1

Temat: Błędy w kosztorysie

Ogłosiliśmy przetarg na roboty budowlane z wynagrodzeniem kosztorysowym. W SIWZ napisaliśmy, że zakazuje się samowolnej ingerencji w treść przedmiaru robót ? zakaz dopisywania zmiany ilości robót i opisów.
Zakres prac  był określony 3 przedmiarami dot.,  parter, piętro i klatka schodowa. W  kosztorysie ofertowym Wykonawca w części dot. piętra na 102 pozycje, w 22 pozycjach przyjął ilości  niezgodne z przedmiarem.
Oferta podlega odrzuceniu czy można to przyjąć jako omyłki rachunkowe ?

2

Odp: Błędy w kosztorysie

To zależy jakie to błędy, przypuszczam że można je poprawić.

3

Odp: Błędy w kosztorysie

Błędy dotyczą zmian ilości poszczególnych pracach. Po wymnożeniu ze stawką dałoby to całkiem inną kwotę oferty.

4

Odp: Błędy w kosztorysie

W wyroku KIO z 16 stycznia 2009 r. (sygn. akt KIO/UZP 1536/08) odwołanie zostało złożone przez wykonawcę, który nie uwzględnił (dodanej poprzez modyfikację treści siwz) pozycji kosztorysu. Pozycja ta dotyczyła wyceny materiału pod nazwą ?nowa kostka brukowa?. Ze względu na fakt, iż w kosztorysie przed modyfikacją siwz znajdowała się już pozycja ?nowa kostka brukowa?, natomiast zamawiający dodając tę pozycję niejako powielił ją specyfikując jej nową ilość (przed modyfikacją było 300m2 kostki brukowej, dodana pozycja opiewała na 70m2 tej samej kostki) Izba uznała, że omyłka wykonawcy polegająca na pominięciu dodanej pozycji jest możliwa do poprawienia. KIO stwierdziła, że zamawiający dysponuje wszelkimi danymi niezbędnymi do dopisania i wyceny tej pozycji na podstawie ceny jednostkowej pozycji już istniejącej. Chociaż na skutek takiego poprawienia oferty odwołującego, zmieni się jej cena to nowa cena wynikać będzie z danych już zawartych w ofercie, z uwzględnieniem konsekwencji działań arytmetycznych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, masz obowiązek poprawić w ofercie inne omyłki polegające na niezgodności oferty z siwz, jeżeli nie spowoduje to istotnych zmian w treści oferty. Oznacza to, że niezgodność ta musi mieć charakter omyłki oraz że dokonane przez Ciebie zmiany nie mogą ingerować w sposób istotny w treść oferty. Ponadto, omyłka musi być tego rodzaju, że będziesz w stanie poprawić ją samodzielnie bez udziału wykonawcy. Pamiętaj, że możesz dokonać poprawy kosztorysu tylko w sytuacji, kiedy w ofercie znajdują się wszystkie potrzebne do tego dane.

5

Odp: Błędy w kosztorysie

W poniższym wyrokujest inne stanowisko, które wskazuje na to, aby ofertę odrzucić.

Wyroku  KIO z dnia 27 stycznia 2009 r. , sygn. akt 47/09; (?) Skład orzekający Izby nie dopatrzył się naruszenia przez Zamawiającego art. 87 ust. 2 pkt 2 i 3 Pzp, nakładający na zamawiającego obowiązek poprawienia w ofercie oczywistych omyłek rachunkowych, z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek (pkt 2), jak również poprawienia innych omyłek polegających na niezgodności oferty z SIWZ, nie powodujących istotnych zmian w treści oferty (pkt 3), gdyż stwierdzona wada w ofercie Odwołującego nie stanowi omyłki, lecz celowe działanie ? ?poprawienie? przedmiaru. Niezgodności oferty Odwołującego z treścią SIWZ nie da się poprawić. Odwołujący świadomie i celowo wpisał w swojej ofercie - w kosztorysie ofertowym ilość wkładek niezgodną z podaną przez Zamawiającego w przedmiarze robót, co potwierdził również na rozprawie. Zatem, w tym przypadku nie możemy mówić o omyłce, o której stanowi art. 87 ust. 2 pkt 3 Pzp;

6

Odp: Błędy w kosztorysie

warto byłoby się zastanowić czy nie potraktować to jako inną omyłkę. Pytanie jak w SIWZ opisałeś sposób poprawy ofert oraz czy po wyliczeniu oferty zmieni ona znacznie wartość co spowoduje zmianę kolejności ofert smile

7

Odp: Błędy w kosztorysie

Malina napisał/a:

WOdwołujący świadomie i celowo wpisał w swojej ofercie - w kosztorysie ofertowym ilość wkładek niezgodną z podaną przez Zamawiającego w przedmiarze robót, co potwierdził również na rozprawie.

Skoro się przyznał, to KIO nie miało innego wyjścia