającego jest niedopuszczalna i należy odrzucić ofertę jako błąd w obliczeniu ceny,
- jeszcze inne odnosza się do sytuacji w której Zamawiający w SIWZ podaje stawkę VAT jaką Wykonawca winien zastosować